| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ciekawostki > Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?

Coraz częściej w sprzedaży dostępne są hortensje ogrodowe o różnych kolorach kwiatów. Zwykle hortensja ogrodowa kwitnie na różowo, czerwono lub biało, a kolor kwiatów zależy od pH podłoża. Im niższy poziom pH, tym kolor kwiatów bardziej zbliża się do niebieskiego. Dodając do podłoża związki glinu, możemy zmieniać kolor kwiatów z różowego na niebieski.

Jak to zrobić?

Hortensje ogrodowe wymagają kwaśnego podłoża i właśnie  przy niskim pH podłoża uaktywniają się w glebie jony glinu powodujące wybarwianie się kwiatów. Pod wpływem jonów glinu zachodzą zmiany w soku komórkowym rośliny, doprowadzając do zmiany zabarwienia kwiatów na niebiesko. Aby zmienić kolor kwiatów hortensji, należy posadzić je w kwaśnym podłożu i stosować siarczan glinu lub siarczan glinowo-potasowy. Związki te wchodzą także w skład takich nawozów jak np. ‘’Niebieska hortensja’’ dostępnych niemal w każdym sklepie ogrodniczym.

Zobacz także: Budleja Dawida – ulubienica motyli

Tylko z różowych

Kolor kwiatów możemy zmienić tylko w przypadku hortensji o kwiatach różowych. Krzewy o kwiatach białych zawsze będą tylko białe. Stosowanie związków glinu najlepiej rozpocząć już od wiosny, od momentu pojawienia się pierwszych liści. Rośliny zasilamy niewielkimi dawkami co tydzień lub dwa, zgodnie z instrukcją stosowania nawozu. Aby hortensje pięknie się wybarwiały na niebiesko, warto każdego roku ściółkować rośliny kwaśnym torfem i dodatkowo zakwaszać podłoże np. siarczanem amonu.

Zobacz także: Jak uprawiać katalpę?

Jakie miejsce wybrać dla hortensji?

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) najlepiej czuje się w półcieniu lub w cieniu. Nie sadźmy ich w pełnym słońcu, ponieważ silne słońce może uszkadzać liście i kwiaty roślin. Krzewy te lubią wilgotne i kwaśne gleby. Dobrze rosną w towarzystwie innych roślin kwaśnolubnych np. iglaków.

Warto pamiętać też o tym, że hortensje kwitną na pędach dwuletnich, czyli zeszłorocznych.  Nie należy więc przycinać wiosną pędów nisko przy ziemi, bo nie zakwitną. Przycinamy jedynie przekwitłe kwiatostany i pędy suche lub przemarznięte.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »