REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiosna: Jak dbać o trawnik. Poradnik

REKLAMA

Pielęgnacja trawnika, to ważna sprawa jeśli marzy nam się piękny, zielony ogród. Trawnik, wpływa też na nasze samopoczucie, produkuje tlen i jest filtrem oczyszczającym powietrze z kurzu i pyłów. Z tego właśnie powodu, warto zastanowić się, co zrobić, aby nie tylko cieszył oko ale i pozytywnie wpływał na jakość naszego życia.

REKLAMA

Fot. www.mojahonda.pl

REKLAMA

Trawnik o soczysto-zielonym kolorze przy domu czy w ogrodzie sprawia przyjemność oczom, zaprasza do odpoczynku i rekreacji, tworzy estetyczny krajobraz posesji. Ma jeszcze więcej walorów i daje nam dużo więcej korzyści, o których często zapominamy.

Warto pamiętać, że trawnik, jak cała roślinność wokół domu, naprawdę wpływa na poprawę jakości naszego życia. Przede wszystkim jest naturalną fabryką tlenu i filtrem oczyszczającym powietrze z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń cywilizacyjnych. Tak jak żywopłot, rozprasza hałas czyniąc go mniej uciążliwym a także zwiększa wilgotność powietrza. W upalne dni obniża temperaturę przy gruncie o kojących kilka stopni C, przynosząc latem przyjemny chłód. „Trawnik jest również bardzo ważnym elementem ogrodowego ekosystemu.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. „Ziemia pokryta darnią wyrównuje różnice temperatur między dniem a nocą. Przyczynia się do poprawy żyzności gleby i zapobiega jej erozji, zwłaszcza na terenach pochyłych, z których deszcze wypłukują wartościowe mikroelementy z podłoża. Zastosowanie trawnika umożliwia rozprowadzenie wód opadowych na terenie działki, co jest coraz częstszym wymogiem stawianym przed inwestorem, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych. Jednym słowem – jest bardzo wiele powodów, dla których warto jest mieć trawnik w swoim otoczeniu i go stale pielęgnować.”

Zobacz także:  Jak dobrać kosiarkę do danego ogrodu. Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pielęgnacja trawnika po zimie

REKLAMA

Za każdym razem nadejście wiosny odsłania stan faktyczny trawnika – po zmianie sezonu trawa nie zawsze spełnia nasze oczekiwania – nie zawsze jest zielona, pojawiły się ubytki. „Po okresie zimowym, nawet jeśli nie był śnieżny ani mroźny, trawa może być niejednorodna i żółtawa. Często jest to oznaka rozwoju chorób grzybowych. Ale mogą też być inne przyczyny tego stanu rzeczy – brak lub nieprawidłowa dotychczasowa pielęgnacja lub źle przygotowana gleba pod siew. Zima zawsze weryfikuje wszelkie niedociągnięcia.” – mówi Lidia Tokarska.

Pierwszym krokiem do rewitalizacji darni powinna być analiza gleby, której wyniki będą wskazówką do dalszych działań. Najbardziej sprzyjającym darni podłożem jest dobrze przepuszczalna warstwa  piaszczysto-gliniasta o grubości 20-30 cm z równie dobrze przepuszczalnym podglebiem. Ważny jest także odczyn kwasowości gleby – najbardziej odpowiednia kwasowość gleby dla traw mieści się w przedziale pH  5,5-7,0. W przypadku niższego odczynu pH – konieczne jest wapnowanie podnoszące odczyn gleby i wpływające na poprawę struktury podłoża. Warto też zwrócić uwagę na poziom składników pokarmowych.

W przypadku podejrzenia, że darń została zaatakowana przez jedną z chorób, np. pleśń pośniegową lub brunatną plamistość, na zainfekowanej powierzchni należy zastosować środki chemiczne. Należy też zastosować wertykulację z dosianiem trawy. Jeśli przyczyną złej kondycji trawnika jest nieprawidłowo przygotowane podłoże – rekomendowana jest wertykulacja wraz z wczesaniem specjalnie przygotowanego podłoża. „Renowacja podłoża ma na celu stworzenie korzystnych dla darni warunków do rozwoju. Wskutek wczesywania nowego podłoża poprawiamy kompleks sorpcyjny gleb słabych, a dodanie piasku do gleby zbyt zwięzłej, poprawia jej strukturę i zwiększa stopień przepuszczania wody. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie nawożenie - zastosowanie zbyt wysokich dawek azotu sprzyja występowaniu wielu chorób, dlatego tak ważna jest analiza gleby.” – dodaje Lidia Tokarska.

Niezależnie od stanu trawnika, zawsze na wiosnę należy go dokładnie wyczesać z filcu i starych, uschniętych źdźbeł trawy. W trakcie tej czynności zwiększamy dotlenie trawy i ułatwiamy przenikanie wody co sprzyja regeneracji darni. Zalecanym przez profesjonalistów zabiegiem jest wertykulacja.

Zobacz także:  Kłopoty z trawnikiem – nowo założonym

Wertykulacja trawnika - co to takiego?

Wertykulacja, jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawników, oznacza pionowe nacinanie darni. Celem jest rozluźnienie gleby, usunięcie warstwy filcu, natlenienie i odmłodzenie darni. Efektem będzie stworzenie korzystnych warunków do rozwoju, rozkrzewiania się trawy, ograniczenie rozprzestrzeniania się mchu. Po takim zabiegu trawa staje się bardziej odporna na choroby.

Wertykulację przeprowadza się po rozpoczęciu procesu wegetacji i oczyszczeniu trawnika z kamieni. Najlepiej - w dzień bezdeszczowy. Skuteczność zabiegu zależy od prawidłowego wykonania kolejnych etapów tj. niskie koszenie, nacięcie darni w jedną stronę, dokładne wygrabienie filcu i resztek roślinnych, następnie – nacięcie darni w drugą stronę („na krzyż”) i ponowne wygrabienie filcu oraz pozostałości roślinnych. Na koniec należy wykonać nawożenie, dosiać trawę. Wertykulację warto przeprowadzić raz w roku i można go powtórzyć pod koniec sierpnia.

Urządzenie do wertykulacji powinno być dostosowane do powierzchni trawnika. W praktyce sprawdzają się maszyny spalinowe – niezależne od źródła energii elektrycznej, wyposażone w silnik dobrej jakości i o wysokiej mocy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest model łączący funkcje wertykulatora z aeratorem.

Przykładem takiej uniwersalnej maszyny jest wertykulator TV 510 o szerokości roboczej 53 cm, który sprawdza się w pracy na trawnikach każdego formatu. Silnik Honda GX 160 o mocy 4,8KM pracujący na czystej bezołowiowej benzynie zapewnia wysoką wydajność w trybie 1 500 m²/h i zachowuje ponad 2 000 motogodzin żywotności. Maszyna jest łatwa w obsłudze, praktycznie bezawaryjna. Dodatkowo, po wymianie elementu roboczego na wał aeracyjny, może być wykorzystywana do aeracji trawników.

Koszenie małych i dużych trawników

Po zakończeniu wstępnego etapu wiosennej pielęgnacji darni przychodzi czas na pierwsze koszenie. Termin zależy od panujących warunków meteorologicznych oraz od wysokości trawy. Wysokość trawy oraz ostrość noży kosiarki to podstawowe elementy, którymi powinniśmy się kierować w dalszym, systematycznym koszeniu. Podstawową zasadą jest koszenie nie więcej niż 1/3 wysokości trawy, by z jednej strony nie osłabiać roślin, a z drugiej – nie dopuszczać do jej zbyt wysokiego wzrostu.

Zobacz także:  Jak nawozić trawnik?

Źródlo: www.mojahonda.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

REKLAMA