REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać narzędzia do koszenia trawnika?

REKLAMA

Dbając o trawnik musimy być świadomi tego jakich narzędzi powinniśmy używać. To właśnie z nich będziemy najczęściej korzystać kosząc czy przycinając trawę. Wybierając narzędzia powinniśmy mieć na uwadze m.in. wielkość terenu i zróżnicowanie podłoża.

Narzędzia do małego ogrodu

Niezależnie od rodzaju i rozmiaru pielęgnowanego trawnika nie można oszczędzać na jakości dobieranego sprzętu. Pozorna oszczędność przy zakupie może skutkować późniejszymi wydatkami na naprawy i wymianę części. Dobierając narzędzia powinniśmy przede wszystkim właściwie ocenić teren oraz nasze możliwości, nie tylko finansowe, ale również fizyczne. Dla małego ogrodu o zróżnicowanej formie podłoża powinniśmy wybierać narzędzie, które jak najbardziej ułatwi pielęgnację trawnika bez narażania nas na niepotrzebne wydatki.

REKLAMA

Zobacz :Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

REKLAMA

- Ziemię o nieregularnym kształcie z licznymi wzgórkami i rowami, gęsto porośniętą zaroślami lub mokrymi trawami trudno oporządzać za pomocą kosiarki. Dla tego typu niedużego ogrodu przydomowego lub przydziałkowego idealnym narzędziem będzie kosa spalinowa. Chociaż zwykle jest to sprzęt kojarzony z zastosowaniem w zaniedbanych ogrodach, to dla niewielkiego terenu może okazać się bardzo ekonomicznym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem – mówi Łukasz Łoziński ze sklepu ogrodniczego Grass.

Kosa spalinowa może być więc tańszą alternatywą dla kosiarki czy traktora ogrodowego, szczególnie w przypadku gdy narzędzia te nie zagwarantowałyby dostatecznego dostępu do trudnych zakamarków i wymagałaby dokupienia podkaszarki. Wysokiej jakości kosa może z powodzeniem być wykorzystywana do pielęgnacji terenu o powierzchni nawet do 100 m2. Przykładem takiego rozwiązania są kosy spalinowe Kawasaki linii Vega. Ze względu na niewielką wagę, od 5,5 do 8,1 kg i wysoką moc silnika o pojemności od 27 do 53 cm3 mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko do porządkowania zarośli przy zbiornikach wodnych, ale koszenia całego trawnika na niewielkim terenie. Wygodę użytkowania zapewnia kierownica obrotowa, natomiast za efektywność odpowiadają głowica żyłkowa oraz noże tnące o 3 lub 4 ostrzach.  Tego typu kosa jest doskonałym zrównoważeniem pomiędzy podkaszarką wymagającą bardzo dużo pracy a droższymi kosiarkami, które nie zagwarantują dostępu do wszystkich zakamarków ogrodu. Wybierając właściwy model dla naszego ogrodu powinniśmy więc zwrócić uwagę na wagę i moc silnika. Im większe, tym większą skutecznością będą się charakteryzowały. Jednak powinniśmy pamiętać, że jednocześnie będą one droższe w zakupie i eksploatacji. W praktyce mniejsze urządzenie może być łatwiejsze i tańsze w obsłudze w przypadku mniejszego ogrodu, natomiast większe lepiej i szybciej upora się z trawnikiem i zaroślami większego ogrodu.

Zobacz: Podkaszarka w ogrodzie - dlaczego watro ją mieć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygodne koszenie

Nie dla każdego trawnika warto jednak inwestować w ręczne narzędzia. W przypadku ogrodu o powierzchni przekraczającej 100m2 zastosowanie kosy może wiązać się ze zbyt dużym nakładem pracy. Ręczne kosiarki bębnowe są najtańszym tego typu urządzeniem na rynku, i chociaż są łatwe w obsłudze to tempo ich koszenia pozostawia wiele do życzenia. Alternatywą mogą być popularne i ekonomiczne kosiarki elektryczne, jednak w przypadku większości dostępnych na rynku modeli taki zakup wiązać się będzie z niewygodą powodowaną kablem utrudniającym pracę. Do trawników o powierzchni do 400m2 warto więc zainwestować w kosiarkę spalinową. W takim ogrodzie o płaskiej powierzchni dobrze sprawdzą się kosiarki bez napędu jak np. kosiarki World z linii GTM lub, dla wymagających, kosiarki z napędem np. Wordl linii FL. Moc silnika urządzenia powinna być dobierana do wielkości i typu trawnika, który pielęgnujemy. Zaletą takiego rozwiązania jest też rodzaj wyrzutu do 50l kosza, o który trudno w przypadku ręcznej lub elektrycznej kosiarki prostego typu, co w przypadku koszenia wysokiego trawnika może wymagać dodatkowego grabienia. Szerokość koszenia dochodząca do 46cm sprawia, że stosunkowa duża powierzchnia do skoszenia może być oporządzona w zaledwie kilka-kilkanaście minut. Stalowy korpus, niewielka waga i łożyska kół dodatkowo ułatwiają te pracę. Jest to o tyle ważne, że dla uzyskania efektu zielonego, gęstego dywanu wolnego od chwastów, powinniśmy kosić trawę nawet raz w tygodniu. Częstotliwość koszenia uzależniona jest oczywiście od wielu aspektów, min. pory roku, sposobu nawożenia i podlewania oraz gatunku traw. Najważniejsze jednak, żeby utrzymać wysokość trawy poniżej 8cm i nie dopuścić do sytuacji, w której zakwitnie, ponieważ po jej ścięciu zamiast pięknej murawy będziemy mieli rżysko.

Zobacz: Narzędzia ogrodowe: Zakup pilarki - Poradnik

Narzędzia do dużego ogrodu

Posiadacze sporego ogrodu, przekraczającego powierzchnię 400m2 doskonale wiedzą jak dużo pracy może kosztować właściwa pielęgnacja i utrzymanie trawnika. Dla tego typu powierzchni o zróżnicowanej roślinności, zadrzewieniu czy obecności dodatkowych elementów dekoracyjnych w rodzaju skalniaków warto wyposażyć się w zestaw urządzeń gwarantujących szybkie i łatwe koszenie. Z pomocą może przyjść traktor ogrodowy, który dzięki silnikowi o mocy od kilkunastu do ponad dwudziestu kM, napędowi na koła i wygodnym siedzisku nie znacząco ułatwi oporządzenie tak dużej powierzchni. Przykładem sprzętu dedykowanego dla rozległych trawników są traktory Snapper, których szerokość koszenia sięga nawet do 117cm, przez co dodatkowo ograniczony zostaje czas poświęcony na koszenie. Traktory mogą być wyposażone w kosze o pojemności 280 lub 350 litrów, jednak warto pamiętać, że skoszone źdźbła o długości do 4cm pozostawione na trawniku szybko się rozłożą i zasilą murawę. Do koszenia dłuższych źdźbeł powinniśmy stosować kosze, a ściętą trawę przeznaczyć na kompost. Chociaż traktory posiadają szeroki promień skrętu przekraczający 30cm, to do trawnika rosnącego dookoła drzew, przy ogrodzeniu lub wzdłuż tarasu czy innej architektury powinniśmy zastosować podkaszarkę, w której narzędziem tnącym będzie specjalna żyłka. Dzięki tak skompletowanemu zestawowi narzędzi do koszenia z powodzeniem utrzymamy nawet największy teren porośnięty gęstą trawą.

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Marekkowal
    2023-03-14 18:42:13
    Ja zainwestowałem w robota koszącego od gardeny i teraz jest wygoda, kupiłem na stronie domitech.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

REKLAMA

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

REKLAMA

Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

REKLAMA