reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak hodować karpie koi w oczku wodnym?

Jak hodować karpie koi w oczku wodnym?

Hodowla karpi koi jest nieco wymagająca, ale również bardzo wciągająca. Pięknie prezentujące się duże ryby w stawie, to ozdoba każdego ogrodu. Jaką temperaturę wody preferują karpie koi? Dlaczego odpowiednia filtracja zbiornika dla ryb jest taka ważna? Co jeszcze jest istotne zakładając hodowlę karpi koi?

Temperatura wody

Karpie koi dobrze się czują w wodzie o temperaturze około 15 – 25 stopni Celsjusza. W okresie zimowym, długie wahania temperatury, mogą niekorzystnie wpłynąć na ryby.

Ochrona przed drapieżnikami

Karpie koi mogą zwabić do zbiornika wodnego drapieżniki – ptaki, koty. Niekiedy konieczne jest zamontowanie siatki nad taflą wody, aby ochronić ryby.

Woda w oczku z karpiami koi

Chcąc zapewnić karpiom koi odpowiednie warunki i ułatwić sobie ich hodowlę, należy zadbać o dobrą filtrację w zbiorniku. Warto bowiem pamiętać, że karpie koi preferują dobrze natlenioną i czystą wodę. Filtr powinien móc przefiltrować całą wodę w stawie. Jego wielkość możemy oszacować poprzez podzielenie przez siebie objętości wody i wydajności pompy.

Wielkość stawu dla karpi koi

Decydując się na domową hodowlę karpi koi, warto wiedzieć, że ryby te osiągają około 50 – 90 cm długości. Ciężko zdecydować się na kilka okazów, a poza tym po kilku latach, zaledwie kilkunastu centymetrowe ryby, mogą osiągnąć długość 60 cm. Dlatego najmniejszy staw dla karpi koi to około 6000 litrów.

Głębokość stawu dla karpi koi

Ze względu na to, że karpie koi preferują temperaturę w granicach 15 – 25 stopni Celsjusza, głębokość stawu powinna wynosić w naszym kraju około 2 m. Dzięki temu ryby przezimują bezpiecznie na dnie, gdzie będzie znacznie cieplej.

Co jedzą karpie koi?

Karpie koi warto karmić specjalnym pokarmem dla tych ryb. Wbrew pozorom karma dla karasi lub złotych rybek nie jest preferowana dla karpi koi.

Może nas martwić, że w okresie zimowym karpie koi jedzą znacznie mniej. Jednak jest to całkowicie normalne. W tym czasie układ krążenia znacznie spowalnia i nie potrzebują dużej ilości pożywienia. Wręcz przeciwnie – pełny układ pokarmowy w okresie zimowym,  może sprawić, że ryby zaczną chorować. Jeżeli woda spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza – należy przestać karmić ryby.

O czym należy pamiętać zakładając hodowlę karpi koi?

Zakładając całkowicie nowy staw, warto pamiętać, że ryby możemy wpuścić do niego dopiero po około trzech tygodniach. Świeżo napuszczona woda i dopiero co posadzone rośliny nie sprzyja rybom.

Kupując karpie koi i transportując je do stawu w plastikowych torbach należy pamiętać, że powinny one poleżeć w stawie około pół godziny przed wypuszczeniem. Woda w torbie powinna mieć taką samą temperaturę co woda w stawie. Wpuszczając ryby, otwórzmy delikatnie plastikową torbę i pozwólmy, aby same wypłynęły. 

Zobacz także:  Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Jak zrobić własny staw?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama