| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa i krzewy > Jaki krzew żywopłotowy wybrać?

Jaki krzew żywopłotowy wybrać?

Jeśli chcemy mieć żywopłot, który nie będzie wymagał od nas zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wybierzmy odpowiedni gatunek. Nie zawsze najlepszym wyjściem jest wybór kapryśnych gatunków iglastych. Jest szereg gatunków krzewów liściastych odpornych na niekorzystne warunki i wymagających minimum troski.

Idealnym krzewem dla najbardziej nawet leniwego ogrodnika będzie gatunek odporny na suszę mróz, tolerancyjny w stosunku do rodzaju gleby i nie wymaga wiele zabiegów w trakcie uprawy. Wciąż najchętniej wybierane są na żywopłoty rośliny iglaste (np. tuje). Jednak rośliny iglaste z reguły gorzej sprawdzają się w trudnych warunkach.

Zimozielone igły posadzonych przy ruchliwych ulicach iglaków szybko ulegają zabrudzeniu i zmniejsza się ich zdolność wyłapywania pyłów i zanieczyszczeń z powietrza. Iglaki w większości przypadków są też bardziej podatne na choroby i bardziej wrażliwe za zmienne warunki pogodowe niż krzewy liściaste. Dla optymalnego wyglądu i wzrostu potrzebują także więcej zabiegów pielęgnacyjnych.

Zobacz także: Niewymagające krzewy liściaste o małych rozmiarach

Spośród krzewów liściastych możemy wybrać wiele gatunków i odmian, które nie tylko będą odporne, lecz także będą ozdobą ogrodu. Na żywopłoty formowane niezastąpionymi gatunkami są np.:

Ligustr pospolity (w odmianach) – odporny na mróz, suszę i warunki miejskie, toleruje zacienione stanowiska.

Pęcherznica kalinolistna – odporny krzew, dorastający do około 2 m wysokości, ciekawe są odmiany o żółtych liściach („Luteus”, „Dart`s Gold”) oraz bordowolistne („Diabolo”). Pęcherznica toleruje wszystkie gleby ogrodowe i jest odporna na mróz.

Karagana syberyjska – odporny krzew o drobnych liściach i kwitnący wiosną na żółto.

Tawlina jerzębolistna – krzew o liściach podobnych do jarzębiny, odporny gatunek efektownie przebarwiający się jesienią na czerwono.

Porzeczka alpejska – dorastający do około 1,5 m krzew o niewielkich wymaganiach, znosi wszystkie rodzaje gleb i trudne warunki miejskie.

Na swobodnie rosnące, niekłopotliwe i wyższe żywopłoty możemy wybrać:

Rokitnik pospolity – odporny na suszę i zasolenie, ma drobne, podłużne i lekko srebrzyste liście. Wytwarza pomarańczowe owoce – źródło wielu witamin.

Oliwnik wąskolistny – duży krzew lub małe drzewo, ma efektowne srebrzyste liście, odporny na warunki miejskie i suszę.

Dereń biały w odmianach – może być stosowany jako cięty lub swobodnie rosnący krzew, dorasta do około 3 m wysokości. Znosi zarówno lekko wilgotne stanowiska i jest odporny na suszę. Jest wiele odmian o barwnych pędach i pstrych liściach.

Zobacz także: Miniaturowe żywopłoty

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK