| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

Przegląd narzędzi ogrodniczych, to jedna z ważniejszych czynności przed rozpoczęciem czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie na wiosnę. Kosiarka jest jednym z tych urządzeń, które najczęściej wykorzystujemy w ogrodzie. Z tego właśnie powodu powinniśmy zadbać o nią w pierwszej kolejności.

Przedsezonowa konserwacja kosiarki pozwoli korzystać nam ze sprawnego i bezpiecznego sprzętu przez wiele lat. Prace wykonywane dobrze działającymi urządzeniami zaowocują lepszym wyglądem i stanem naszego trawnika. „Kosiarka to urządzenie mechaniczne, dlatego przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych należy pamiętać o zastosowaniu środków bezpieczeństwa. Odłączenie przewodu wysokiego napięcia od świecy zapłonowej zabezpieczy nas przed ewentualnym, nieoczekiwanym uruchomieniem kosiarki. Stosowanie rękawic ochronnych, długich spodni wykonanych z mocnej tkaniny czy butów z zakrytymi czubkami, najlepiej antypoślizgowych, dodatkowo zwiększy komfort i bezpieczeństwo naszej pracy” - powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Zobacz także: Narzędzia ogrodowe: Zakup pilarki - Poradnik

Należy pamiętać, aby podczas wykonywania konserwacji kosiarki ściśle stosować się do instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Podstawowe prace konserwacyjne są raczej proste i poradzi sobie z nimi każdy amator ogrodnictwa, jednak niektóre czynności jak ostrzenie noża to zadanie, z którym powinny zmierzyć się tylko osoby z doświadczeniem. Jeśli takiego nie posiadamy, to bezpieczniej będzie jeśli powierzymy tę pracę profesjonalnemu serwisowi, dzięki temu możemy być pewni, że czynność ta będzie wykonana skutecznie i fachowo.

1. Czyszczenia kosiarki

Konserwacje kosiarki powinniśmy zacząć od dokładnego oczyszczenia całej maszyny. Używamy w tym celu sprężonego powietrza, wilgotnej szmatki lub szczotki. Należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia jak resztki trawy i gleby z obudowy kosiarki, noża oraz dolnej części urządzenia. Aby zaoszczędzić na czasie i utrzymać nasza kosiarkę w dobrej kondycji, powinniśmy czyścić ją po każdym koszeniu.

2. Kontrola filtru powietrza

Kolejnym zabiegiem konserwacyjnym jest kontrola filtra powietrza. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje spalanie nadmiernej ilości paliwa przez silnik oraz trudności z jego uruchamianiem. Filtr należy kilkakrotnie wystukać o twardą, równą powierzchnię. Jeśli po tej czynności jest on nadal zanieczyszczony oznacza to, że pora go wymienić na nowy.


3. Kontrola świecy zapłonowej

Coroczna wymiana, a przynajmniej konserwacja świecy zapłonowej sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu silnika. Pamiętajmy o tym, aby zawsze wykręcać ją kiedy silnik jest zimny. Przede wszystkim unikniemy dzięki temu groźnych poparzeń, ale też łatwiej nam będzie wykonać tę pracę. Elektrody świecy powinniśmy oczyścić drucianą szczotką. Następnie sprawdzamy odległość elektrod, która powinna wynosić 0, 5mm.

Zobacz także:  Pilarka na wysięgniku. Planujesz zakup? Przeczytaj!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »