Kategorie

Jak wybrać narzędzia do koszenia trawnika?

Dbając o trawnik musimy być świadomi tego jakich narzędzi powinniśmy używać. To właśnie z nich będziemy najczęściej korzystać kosząc czy przycinając trawę. Wybierając narzędzia powinniśmy mieć na uwadze m.in. wielkość terenu i zróżnicowanie podłoża.

Narzędzia do małego ogrodu

Niezależnie od rodzaju i rozmiaru pielęgnowanego trawnika nie można oszczędzać na jakości dobieranego sprzętu. Pozorna oszczędność przy zakupie może skutkować późniejszymi wydatkami na naprawy i wymianę części. Dobierając narzędzia powinniśmy przede wszystkim właściwie ocenić teren oraz nasze możliwości, nie tylko finansowe, ale również fizyczne. Dla małego ogrodu o zróżnicowanej formie podłoża powinniśmy wybierać narzędzie, które jak najbardziej ułatwi pielęgnację trawnika bez narażania nas na niepotrzebne wydatki.

Zobacz :Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

Reklama

- Ziemię o nieregularnym kształcie z licznymi wzgórkami i rowami, gęsto porośniętą zaroślami lub mokrymi trawami trudno oporządzać za pomocą kosiarki. Dla tego typu niedużego ogrodu przydomowego lub przydziałkowego idealnym narzędziem będzie kosa spalinowa. Chociaż zwykle jest to sprzęt kojarzony z zastosowaniem w zaniedbanych ogrodach, to dla niewielkiego terenu może okazać się bardzo ekonomicznym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem – mówi Łukasz Łoziński ze sklepu ogrodniczego Grass.

Kosa spalinowa może być więc tańszą alternatywą dla kosiarki czy traktora ogrodowego, szczególnie w przypadku gdy narzędzia te nie zagwarantowałyby dostatecznego dostępu do trudnych zakamarków i wymagałaby dokupienia podkaszarki. Wysokiej jakości kosa może z powodzeniem być wykorzystywana do pielęgnacji terenu o powierzchni nawet do 100 m2. Przykładem takiego rozwiązania są kosy spalinowe Kawasaki linii Vega. Ze względu na niewielką wagę, od 5,5 do 8,1 kg i wysoką moc silnika o pojemności od 27 do 53 cm3 mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko do porządkowania zarośli przy zbiornikach wodnych, ale koszenia całego trawnika na niewielkim terenie. Wygodę użytkowania zapewnia kierownica obrotowa, natomiast za efektywność odpowiadają głowica żyłkowa oraz noże tnące o 3 lub 4 ostrzach.  Tego typu kosa jest doskonałym zrównoważeniem pomiędzy podkaszarką wymagającą bardzo dużo pracy a droższymi kosiarkami, które nie zagwarantują dostępu do wszystkich zakamarków ogrodu. Wybierając właściwy model dla naszego ogrodu powinniśmy więc zwrócić uwagę na wagę i moc silnika. Im większe, tym większą skutecznością będą się charakteryzowały. Jednak powinniśmy pamiętać, że jednocześnie będą one droższe w zakupie i eksploatacji. W praktyce mniejsze urządzenie może być łatwiejsze i tańsze w obsłudze w przypadku mniejszego ogrodu, natomiast większe lepiej i szybciej upora się z trawnikiem i zaroślami większego ogrodu.

Zobacz: Podkaszarka w ogrodzie - dlaczego watro ją mieć?

Wygodne koszenie

Nie dla każdego trawnika warto jednak inwestować w ręczne narzędzia. W przypadku ogrodu o powierzchni przekraczającej 100m2 zastosowanie kosy może wiązać się ze zbyt dużym nakładem pracy. Ręczne kosiarki bębnowe są najtańszym tego typu urządzeniem na rynku, i chociaż są łatwe w obsłudze to tempo ich koszenia pozostawia wiele do życzenia. Alternatywą mogą być popularne i ekonomiczne kosiarki elektryczne, jednak w przypadku większości dostępnych na rynku modeli taki zakup wiązać się będzie z niewygodą powodowaną kablem utrudniającym pracę. Do trawników o powierzchni do 400m2 warto więc zainwestować w kosiarkę spalinową. W takim ogrodzie o płaskiej powierzchni dobrze sprawdzą się kosiarki bez napędu jak np. kosiarki World z linii GTM lub, dla wymagających, kosiarki z napędem np. Wordl linii FL. Moc silnika urządzenia powinna być dobierana do wielkości i typu trawnika, który pielęgnujemy. Zaletą takiego rozwiązania jest też rodzaj wyrzutu do 50l kosza, o który trudno w przypadku ręcznej lub elektrycznej kosiarki prostego typu, co w przypadku koszenia wysokiego trawnika może wymagać dodatkowego grabienia. Szerokość koszenia dochodząca do 46cm sprawia, że stosunkowa duża powierzchnia do skoszenia może być oporządzona w zaledwie kilka-kilkanaście minut. Stalowy korpus, niewielka waga i łożyska kół dodatkowo ułatwiają te pracę. Jest to o tyle ważne, że dla uzyskania efektu zielonego, gęstego dywanu wolnego od chwastów, powinniśmy kosić trawę nawet raz w tygodniu. Częstotliwość koszenia uzależniona jest oczywiście od wielu aspektów, min. pory roku, sposobu nawożenia i podlewania oraz gatunku traw. Najważniejsze jednak, żeby utrzymać wysokość trawy poniżej 8cm i nie dopuścić do sytuacji, w której zakwitnie, ponieważ po jej ścięciu zamiast pięknej murawy będziemy mieli rżysko.

Zobacz: Narzędzia ogrodowe: Zakup pilarki - Poradnik

Narzędzia do dużego ogrodu

Posiadacze sporego ogrodu, przekraczającego powierzchnię 400m2 doskonale wiedzą jak dużo pracy może kosztować właściwa pielęgnacja i utrzymanie trawnika. Dla tego typu powierzchni o zróżnicowanej roślinności, zadrzewieniu czy obecności dodatkowych elementów dekoracyjnych w rodzaju skalniaków warto wyposażyć się w zestaw urządzeń gwarantujących szybkie i łatwe koszenie. Z pomocą może przyjść traktor ogrodowy, który dzięki silnikowi o mocy od kilkunastu do ponad dwudziestu kM, napędowi na koła i wygodnym siedzisku nie znacząco ułatwi oporządzenie tak dużej powierzchni. Przykładem sprzętu dedykowanego dla rozległych trawników są traktory Snapper, których szerokość koszenia sięga nawet do 117cm, przez co dodatkowo ograniczony zostaje czas poświęcony na koszenie. Traktory mogą być wyposażone w kosze o pojemności 280 lub 350 litrów, jednak warto pamiętać, że skoszone źdźbła o długości do 4cm pozostawione na trawniku szybko się rozłożą i zasilą murawę. Do koszenia dłuższych źdźbeł powinniśmy stosować kosze, a ściętą trawę przeznaczyć na kompost. Chociaż traktory posiadają szeroki promień skrętu przekraczający 30cm, to do trawnika rosnącego dookoła drzew, przy ogrodzeniu lub wzdłuż tarasu czy innej architektury powinniśmy zastosować podkaszarkę, w której narzędziem tnącym będzie specjalna żyłka. Dzięki tak skompletowanemu zestawowi narzędzi do koszenia z powodzeniem utrzymamy nawet największy teren porośnięty gęstą trawą.

Źródło: Materiały prasowe

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?

  Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

  Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

  Wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

  O 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co powoduje tak wysoki wzrost zainteresowania kredytami?

  Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem

  Mieszkania na wynajem. Inwestorzy instytucjonalni będą najbardziej zainteresowani rynkiem nieruchomości w miastach, które są w Polsce największymi ośrodkami akademickimi.

  Znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem

  Ceny nieruchomości. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem - powiedziała doradczyni gospodarcza Katarzyna Michalska. Ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosły co najmniej o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

  Czy REIT-y okażą się wsparciem dla rynku mieszkaniowego?

  Fundusze REIT. Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?