| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ciekawostki > Czy kasztanowiec i kasztan to to samo?

Czy kasztanowiec i kasztan to to samo?

Czy kasztany zbierane jesienią w parkach i kasztany znane jako przysmak kulinarny pochodzą z tego samego drzewa? Jak odróżnić kasztanowiec od kasztana jadalnego?

Kasztanowce i kasztany

Rosnące powszechnie w parkach i innych terenach zieleni kasztanowce białe (Aesculus hippocastanum) i kasztanowce czerwone (Aesculus carnea) nie są w żaden sposób związane z gatunkiem drzewa o nazwie kasztan jadalny (Castanea sativa).
Kasztanowce należą do botanicznej rodziny kasztanowcowatych natomiast kasztan jadalny jest przedstawicielem rodziny bukowatych, do której należą także między innymi buki i dęby.

Zobacz także: Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Jak odróżnić ?

Kasztanowiec i kasztan jadalny różnią się zdecydowanie budową liścia. Wszyscy znamy dłoniaste liście kasztanowca. Liście kasztana jadalnego są pojedyncze, skórzaste, nieco podobne do liści buka ale znacznie większe i wyraźnie ząbkowane na brzegu.
Zupełnie inaczej wyglądają też kwiaty kasztana jadalnego. Są one białawe, zebrane w wąskie wyprostowane ku górze kłosy.

Owocem kasztanowców jest kolczasta torebka, która pękając ukazuje brązowe nasiona – popularne „kasztany”. U kasztana jadalnego owocem jest orzech w kolczastej okrywie, która przypomina owoc buka ale ma większe rozmiary. Orzechy te, nazywane maronami są jadalne.

Kasztanowce są odpornymi i powszechnie uprawianymi w Polsce drzewami ozdobnymi. Lubią miejsca o żyznych, wilgotnych glebach i tworzą gęste korony ze zwisającymi gałęziami. Największą ozdobą tych drzew są okazałe kwiatostany kwitnące w maju. Szczególnie ozdobne są kwiaty kasztanowca czerwonego i jego odmian. Przybierają one barwy od jasnoróżowej do czerwonej.

Kasztan jadalny jest drzewem mało odpornym na mrozy i może być uprawiany głównie w cieplejszych rejonach kraju lub osłoniętych miejscach. Jest odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Lubi gleby zarówno gliniaste, jak i piaszczyste. Drzewa kasztana jadalnego tworzą szeroką, nisko osadzoną koronę. Dekoracyjne są skórzaste liście, które późno rozwijają się wiosną oraz białawe kwiatostany i kolczaste, duże owoce.

Zobacz także:  Owoce jesieni – Orzechy

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kasztanowce są odpornymi i powszechnie uprawianymi w Polsce drzewami ozdobnymi. Lubią miejsca o żyznych, wilgotnych glebach i tworzą gęste korony ze zwisającymi gałęziami.
Kasztanowce są odpornymi i powszechnie uprawianymi w Polsce drzewami ozdobnymi. Lubią miejsca o żyznych, wilgotnych glebach i tworzą gęste korony ze zwisającymi gałęziami.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »