| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Projektowanie ogrodów – vademecum

Projektowanie ogrodów – vademecum

Projekt to podstawa do stworzenia wymarzonego ogrodu. W zależności od tego czy marzymy o ogrodzie w stylu angielskim, japońskim czy francuskim musimy pomyśleć o różnym rozmieszczeniu roślin i elementów małej architektury w naszym ogrodzie.

Ogród w stylu francuskim to przede wszystkim ozdobność i przepych. Ławeczki, rzeźby, fontanny, labirynty i alejki są typowe dla ogrodu w stylu francuskim. Jeśli marzymy o ogrodzie w stylu francuskim postawmy na krzewy, które dadzą się łatwo formować. Z bylin i roślin jednorocznych wybierzmy aksamitki, dzwonki, goździki i fiołki.

Więcej o ogrodzie w stylu francuskim: Ogród francuski

Ogród możemy urządzić również w stylu angielskim. Typowe dla ogrodu w stylu angielskim jest odrzucenie sztuczności i geometryczności. Stawimy na asymetrię i podkreślanie naturalnego ukształtowania terenu. Sztuczne ruiny, obeliski, rzeźby i skały sprawią, że ogród w stylu angielskim nabierze tajemniczości.

Przeczytaj: Ogród angielski

Innym stylem, w jakim możemy urządzić ogród, jest styl japoński. Ogród japoński ma jak najbardziej przypominać środowisko naturalne, dlatego trzeba wziąć pod uwagę naturalne ukształtowanie terenu. Ważnymi elementami w ogrodzie japońskim są skały i woda – kamienie tworzą rzeźby, a strumienie czy oczka wodne urozmaicają krajobraz.

Więcej o ogrodzie japońskim: Ogród japoński

Ogród w pojemnikach – zupełnie inne rozwiązanie, które sprawia, że nasz ogród wygląda niepowtarzalnie. Beczki, doniczki a nawet wiaderka to pojemniki łatwe do zagospodarowania. Kiedy posadzimy rośliny w pojemnikach, możemy je dowolnie przestawiać – to sprawi, że nasz ogród nigdy się nam nie znudzi.

Przeczytaj: Ogród w pojemnikach

Jeśli nie chcemy poświęcać dużo czasu na pielęgnacje naszego ogrodu, możemy pomyśleć o stworzeniu łąki typu preria. Wystarczy, że posadzimy odpowiednie trawy i byliny a uzyskamy łąkę typu preria. Jedyną formą pielęgnacji będzie odchwaszczanie – stosunkowo rzadko – i ścięcie łąki w zimie lub na wiosnę.

Zobacz: Jak stworzyć łąkę typu preria?

Innym rodzajem łąki jest dzika łąka. Również nie wymaga wielu prac pielęgnacyjnych. Dzika łąka to łąka porośnięta przez lokalną roślinność. Mieszankę odpowiednich nasion potrzebnych do stworzenia dzikiej łąki możemy zrobić sami lub kupić gotową w sklepie ogrodniczym.

Więcej o dzikiej łące: Jak stworzyć dziką łąkę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »