| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Iglaki > Najlepsze iglaki nad oczka wodne

Najlepsze iglaki nad oczka wodne

Oczka wodne są coraz częstszą dekoracją w ogrodach. Sama woda to jednak nie wszystko. Chcąc stworzyć harmonijne przejście ze zbiornika wodnego z resztą ogrodu, możemy zasadzić wokół niego iglaki. Całkiem spora liczba drzew i krzewów iglastych dobrze się czuje w sąsiedztwie środowiska wodnego. Jakie iglaki nadają się do sadzenia wokół oczka wodnego?

Oczka wodne poprawiają mikroklimat panujący na działce i zwabiają do siebie wiele wodnych zwierząt. Lustro wody odbija wszystko, co rośnie wokół zbiornika. Jeżeli dysponujemy dużym ogrodem i mamy w planach budowę stawu, warto obsadzić go wyższymi drzewami i krzewami iglastymi.

zobacz także: Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Zalety iglaków nad oczkiem wodnym

Niewątpliwą zaletą drzew iglastych wokół oczka wodnego lub stawu jest brak liści w okresie jesiennym, które brudzą tafle wody. Ponadto, możemy dobrać iglaki o różnych kształtach, formach i wysokościach – od wysokich po płożące – i uformować nimi brzeg. Co więcej, są przez cały rok zielone.

zobacz także: Kiedy najlepiej sadzić iglaki?

Drzewa i krzewy iglaste dobrze komponują się z drzewami liściastymi i bylinami. Nie musimy więc rezygnować z innych roślin na rzecz samych iglaków.

Przy pomocy wyższych drzew iglastych możemy stworzyć szpaler ze świerków. Dzięki temu zapewnimy rośliną rosnącym niżej naturalną ochronę. Oczywiście szpaler nie powinien otaczać całego stawu. Lepiej wygląda obsadzenie jednego półkola. Po drugiej stronie możemy wydzielić miejsce do wypoczynku.

Jakie iglaki sprawdzają się w sąsiedztwie środowiska wodnego?

Szczególnym zwolennikiem środowiska wodnego jest cyprysik błotny. Radzi sobie on również nawet w wodzie. Na brzegu o dość dużym kącie pochylenia dobrze czują się także jałowce płożące, oraz mikrobiota, cisy i świerki. Nad samym brzegiem dobrze prezentują się szczepione modrzewie i karłowe formy sosny.

zobacz także: Gdzie i kiedy kupować iglaki?

Dobrze w okolicy zbiorników wodnych rosną również choiny kanadyjskie, cisy pospolite, cyprysiki gorszkowe, cyprysiki tępołuskowe, daglezje zielone, jałowce chińskie i żywotniki zachodnie.

Wybierając iglaki do małych ogrodów i wokół oczek wodnych lepiej kupować odmiany niższe lub bardzo wolno rosnące. Większe odmiany mogą szybko przesłonić zbiornik wodny. Przy aranżacji oczka wodnego i stawu liczy się różnorodność, ale również – a może przede wszystkim – naturalny i harmonijny wygląd. Nie przesadzajmy z ilością kosztem jakości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »