| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Jak eksperymentować z barwami w ogrodzie?

Jak eksperymentować z barwami w ogrodzie?

Bardzo duży wpływ na nastrój ogrodu mają zastosowane w nim barwy roślin – liści, kwiatów, owoców. Ciepłe barwy ocieplają i rozświetlają ogród, a barwy chłodne – fiolety, błękity – wyciszają i dają uczucie chłodu. Jak komponować barwy roślin w ogrodzie, by czuć się w nim komfortowo?

Kolory powiększają i zmniejszają ogród

Należy kierować się regułą, że jaskrawe barwy przybliżają i ocieplają, a wyblakłe, chłodne – oddalają. Zgodnie z ta zasadą rośliny o żywo zielonych liściach, czerwonych lub żółtych kwiatach lepiej posadzić bliżej domu. W głębi działki natomiast, lepiej umieścić rośliny o stonowanych barwach – szare, fioletowe, niebieskie, ciemnozielone. Powiększy to optycznie nawet mały ogródek.

Energia i bliskość

Rośliny o konkretnych barwach wpływają na nastrój ogrodu. Jeśli zestawimy ze sobą rośliny o ciepłych (żółtych, pomarańczowych, czerwonych) barwach liści lub kwiatów, otrzymamy optymistyczną kompozycję, która pozytywnie wpływa na obserwatora. Rośliny z przewagą barwy żółtej dają poczucie ciepła i rozświetlenia na ogrodowych rabatach. Ciepłe barwy tworzą także wrażenie przybliżenia, wyeksponowania oraz lekkiego zmniejszenia wnętrza, w którym występują.

Zobacz także: Bonsai – czym jest i jak o nie zadbać

Chłodny spokój i oddalenie

Połączenie roślin o fioletowych lub błękitnych kwiatach daje uczucie spokoju i wyciszenia. W upalne dni takie kompozycje sprawiają wrażenie kontaktu z czymś zimnym. Chłodne barwy w ogrodzie optycznie oddalają, stwarzają wrażenie, że przestrzeń, w której występują wydaje się większa lub dłuższa.

W odbiorze przestrzeni ogrodu znaczenie ma też wielkość liści roślin. W małych ogrodach korzystniej jest unikać gatunków o dużych liściach. Jeśli już je sadzimy, najlepiej zróbmy to blisko budynku. Rośliny o coraz mniejszym ulistnieniu sadzimy w miarę oddalania się od domu. Zabieg taki pomoże uzyskać efekt optycznego wydłużenia ogrodu.

Zobacz także: Które drzewa i krzewy można przycinać zimą?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ciepłe barwy ocieplają i rozświetlają ogród, a barwy chłodne – fiolety, błękity – wyciszają i dają uczucie chłodu.
Ciepłe barwy ocieplają i rozświetlają ogród, a barwy chłodne – fiolety, błękity – wyciszają i dają uczucie chłodu.

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »