| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Jak sadzić Powojniki?

Jak sadzić Powojniki?

Powojniki, czyli Clematisy to bardzo popularne pnącza ogrodowe. Przyciągają uwagę przede wszystkim dużymi, efektownymi kwiatami w różnych kolorach. Jak posadzić powojniki w ogrodzie lub w pojemniku, aby dobrze się przyjęły?

Co trzeba wiedzieć?

Jednym z podstawowych warunków udanej uprawy powojników jest właściwe sadzenie. Są to rośliny, które potrzebują odpowiednich warunków, właściwego przycinania i podpór, po których będą się wspinać. Warto pamiętać o zapobieganiu chorobom grzybowym atakujących clematisy, które często powodują tzw. uwiąd powojników. Do zwalczania i zapobiegania chorobom używamy odpowiednich środków dostępnych w punktach sprzedaży.

Zobacz także: Jak przycinać brzoskwinie?

Podczas sadzenia warto pamiętać, aby umieścić rośliny kilka centymetrów głębiej od poziomu ziemi w oryginalnym pojemniku. W przypadku przemarznięcia lub wystąpienia chorób grzybowych, pozwoli to roślinie na zregenerowanie się po cięciu, z nasady pędu.

Zobacz także: O czym świadczy obecność chwastów?

Sadzenie powojników krok po kroku

• Zaczynamy od wykopania dołka, który powinien być dwa razy większy niż pojemnik, w którym rosła roślina. Boki dołka rozluźniamy, aby umożliwić korzeniom dostęp do otaczającej gleby.

• Roślinę wyjmujemy ostrożnie z pojemnika (tak by nie rozsypała się bryła) i umieszczamy w dołku. Upewniamy się, że bryła korzeniowa znajduje się kilka centymetrów głębiej (ok. 5–7) niż rosła w pojemniku.

• Przestrzeń wokół bryły wypełniamy właściwą mieszanką glebową. Przed sadzeniem, na dno dołka możemy dodać kompostu, który mieszamy z glebą.

• Gdy roślina jest już na swoim miejscu, ugniatamy glebę wokół podstawy pędu aby mieć pewność, że bryła korzeniowa ma kontakt z glebą w dołku.

• Po uciśnięciu ziemi możemy na powierzchni wokół rośliny rozsypać odpowiedni nawóz, rozsypujemy z dala od pędu – tylko wokół podstawy powojnika.

• Na końcu obficie podlewamy powojnik, tak by ziemia osiadła i nie tworzyły się komory powietrzne w glebie. Jeśli poziom gleby osiada zbyt mocno, dosypujemy ziemi do właściwego poziomu i ponownie podlewamy.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

 Podczas sadzenia powojnika warto pamiętać, aby umieścić rośliny kilka centymetrów głębiej od poziomu ziemi w oryginalnym pojemniku. Fot. Fotolia
Podczas sadzenia powojnika warto pamiętać, aby umieścić rośliny kilka centymetrów głębiej od poziomu ziemi w oryginalnym pojemniku. Fot. Fotolia

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »