| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pielęgnacja roślin > Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?

Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?

W zimie szczególnej troski wymagają od nas ciepłolubne rośliny zdobiące tarasy i balkony. Dla wielu z nich przechłodzenie może być bardzo niebezpieczne. Gdzie schować zimą ulubione agawy, oleandry i laury?

Lekkie przymrozki znoszą jedynie te z roślin ciepłolubnych, które mają zdrewniałe pędy (np. figa, oleander, laur) ale po przemarznięciu mogą zgubić liście. Inne rośliny pochodzące z tropików (np. datura, pelargonia angielska, dipladenia) oraz młode, niezdrewniałe okazy należy bezwzględnie przenieść do cieplejszych pomieszczeń.
Ciepłolubne rośliny pojemnikowce najlepiej czują się w oranżeriach lub na ogrzewanych werandach, gdzie temperatura waha się w granicach od 5 do 15°C. Ważne jest aby w okresie zimy podlewać je o wiele rzadziej niż latem. Gdy nie możemy zapewnić roślinom tak komfortowych warunków postarajmy się ustawić je z dala od kaloryferów i zapewnijmy jak najwięcej światła i zaprzestańmy nawożenia. Podlewać należy tak by ziemia była jedynie stale lekko wilgotna. Możemy także często zraszać rośliny.

Zobacz także: Jakie rośliny mogą uczulać zimą?

• Chłodne i zacienione garaże, piwnice, klatki schodowe – rośliny o zdrewniałych pędach, gubiące liście jesienią (np. hortensje, datury, figa, bugenwilla)

• Lekko ogrzewane, jasne pomieszczenia (chłodne werandy, oranżerie, pokoje) – aukuba japońska, araukaria, agawa, bukszpany, bluszcze o pstrych liściach, cytrusy, kamelie, kaktusy, palmy, oleandry, ketmie (hibiskusy), kamelie, róże miniaturowe, cyprys wielkoowocowy, laur (wawrzyn).

Balkony i tarasy (ocieplone pojemniki) – inne rośliny ozdobne (ogrodowe) uprawiane w donicach np. trzmieliny, iglaki, bluszcze o zielonych liściach, hortensja ogrodowa, róża szczepiona na pniu, ostrokrzewy

Niektóre rośliny pojemnikowe (np. datura, fuksja) reagują w określony sposób jeśli temperatura jest już dla nich zbyt niska. Różnego rodzaju czerwone lub fioletowe przebarwienia na liściach jesienią są oznaką, że należy już przenieść je do cieplejszych pomieszczeń. 

Zobacz także: Miniaturowe i eleganckie wierzby

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK