| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Jakie pnącza szybko zasłonią ogrodzenie?

Jakie pnącza szybko zasłonią ogrodzenie?


Nie tylko żywopłoty mogą szybko zasłonić niechciane przez nas widoki. Jeśli w krótkim czasie chcemy zasłonić nieefektowne budynki, ogrodzenia, magazyny i śmietniki wybierzmy szybko rosnące pnącza.

Niezawodne i proste w uprawie, szybko rosnące pnącza warto zastosować także wtedy, gdy założenie ogrodu panujemy za jakiś czas, a chcemy szybko uzyskać odrobinę prywatności w przyszłym ogrodzie lub zasłonić brzydki płot, czy mur. 

Zobacz także: Jakie są zalety stosowania pnączy?

Jakie gatunki najszybciej stworzą zieloną osłonę?

Jeśli chcemy mieć efekt w ciągu jednego roku, najlepiej do tego celu nadaje się rdestówka Auberta, chmiel zwyczajny, czy powojnik Bill McKenzie.

Rdestówka Auberta (Fallopia aubertii, Polygonum aubertii)

Najsilniejsze pnącze naszego klimatu. Osiąga 12 m (4–6 m rocznie). Liście zielone. Kwiaty białe, drobne, ale bardzo liczne; kwitną od sierpnia do października. Ma małe wymagania glebowe. W ostre zimy może przemarzać ale regeneruje się po przycięciu. Świetna roślina osłonowa do okrywania ogrodzeń, brzydkich budowli i różnych mocnych podpór. Jeśli okaże się nadmiernie ekspansywna należy ją przycinać.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) jest szybko rosnącym pnączem bylinowym – pędy obumierają każdej jesieni, a w kolejnym sezonie wyrastają nowe z podziemnych części rośliny. Wiosną, w ciągu kilku tygodni, chmiel stworzy zieloną ścianę liści. Dorasta do 6 m wysokości i może rozrosnąć się na szerokość 2–3 m. Chmiel może rosnąć na każdej średnio wilgotnej glebie, zarówno na słońcu jak i w półcieniu.

Niemal równie szybko jak rdest Auberta rosną niektóre powojniki (Clematis) np. odmiana Bill MacKenzie. Wytwarza on roczne pędy długości 5–6 m. Pokrywa ogrodzenie w 8–10 tygodni. Drobne ciemnozielone liście powojnika Bill McKenzie zachowują niezmienioną barwę do początków listopada. Od końca czerwca do końca października rośliny pokrywają żółte kwiaty, a od lipca również puszyste owocostany. Zimą osłonę stanowią pozostające na pędach zaschnięte liście oraz owocostany. Powojnik ten jest wystarczająco mrozoodporny. Lubi miejsca słoneczne na przepuszczalnych glebach.

Jeśli możemy poczekać 2–4 lata, dobry efekt możemy uzyskać stosując inne pnącza np. dławisz okrągłolistny, kokornak wielkolistny, winorośl pachnącą i japońską, czy winobluszcze. Są to silnie rosnące pnącza, które wytwarzają długie pędy, ale wolniej się rozgałęziają.

Zobacz także:  Pnącza w ogrodzie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »