| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Jak stworzyć wiosenną łąkę?

Jak stworzyć wiosenną łąkę?

Wiosenna łąka jest kompromisem pomiędzy trawnikiem a całoroczną łąką. Po nacieszeniu się kwiatami z wiosennej łąki, pod koniec czerwca albo na początku lipca zaczynamy kosić rośliny regularnie zyskując przestrzeń na zabawy dla dzieci i gry sportowe.

Wiosenna łąka – rośliny

Należy pamiętać by wybrać rośliny kwitnące wiosną, w przeciwnym razie będziemy musieli je skosić zanim zakwitną. Jeśli zasiejemy czy posadzimy (jak w przypadku roślin rozmnażających się przez cebulki) wybrane rośliny nie będziemy musieli się więcej o nie troszczyć. Następnej wiosny powinny pojawić się ponownie.

Narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcissus)

Tworzy duże, żółte kwiaty w kształcie dzwonków. Cebulki należy wsadzić wczesną jesienią. Narcyz preferuje glebę próchniczną i wilgotną, choć nie jest bardzo wymagający w tym względzie. Osiąga wysokość 15–30 cm. Po kilku latach, wskutek zagęszczenia, może zacząć słabiej kwitnąć. Warto wtedy przerzedzić cebulki.

Zobacz także: Alternatywa dla trawnika

Cebulica syberyjska (Scilla siberica)

Wytwarza niebieskofioletowe kwiaty. Cebulki sadzimy jesienią co 5 cm, na głębokość 7 cm. Cebulica lubi żyzną glebę, może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Zakwita dopiero po kilku latach.

Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea)

Wytwarza drobne, białe kwiaty. Wysadzamy lub wysiewamy ją jesienią. Lubi żyzną ziemię o lekko kwaśnym odczynie.

Pierwiosnek lekarski (Primula veris)

Kwitnie drobnymi żółtymi kwiatami. Osiąga wysokość do 40 cm. Wysadzamy podzielone kępy lub wysiewamy wiosną. Lubi żyzne gleby i półcieniste stanowiska.

Głowienka pospolita (Prunella vulgaris)

Wytwarza niebieskofioletowe kwiaty. Głowienka razem z kwiatostanem może osiągnąć nawet 70 cm. Lubi przepuszczalne, ubogie gleby i słoneczne stanowiska. Wysiewamy lub rozmnażamy przez kępy wiosną lub jesienią.

Zobacz także: Jak założyć łąkę kwietną?

 Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris)

Od kwietnia do maja kwitnie purpurowobrązowymi kwiatami w kształcie dzwonków. Osiąga od 15 do 40 cm. Lubi przepuszczalne i wilgotne gleby, preferuje lekko zacienione stanowiska. Cebulki sadzimy późnym latem.

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wiosenna łąka jest kompromisem pomiędzy trawnikiem a całoroczną łąką.
Wiosenna łąka jest kompromisem pomiędzy trawnikiem a całoroczną łąką.

Należy pamiętać aby do wiosennej łąki wybrać rośliny kwitnące wiosną, w przeciwnym razie będziemy musieli je skosić zanim zakwitną.
Należy pamiętać aby do wiosennej łąki wybrać rośliny kwitnące wiosną, w przeciwnym razie będziemy musieli je skosić zanim zakwitną.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »