| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak uprawiać drzewko oliwne? Poradnik

Jak uprawiać drzewko oliwne? Poradnik

W jaki sposób uprawiać drzewko oliwne? Czy można je uprawiać na balkonie, czy lepiej uprawiać w domu? Jak często drzewko oliwne powinno być podlewane i nawożone? Jak często należy je przycinać. Zobacz poradnik.

Uprawa drzewka oliwnego na balkonie

Drzewko oliwne powinno stać na stanowisku dobrze nasłonecznionym oraz przewiewnym. Roślina dobrze znosi niskie temperatury, ale nie niższe niż -5 'C, jeśli zima jest na prawdę chłodna, należy roślinę wstawić do wewnątrz, aby nie zmarzła. W takiej sytuacji najlepiej jest, kiedy wewnątrz panuje temperatura ok. 15'C. Gdy na zewnątrz znowu zrobi się cieplej - można drzewko oliwne wystawić z powrotem n balkon. Pamiętajmy też, żeby nie zafundować roślinie szoku termicznego. Wszelkie zmiany temperatury powinny postępować powoli.

Uprawa drzewka oliwnego w domu

Drzewko oliwne można uprawiać w domu przez cały rok. Miejsce, w którym będzie stać powinno być dobrze nasłonecznione, nie powinno znajdować się obok grzejnika i powinno być z dala od innych źródeł ciepła. Najlepiej, aby temperatura w pomieszczeniu była w miarę stała, drzewko oliwne źle znosi bowiem zmiany temperatur.

Jak często podlewać drzewko oliwne?

Drzewko oliwne nie lubi częstego podlewania. Nie powinniśmy jednak też dopuścić do sytuacji, aby ziemia w doniczce całkowicie wyschła. Najlepiej jest podlewać drzewko co kilka dni po ówczesnym sprawdzeniu, czy ziemia jest sucha.

Czy drzewko oliwne należy przycinać?

Tak - jeśli zależy nam na ładnym kształcie rośliny. Gałązki najlepiej jest przycinać na wiosnę. Gałęzie możemy przycinać w sposób dowolny, nie ma jednego ustalonego sposobu, jak powinniśmy to robić. Nawet jeśli przytniemy za dużo, nie powinniśmy się martwić. Przycięte pędy odrastają dość szybko.

Czy drzewko oliwne należy nawozić?

Tak. Tak jak każdą roślinę. Jeśli zależy nam na ładnej i okazałej roślinie - stosujmy nawóz. Najlepszy będzie nawóz do roślin śródziemnomorskich, jeśli takiego nie mamy możemy stosować też nawóz uniwersalny. Roślinę należy nawozić w okresie kwitnienia od kwietnia do października.

Czy drzewko oliwne wypuści w naszym klimacie owoce?

Jest duża szansa, że tak. Oczywiście ilość i jakość owoców może być różna i w dużej mierze będzie zależeć od tego jak dbaliśmy o roślinę. Jak bardzo była nasłoneczniona oraz w jakiej temperaturze przebywała. Jednak najważniejszą rzeczą w kwitnieniu drzewka oliwnego jest właściwe zimowanie rośliny. Aby roślin mogła wydać owoce musi zakwitnąć. Aby było to możliwe przynajmniej 3 miesiące w roku roślina powinna przebywać w temperaturze nie wyższej niż 5-8 stopni C. Jeśli roślina będzie przebywać w wyższej temperaturze, przestanie rozpoznawać okres letni i zimowy, a co za tym idzie, nie wyda owoców.

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »