reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Jak zaplanować skalniak w ogrodzie?

Jak zaplanować skalniak w ogrodzie?

Rabata stylizowana na ogród skalny tzw. skalniak, jest wciąż bardzo popularnym sposobem zagospodarowania ogrodowych zakątków. Aby ogródek taki wyglądał naturalnie warto zastanowić się nad właściwym wyborem miejsca, kamieni oraz form i pokrojów roślin. Poprzez przypadkowy dobór roślin i kamieni bardzo łatwo stworzyć karykaturę zamiast ozdoby.

O czym pamiętać na początku?

Bardzo ważny jest staranny dobór kamieni do skalniaka. Powinny one współgrać z barwami innych elementów ogrodu – elewacją budynku, ogrodzeniem, nawierzchniami, murkami. Do budowy skalniaka możemy wykorzystać skały, które znajdziemy w ogrodzie lub okolicy (np. pod powierzchnią ziemi) albo kupić je i ułożyć samodzielnie. Kamienie łamane, o naturalnie ostrych krawędziach, jakie spotyka się w górach będą najbardziej przypominać naturalne środowisko, w którym powstają skalne ogrody.

W okolicach górskich najlepiej wykorzystywać skały, które znajdziemy w ogrodzie. Możne wtedy uzupełnić je mniejszymi kamieniami. Układając kamienie musimy pamiętać o pozostawieniu przestrzeni dla roślin. Pozostawiając między nimi przestrzeń dla roślin.

Wybór miejsca i warunków?

Najbardziej naturalnie ogród skalny będzie wyglądał na naturalnej skarpie lub wzniesieniu. Jeśli powierzchnia ogrodu jest plaska, najlepszym wyjściem będzie dostosowanie wysokości skalniaka do wielkości ogrodu. Może być on na przykład częścią ukształtowanego pagórka, który wzmocnimy kamieniami i nasadzeniami roślin skalnych.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zaplanowanie skalniaka w miejscu w pełni nasłonecznionym. Pozwoli to na posadzenie gatunków roślin kwitnących w różnych porach roku. Jeśli ogród znajduje się w półcieniu, wtedy między kamieniami można posadzić grupy paproci, zimozielone pnącza i niskie krzewy o przewisających pędach. Rośliny skalne przeważnie lubią wilgoć, ale nie znoszą wody stojącej lub długo utrzymującej się w okolicy korzeni. Dlatego podłoże musi być bardzo przepuszczalne.
Rośliny skalne preferują zasadowy odczyn (pH powyżej 7) podłoża. Idealnie będą się czuły wśród skał węglanowych (dolomitów, margli, wapieni).

Zobacz także: Jak unikać błędów w komponowaniu zieleni?

Czego nie robić?

• Nie budujmy skalniaka z polnych kamieni, gdyż nie stworzą one dobrej kompozycji ogrodu skalnego.

• Zwykła ziemia ogrodowa nie będzie dobra dla roślin skalnych. Musimy przygotować specjalne kamieniste podłoże. Konieczny jest dodatek grysu, tłucznia lub żwiru, aby poprawić przepuszczalność podłoża, które nie może być zbyt żyzne. Rośliny mogą wtedy zbyt bujnie się rozrosnąć i słabo kwitnąć.

• Rośliny najlepiej łączyć w grupy o podobnych wymaganiach.

• Trzeba pamiętać o proporcjach pomiędzy kamieniami i roślinami. Wśród kamieni lepiej będą się prezentować rośliny o zwartym, kulistym pokroju.

• Nie sadźmy na skalniakach drzew ani krzewów szybko rosnących, gdyż mogą zdominować całe założenie. Wybierajmy miniaturowe odmiany (np. wierzby) i wolno rosnące iglaki o kulistym pokroju.

Zobacz także: Jak założyć łąkę kwietną?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bardzo ważny jest staranny dobór kamieni do skalniaka. Powinny one współgrać z barwami innych elementów ogrodu – elewacją budynku, ogrodzeniem, nawierzchniami, murkami.
Bardzo ważny jest staranny dobór kamieni do skalniaka. Powinny one współgrać z barwami innych elementów ogrodu – elewacją budynku, ogrodzeniem, nawierzchniami, murkami.

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama