REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

REKLAMA

Przegląd narzędzi ogrodniczych, to jedna z ważniejszych czynności przed rozpoczęciem czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie na wiosnę. Kosiarka jest jednym z tych urządzeń, które najczęściej wykorzystujemy w ogrodzie. Z tego właśnie powodu powinniśmy zadbać o nią w pierwszej kolejności.

REKLAMA

Przedsezonowa konserwacja kosiarki pozwoli korzystać nam ze sprawnego i bezpiecznego sprzętu przez wiele lat. Prace wykonywane dobrze działającymi urządzeniami zaowocują lepszym wyglądem i stanem naszego trawnika. „Kosiarka to urządzenie mechaniczne, dlatego przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych należy pamiętać o zastosowaniu środków bezpieczeństwa. Odłączenie przewodu wysokiego napięcia od świecy zapłonowej zabezpieczy nas przed ewentualnym, nieoczekiwanym uruchomieniem kosiarki. Stosowanie rękawic ochronnych, długich spodni wykonanych z mocnej tkaniny czy butów z zakrytymi czubkami, najlepiej antypoślizgowych, dodatkowo zwiększy komfort i bezpieczeństwo naszej pracy” - powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Zobacz także: Narzędzia ogrodowe: Zakup pilarki - Poradnik

Należy pamiętać, aby podczas wykonywania konserwacji kosiarki ściśle stosować się do instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Podstawowe prace konserwacyjne są raczej proste i poradzi sobie z nimi każdy amator ogrodnictwa, jednak niektóre czynności jak ostrzenie noża to zadanie, z którym powinny zmierzyć się tylko osoby z doświadczeniem. Jeśli takiego nie posiadamy, to bezpieczniej będzie jeśli powierzymy tę pracę profesjonalnemu serwisowi, dzięki temu możemy być pewni, że czynność ta będzie wykonana skutecznie i fachowo.

1. Czyszczenia kosiarki

Konserwacje kosiarki powinniśmy zacząć od dokładnego oczyszczenia całej maszyny. Używamy w tym celu sprężonego powietrza, wilgotnej szmatki lub szczotki. Należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia jak resztki trawy i gleby z obudowy kosiarki, noża oraz dolnej części urządzenia. Aby zaoszczędzić na czasie i utrzymać nasza kosiarkę w dobrej kondycji, powinniśmy czyścić ją po każdym koszeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Kontrola filtru powietrza

Kolejnym zabiegiem konserwacyjnym jest kontrola filtra powietrza. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje spalanie nadmiernej ilości paliwa przez silnik oraz trudności z jego uruchamianiem. Filtr należy kilkakrotnie wystukać o twardą, równą powierzchnię. Jeśli po tej czynności jest on nadal zanieczyszczony oznacza to, że pora go wymienić na nowy.


3. Kontrola świecy zapłonowej

Coroczna wymiana, a przynajmniej konserwacja świecy zapłonowej sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu silnika. Pamiętajmy o tym, aby zawsze wykręcać ją kiedy silnik jest zimny. Przede wszystkim unikniemy dzięki temu groźnych poparzeń, ale też łatwiej nam będzie wykonać tę pracę. Elektrody świecy powinniśmy oczyścić drucianą szczotką. Następnie sprawdzamy odległość elektrod, która powinna wynosić 0, 5mm.

Zobacz także:  Pilarka na wysięgniku. Planujesz zakup? Przeczytaj!

4. Wymiana oleju w kosiarce

Olej należy wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki. Do tej czynności przystępujemy po wypaleniu resztek paliwa. Czekamy aż zewnętrzne części silnika ostygną  lecz wylewany olej powinien być jeszcze ciepły. W takim stanie łatwiej go wylać, zawiera też wtedy większą ilość zanieczyszczeń. Zużyty olej wylewamy lub odsysamy przy pomocy specjalnej pompki. Następnie wlewamy nowy olej. Jego ilość i rodzaj zależeć będzie od modelu kosiarki jaką posiadamy. Informacje o tym znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia.

5. Kontrola ostrza

Jest to najbardziej skomplikowana i niebezpieczna czynność  konserwacyjna przy kosiarce. Podejmować się jej powinni tylko doświadczeni użytkownicy, z odpowiednim oprzyrządowaniem. Nóż należy naostrzyć i wyważyć. Czynności te zawsze wykonujemy w rękawicach ochronnych i przy zdjętej końcówce przewodu wysokiego napięcia ze świecy. Nóż należy zablokować za pomocą belki, a następnie odkręcić. Sprawdzamy czy nie uległ  zniszczeniom i pęknięciom, jeśli są one zauważalne należy go wymienić.  Jeśli urządzenie tnące jest tępe, ostrzymy je za pomocą szlifierki. Pamiętajmy przy tym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i czynność tą wykonujmy zawsze w okularach ochronnych.  Następnie sprawdzamy wyważenie noża. Umieszczamy go na wyważarce, równolegle do podłoża w płaszczyźnie pionowej. Jeśli któryś z końców przechyla się ku dołowi należy delikatnie go zeszlifować.  Staraj się wykonywać tę czynność dokładnie, ponieważ nieodpowiednio wyważony nóż może prowadzić do poważnych uszkodzeń kosiarki.

Zobacz także:  Wąż ogrodowy – który wybrać?

Jeśli będziemy pamiętać o bieżącej, jak i o okresowej konserwacji kosiarki, na efekty  naszej pracy nie trzeba będzie długo czekać. Sprawne urządzenie tnące zapewnia bezpieczeństwo zarówno użytkownikowi jak i jego roślinom. Regularne prace konserwacyjne gwarantują wydłużenie żywotności silnika. Ponadto zmniejszają zużycie paliwa nawet o 30%. Kosiarka staje się urządzeniem przyjaznym środowisku dzięki redukcji szkodliwych spalin o 50%.

Źródło: Husqvarna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA