| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Jak uprawiać katalpę?

Jak uprawiać katalpę?

Surmia, czyli katalpa jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych. Jej duże, sercowate liście i efektowne kwiaty są niezwykle dekoracyjne. Ciekawe są też nieosiągające dużych rozmiarów odmiany o kulistych koronach lub o złocistych liściach. Gdzie posadzić katalpę i jak się nią zajmować?

Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) jest szybko rosnącym drzewem o rozłożystej koronie i zazwyczaj krótkim pniu. Dorasta do około 10 m wysokości i 6 m szerokości. Jej największe walory ozdobne to duże, sercowate liście, które mogą osiągnąć nawet 20 cm szerokości oraz białe kwiaty z barwnymi plamkami, zebrane w kwiatostany o długości około 30 cm. Zimą, gdy drzewo zrzuci liście pozostają na nim ciekawe owoce – cienkie, zwisające torebki przypominające strąki.

Efektowne odmiany

Najpopularniejsza odmiany surmii to `Nana` o kulistej koronie szczepionej zwykle na pniu. Osiąga ona do 5 m szerokości. Ozdobne są głównie duże, sercowate liście gdyż odmiana ta nie zawiązuje kwiatów. Odmiana ta świetnie nadaje się do małych ogrodów oraz do obsadzania ulic lub innych obiektów w zieleni miejskiej.

Inna ciekawa odmiana to `Aurea` o początkowo żółtych, a później żółtozielonych, dużych, sercowatych liściach. Jest to wyższe drzewo niż odmiana `Nana`, dorastające do około 10 m wysokości. Białe kwiaty ukazują się w lipcu i sierpniu. Jesienią i zimą ozdobą są zwisające owoce podobne do strąków.

Zobacz także: Drzewa oczyszczające powietrze z wirusów i bakterii

Wymagania katalpy

Młode rośliny mogą być wrażliwe na mróz, dlatego warto wtedy zabezpieczać je na zimę. Pomocne może być wyściółkowanie roślin kilkucentymetrową warstwą kory i osłanianie miejsc szczepień (odmiana `Nana`). Surmia najlepiej czuje się w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów. Lubi miejsca słoneczne i wilgotną, żyzną ziemię. Charakterystyczny dla katalpy jest późny rozwój liści wiosną (czasem dopiero w czerwcu).

Zobacz także: Niskie drzewa do małego ogrodu

Jak pielęgnować?

Katalpy nie wymagają wiele pielęgnacji. Po zimie pędy uszkodzone lub uschnięte trzeba skrócić bądź przyciąć. Można też formować korony młodych okazów odmian kulistych – utworzą wtedy bardziej regularny kulisty pokrój. Wiosna nawozimy wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym do roślin ogrodowych lub stosujemy nawozu długo działające (np. Osmocote). Starsze okazy nie najlepiej znoszą przesadzanie ze względu na grube, słabo rozgałęzione korzenie. Najkorzystniej jest przesadzać rośliny starsze – co najmniej 3–4 letnie.

Zobacz także: Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Surmia, czyli katalpa jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych.
Surmia, czyli katalpa jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »