reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Planujemy oczko wodne w ogrodzie

Planujemy oczko wodne w ogrodzie

Planując oczko wodne w ogrodzie należy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Ważne jest również, aby dobrze przemyśleć wielkość zbiornika wodnego i materiał, z którego ma zostać zrobiony. O czym warto pamiętać planując oczko wodne?

Miejsce na oczko wodne

Miejsce na oczko wodne powinno zostać dobrze przemyślane. Powinno jednocześnie dobrze wyglądać, ale również być praktyczne. Oczko wodne jako centralna ozdoba ogrodu może nie być najlepszym pomysłem. Po pierwsze, wyda się znacznie mniejsze i będzie utrudniało komunikację, grę w piłkę itp.

Dobrym miejscem na oczko wodne jest część relaksacyjna ogrodu. Samo oczko wodne dobrze prezentuje się w otoczeniu bujnych rabat lub ogródka skalnego. Jednocześnie pełni rolę harmonijnego elementu wystroju całego ogrodu. Staje się jego częścią, a nie „doklejonym” kawałkiem. Warto również dobrze przemyśleć umieszczenie oczka wodnego pod rozłożystymi drzewami liściastymi. W okresie jesiennym możemy mieć znacznie więcej pracy z jego czyszczeniem.

Słoneczne miejsce na oczko wodne wydaje się dobrym pomysłem. Należy jednak pamiętać, że jeżeli umieścimy zbiornik wodny w miejscu, gdzie słońce świeci przez cały dzień – możemy z kolei mieć problem z silniejszym rozwojem glonów. Wybierajmy więc miejsce lekko zacienione lub zacienione, jeżeli nie planujemy hodować w oczku wodnym ryb.

Małe czy duże oczko wodne?

Jeżeli wybraliśmy już odpowiednie miejsce na oczko wodne, pora zastanowić się jakiej wielkości powinien to być zbiornik. Każde – małe i duże oczko – ma swoje wady i zalety. Od nas zależy, które wady jesteśmy w stanie zaakceptować.

Małe oczko wodne to z pewnością krótszy czas czyszczenia i pielęgnacji wody. Małe oczka wodne trzeba jednak czyścić znacznie częściej. W przeciwieństwie do dużych oczek wodnych, szybciej ulegają zanieczyszczeniu.

Jeżeli mamy w planach założenie hodowli ryb – nawet tej najmniejszej – nasz wybór skłania się ku założeniu dużego oczka wodnego. Małe zbiorniki nie są w stanie zapewnić rybom odpowiednich warunków.

Głębokość oczka wodnego

Podczas budowy oczka wodnego warto pamiętać, że wymaga ono założenia kilku poziomów – tzw. stopni. Są one niezbędne do stworzenia kilku poziomów głębokości i stworzą odpowiednie warunki dla różnych gatunków roślin i zwierząt. Ryby potrzebują około 1 m głębokości, aby mogły przeżyć zimę.

Budowa oczka wodnego

Oczko wodne możemy stworzyć na dwa sposoby: z gotowej formy lub uformować dół i wyłożyć go folią. Pierwsza opcja jest mniej pracochłonna, ale dzięki niej możemy stworzyć w ogrodzie jedynie małe oczko wodne. Druga wymaga większego zaangażowania, ale możemy zbudować zbiornik o dowolnej wielkości.

Bez względu na to, który sposób wybierzemy, warto zatroszczyć się o to, aby oczko wodne było jak najlepiej wkomponowane w otoczenie. Zarówno plastik, jak i folia nie powinny być widoczne. Należy obsadzić je dużą ilością roślin, aby wyglądało jak najbardziej naturalnie.

Zobacz także:  Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Jak zrobić własny staw?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama