| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pytania internautów > Ogród w styczniu

Ogród w styczniu

W ogrodzie w styczniu przyroda nie zamiera. Zimą nasz ogród nadal wymaga pielęgnacji. Powinniśmy sprawdzać, jak wyglądają założone wcześniej osłony chroniące rośliny przed śniegiem i mrozem. Powinniśmy kontrolować także śnieg zalegający na drzewach i krzewach. Jeśli mamy w ogrodzie staw, w styczniu pamiętajmy o tym, aby nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia zbiornika. Radzimy jak dbać o ogród w styczniu.

Pielęgnacja drzew i krzewów

W styczniu powinniśmy regularnie kontrolować stan osłon założonych na drzewa i krzewy. Dobre zabezpieczenie przed mrozem i śniegiem gwarantuje, że rośliny nie przemarzną i będą ładnie wyglądały na wiosnę. Jeśli w naszym ogrodzie rosną krzewy o kolumnowym pokroju, warto związać je sznurkiem – to najlepszy sposób na zabezpieczenie tego typu krzewów iglastych przed deformacją spowodowaną zalegającym śniegiem.

Zobacz także: Sposoby na śliską kostkę brukową w ogrodzie

Dodatkowym zabezpieczeniem przed deformacją, nadłamaniem, a nawet wyłamaniem gałęzi drzew i krzewów będzie regularne oczyszczanie ich ze śniegu.

Aby zapobiegać uszkodzeniom kory możemy osłonić pnie słomą albo tekturą. Jeśli niektóre z naszych drzew są porośnięte pnączami, na przykład bluszczem, nie musimy się martwić o dodatkowe zabezpieczenia – pnącze ochroni korę przed uszkodzeniami.

Zobacz także: Ptaki zimą w ogrodzie

Pielęgnacja bylin i roślin cebulowych

W styczniu w ogrodzie powinniśmy sprawdzić także stan osłon znajdujących się na bylinach. Możemy przykryć je jeszcze jedną warstwą stroiszu lub słomy, w zależności od tego, jakiego materiału użyliśmy podczas pierwszego przykrywania. Kolejna warstwa izolacyjna przyda się zwłaszcza podczas dużych mrozów.

Rośliny cebulowe, które przechowujemy w domu, należy co jakiś czas kontrolować – sprawdzać, czy cebule wyglądają na zdrowe. Jeśli zauważymy jakiekolwiek oznaki choroby, wyrzućmy nadpsute sztuki.

Rośliny balkonowe i tarasowe

Rośliny zimujące na balkonach i tarasach to przede wszystkim iglaki w donicach. Możemy je podlewać, ale tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przez trz- cztery dni wynosi kilka stopni powyżej zera. Przy słonecznej pogodzie dodatkowym zabezpieczeniem będzie okrycie z agrowłókniny, słomy lub tektury.

Zobacz także: Ogrzewanie ogrodów zimowych

Trawnik w styczniu

W zależności od tego, jak śnieżna jest zima, powinniśmy kontrolować ilość śniegu zalegającego na trawniku. Aby uniknąć gnicia trawnika podczas wiosennych roztopów, możemy odsuwać śnieg pod drzewa – dzięki temu roślinom nie zabraknie wody, a trawnik będzie zabezpieczony. Nie dopuszczajmy także do powstawania twardej, śnieżnej pokrywy na trawniku, gdyż wówczas trawa nie będzie miała wystarczającego dostępu do powietrza.

Zobacz także: Ptaki zimujące w Polsce – czym je karmić?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W ogrodzie w styczniu przyroda nie zamiera. Zimą nasz ogród nadal wymaga pielęgnacji. Fot. Fotolia
W ogrodzie w styczniu przyroda nie zamiera. Zimą nasz ogród nadal wymaga pielęgnacji. Fot. Fotolia

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »