reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak wybrać narzędzia do koszenia trawnika?

Jak wybrać narzędzia do koszenia trawnika?

Dbając o trawnik musimy być świadomi tego jakich narzędzi powinniśmy używać. To właśnie z nich będziemy najczęściej korzystać kosząc czy przycinając trawę. Wybierając narzędzia powinniśmy mieć na uwadze m.in. wielkość terenu i zróżnicowanie podłoża.

Wygodne koszenie

Nie dla każdego trawnika warto jednak inwestować w ręczne narzędzia. W przypadku ogrodu o powierzchni przekraczającej 100m2 zastosowanie kosy może wiązać się ze zbyt dużym nakładem pracy. Ręczne kosiarki bębnowe są najtańszym tego typu urządzeniem na rynku, i chociaż są łatwe w obsłudze to tempo ich koszenia pozostawia wiele do życzenia. Alternatywą mogą być popularne i ekonomiczne kosiarki elektryczne, jednak w przypadku większości dostępnych na rynku modeli taki zakup wiązać się będzie z niewygodą powodowaną kablem utrudniającym pracę. Do trawników o powierzchni do 400m2 warto więc zainwestować w kosiarkę spalinową. W takim ogrodzie o płaskiej powierzchni dobrze sprawdzą się kosiarki bez napędu jak np. kosiarki World z linii GTM lub, dla wymagających, kosiarki z napędem np. Wordl linii FL. Moc silnika urządzenia powinna być dobierana do wielkości i typu trawnika, który pielęgnujemy. Zaletą takiego rozwiązania jest też rodzaj wyrzutu do 50l kosza, o który trudno w przypadku ręcznej lub elektrycznej kosiarki prostego typu, co w przypadku koszenia wysokiego trawnika może wymagać dodatkowego grabienia. Szerokość koszenia dochodząca do 46cm sprawia, że stosunkowa duża powierzchnia do skoszenia może być oporządzona w zaledwie kilka-kilkanaście minut. Stalowy korpus, niewielka waga i łożyska kół dodatkowo ułatwiają te pracę. Jest to o tyle ważne, że dla uzyskania efektu zielonego, gęstego dywanu wolnego od chwastów, powinniśmy kosić trawę nawet raz w tygodniu. Częstotliwość koszenia uzależniona jest oczywiście od wielu aspektów, min. pory roku, sposobu nawożenia i podlewania oraz gatunku traw. Najważniejsze jednak, żeby utrzymać wysokość trawy poniżej 8cm i nie dopuścić do sytuacji, w której zakwitnie, ponieważ po jej ścięciu zamiast pięknej murawy będziemy mieli rżysko.

Zobacz: Narzędzia ogrodowe: Zakup pilarki - Poradnik

Narzędzia do dużego ogrodu

Posiadacze sporego ogrodu, przekraczającego powierzchnię 400m2 doskonale wiedzą jak dużo pracy może kosztować właściwa pielęgnacja i utrzymanie trawnika. Dla tego typu powierzchni o zróżnicowanej roślinności, zadrzewieniu czy obecności dodatkowych elementów dekoracyjnych w rodzaju skalniaków warto wyposażyć się w zestaw urządzeń gwarantujących szybkie i łatwe koszenie. Z pomocą może przyjść traktor ogrodowy, który dzięki silnikowi o mocy od kilkunastu do ponad dwudziestu kM, napędowi na koła i wygodnym siedzisku nie znacząco ułatwi oporządzenie tak dużej powierzchni. Przykładem sprzętu dedykowanego dla rozległych trawników są traktory Snapper, których szerokość koszenia sięga nawet do 117cm, przez co dodatkowo ograniczony zostaje czas poświęcony na koszenie. Traktory mogą być wyposażone w kosze o pojemności 280 lub 350 litrów, jednak warto pamiętać, że skoszone źdźbła o długości do 4cm pozostawione na trawniku szybko się rozłożą i zasilą murawę. Do koszenia dłuższych źdźbeł powinniśmy stosować kosze, a ściętą trawę przeznaczyć na kompost. Chociaż traktory posiadają szeroki promień skrętu przekraczający 30cm, to do trawnika rosnącego dookoła drzew, przy ogrodzeniu lub wzdłuż tarasu czy innej architektury powinniśmy zastosować podkaszarkę, w której narzędziem tnącym będzie specjalna żyłka. Dzięki tak skompletowanemu zestawowi narzędzi do koszenia z powodzeniem utrzymamy nawet największy teren porośnięty gęstą trawą.

Źródło: Materiały prasowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama