reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak wybrać narzędzia do koszenia trawnika?

Jak wybrać narzędzia do koszenia trawnika?

Dbając o trawnik musimy być świadomi tego jakich narzędzi powinniśmy używać. To właśnie z nich będziemy najczęściej korzystać kosząc czy przycinając trawę. Wybierając narzędzia powinniśmy mieć na uwadze m.in. wielkość terenu i zróżnicowanie podłoża.

Narzędzia do małego ogrodu

Niezależnie od rodzaju i rozmiaru pielęgnowanego trawnika nie można oszczędzać na jakości dobieranego sprzętu. Pozorna oszczędność przy zakupie może skutkować późniejszymi wydatkami na naprawy i wymianę części. Dobierając narzędzia powinniśmy przede wszystkim właściwie ocenić teren oraz nasze możliwości, nie tylko finansowe, ale również fizyczne. Dla małego ogrodu o zróżnicowanej formie podłoża powinniśmy wybierać narzędzie, które jak najbardziej ułatwi pielęgnację trawnika bez narażania nas na niepotrzebne wydatki.

Zobacz :Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

- Ziemię o nieregularnym kształcie z licznymi wzgórkami i rowami, gęsto porośniętą zaroślami lub mokrymi trawami trudno oporządzać za pomocą kosiarki. Dla tego typu niedużego ogrodu przydomowego lub przydziałkowego idealnym narzędziem będzie kosa spalinowa. Chociaż zwykle jest to sprzęt kojarzony z zastosowaniem w zaniedbanych ogrodach, to dla niewielkiego terenu może okazać się bardzo ekonomicznym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem – mówi Łukasz Łoziński ze sklepu ogrodniczego Grass.

Kosa spalinowa może być więc tańszą alternatywą dla kosiarki czy traktora ogrodowego, szczególnie w przypadku gdy narzędzia te nie zagwarantowałyby dostatecznego dostępu do trudnych zakamarków i wymagałaby dokupienia podkaszarki. Wysokiej jakości kosa może z powodzeniem być wykorzystywana do pielęgnacji terenu o powierzchni nawet do 100 m2. Przykładem takiego rozwiązania są kosy spalinowe Kawasaki linii Vega. Ze względu na niewielką wagę, od 5,5 do 8,1 kg i wysoką moc silnika o pojemności od 27 do 53 cm3 mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko do porządkowania zarośli przy zbiornikach wodnych, ale koszenia całego trawnika na niewielkim terenie. Wygodę użytkowania zapewnia kierownica obrotowa, natomiast za efektywność odpowiadają głowica żyłkowa oraz noże tnące o 3 lub 4 ostrzach.  Tego typu kosa jest doskonałym zrównoważeniem pomiędzy podkaszarką wymagającą bardzo dużo pracy a droższymi kosiarkami, które nie zagwarantują dostępu do wszystkich zakamarków ogrodu. Wybierając właściwy model dla naszego ogrodu powinniśmy więc zwrócić uwagę na wagę i moc silnika. Im większe, tym większą skutecznością będą się charakteryzowały. Jednak powinniśmy pamiętać, że jednocześnie będą one droższe w zakupie i eksploatacji. W praktyce mniejsze urządzenie może być łatwiejsze i tańsze w obsłudze w przypadku mniejszego ogrodu, natomiast większe lepiej i szybciej upora się z trawnikiem i zaroślami większego ogrodu.

Zobacz: Podkaszarka w ogrodzie - dlaczego watro ją mieć?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama