REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt ogrodu - od czego zacząć?

REKLAMA

Projekt ogrodu jest tak samo istotny jak projekt wnętrz domu, w którym mieszkamy. Jeśli marzy nam się piękny, dobrze zaaranżowany ogród, a nie jesteśmy specjalistami w temacie ogrodnictwa - projekt ogrodu warto powierzyć architektowi zieleni. Projektant zieleni zaaranżuje nam ogród w sposób przemyślany i profesjonalny. Zobacz na co zwrócić uwagę poszukując projektanta zieleni.

REKLAMA

Aranżowanie posesji to dla właścicieli z jednej strony wielka radość, z drugiej niemały kłopot. Radość – bo mogą urzeczywistnić wyobrażenia o ogrodzie jedynym w swoim rodzaju, kłopot – bo jak to zrobić, od czego zacząć… To co wydawało się proste i przyjemne, w miarę postępu prac może zamienić się w szereg niekończących się problemów. W efekcie często zamiast ogrodu marzeń powstaje dość przypadkowo zagospodarowana przestrzeń, w której będziemy żyli przez lata. Dlatego warto i opłaca się skorzystać z usług projektanta krajobrazu.  

zobacz także: Projekt schodów w ogrodzie. Poradnik

- Jest on konsultantem i doradcą – podkreśla Martyna Purska, projektantka w firmie Libet. – Obiektywnie spojrzy na wizje klienta i w razie potrzeby je skoryguje albo pomoże stworzyć taki projekt ogrodu, by w pełni odpowiadał potrzebom, upodobaniom i gustom przyszłych użytkowników. Bardzo ważna jest zwłaszcza pierwsza aranżacja posesji, bo jest ona bazą, która będzie ewoluowała na przestrzeni lat.

Wynajęcie projektanta zieleni

Wynajęcie biura projektowego architektury krajobrazu wydaje się najprostszą metodą, ale czy zawsze najlepszą? Trzeba liczyć się z niemałymi kosztami, a poza tym biura nastawione są głównie na dużych klientów i projektowanie znacznych przestrzeni. Właściciel domu jednorodzinnego i niezbyt dużej działki, o projektanta powinien raczej popytać wśród bliższej i dalszej rodziny, znajomych i znajomych znajomych, którzy aranżację ogrodu mają już za sobą. Poczta pantoflowa jest w takich sytuacjach niezawodna i na pewno przyniesie kilka sprawdzonych kontaktów. Inną metodą jest przeszukiwanie zasobów internetu, tj. wyszukiwanie stron projektantów oraz śledzenie forów związanych z urządzaniem oraz wyposażaniem ogrodów. Na forach nie tylko znajdziemy adresy i telefony do projektantów, ale również poznamy opinie dotyczące stylu i jakości ich pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kompozycje z traw ozdobnych w ogrodzie

Ponadto projektanci krajobrazu często współpracują z renomowanymi producentami kostek brukowych i płyt tarasowych. Kontakt do nich można dostać w partnerskich i autoryzowanych punktach sprzedaży materiałów nawierzchniowych lub na firmowych stronach internetowych. Przykładowo zespół projektantów w firmie Libet liczy kilku profesjonalistów, którzy oferują kompleksową pomoc w aranżacji otoczenia domu na terenie całej Polski. Ich atutami nie do przecenienia są doskonała znajomość oferty produktowej, w tym również wszelkich nowości, oraz aktualnych trendów. Dzięki temu zaprojektowana nawierzchnia będzie nie tylko ładna i funkcjonalna, ale również modna i wyjątkowa.    

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Weryfikacja rekomendacji

- Nawet rekomendowanego projektanta trzeba zweryfikować zanim zdecydujemy się podjąć z nim współpracę – radzi Martyna Purska. – W tym celu warto sprawdzić portfolio i przyjrzeć się jego dotychczasowym realizacjom. Można wtedy zauważyć, np. w jakich stylach czuje się najlepiej i czy odpowiada nam proponowana estetyka.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

REKLAMA

Ważny jest także styl bycia oraz pracy projektanta. W końcu podczas realizacji projektu będziemy z nim mieli stały i bliski kontakt. W tym celu możemy poprosić projektanta o referencje albo kontakt do jego byłych klientów i u źródła przekonać się m.in. jak układała się codzienna współpraca, w jakiej atmosferze, czy projektant jest otwarty na uwagi i sugestie, czy dotrzymuje terminów itp. Ustalenie tych i im podobnych kwestii pozwoli znacznie ograniczyć ryzyko pomyłki wyboru niewłaściwej osoby.

Znalezienie odpowiedniego projektanta to połowa sukcesu na drodze do wymarzonego ogrodu. Pełny sukces zapewni ścisła, dwustronna współpraca, poparta zaangażowaniem i aktywnością zarówno ze strony projektanta, jak i inwestora. A to już jest temat na osobny artykuł.

Źródło: Libet

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA