| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Astry w ogrodzie

Astry w ogrodzie

Astry często kojarzą nam się z końcówką lata. W okresie jesieni, Astry mogą stać się piękną ozdobą naszego ogrodu. Astry możemy sadzić na skalnikach, świetnie nadaje się także na kwiaty cięte.

Astry kwitną w różnych porach roku. Na przykład pochodzący z gór Aster Alpejski, kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jego wąskie liście skupiają się przy ziemi, a ponad nimi wyrastają pędy 20–30 cm długości które zakończone są pojedynczymi, fioletowoniebieskimi koszyczkami kwiatowymi o średnicy 4–5 cm, z żółtymi „środkami”. Istnieją też odmiany o białych, niebieskich i różowych kwiatach. Astry Alpejskie bardzo często sadzi się na brzegach skalników lub rabat. Na zimę Astry należy okryć suchymi liśćmi lub gałęziami świerkowymi.

Koniec lata i początek jesieni to pora, w której Astry zaczynają kwitną. Astry są elementami okazałych rabat, dobrze komponują się też w ogrodach wiejskich i rustykalnych. Można sadzić w nich Aster Nowobelgijski i Aster Nowoangielski, które kwitną od sierpnia do października a ich kwiatostan ma średnicę 2,5 cm. Wśród licznych odmian Astrów Nowobelgijskich można napotkać zarówno rośliny wysokie – o wysokości ponad 1 m, oraz dość niskie o wysokości 40–60 cm. Ich kwiatostany – białe, liliowe, różowe, niebieskie lub karminowoczerwone – zebrane są w gęste wiechy. Astry rozrastają się szybko i bujnie.

Zobacz także: Rośliny cebulowe do sadzenia na jesieni

Astry nowoangielskie osiągają wielkość do 1,5–2 m. Ich pędy rozgałęziają się na szczycie, i tam też zbierają się kwiatostany. Naturalnym środowiskiem Astrów są trawy, które chronią przed słońcem ich dolne liście, a także chronią je przed wysychaniem. Dlatego też w ogrodzie Astry lepiej sadzić wśród niższych bylin. Wśród Astrów dominują odmiany o różowych, purpurowych i karminowych kwiatach. Po ścięciu kwiatostany zamykają się.

Aster krzaczasty to szybko rosnąca bylina, która nie ma wygórowanych wymagań. Aster Kolczasty może osiągnąć od 30–50 cm wysokości, ma zwarty rozkrzewiony pokrój a jego pędy kwiatostanowe są silnie rozgałęzione. Istnieją liczne odmiany astrów Kolczastych, które różnią się barwą i budową kwiatów, wyróżniamy białe, różowe, niebieskie, fioletowe, półpełne lub pełne. Astry Krzaczaste z powodzeniem można sadzić na skalnikach lub rabatach. Krajowym gatunkiem astra jest Aster Gawędka, rosnący w okolicach suchych lasów. Dorasta on do wysokości 40–80 cm i ma liliowe, fioletowe lub białe kwiaty znajdują się na szczycie pędów. Astry Gawędka kwitną między lipcem do połową października. Nadają się zarówno do sadzenia na rabatach oraz do cięcia. Aster Gawędka jest gatunkiem długowiecznym, jednak dość wolno rośnie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »