| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projekt trawnika – o czym warto pamiętać?

Projekt trawnika – o czym warto pamiętać?

Projektując trawnik warto zorganizować go tak, aby był łatwy w utrzymaniu i cieszył oko. Zadbany trawnik to niewątpliwie duża ozdoba każdego ogrodu.

Wejście do ogrodu

Wejście do ogrodu, powinno być tak zaprojektowane, aby nie wymuszało deptania trawy. Dobrze jest w tym miejscu stworzyć ścieżkę odpowiedniej szerokości i poprowadzić mieszkańców oraz gości w część wypoczynkową. Dzięki temu na samym wejściu na trawnik nie będziemy mieli gołej ziemi.

Zobacz też: Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

Ścieżki w ogrodzie

Projektując trawnik zwróćmy uwagę na położenie ścieżek. Dobrze jeżeli nie prowadzą one bezpośrednio na trawnik. Mogą go otaczać lub przeprowadzać wzdłuż jego krawędzi. Warto również zaplanować odstęp między ścieżką a trawą – ułatwi to koszenie.

Ścieżki na trawniku warto zaplanować w miejscach największego ruchu. Każda płyta powinna znajdować się poniżej poziomu gleby.

Meble w ogrodzie

Projektując trawnik warto również się zastanowić, w którym miejscu będzie znajdował się kącik wypoczynkowy. Ciężkie meble, doniczki i inne dekoracje warto ustawić na twardej powierzchni. Ustawienie ich na trawniku może być kłopotliwe podczas koszenia, ale również podczas użytkowania. Trawa w tym miejscu może być rzadsza i mniej wytrzymała.

Zobacz też: Trawnik: ozdobny czy rekreacyjny – co wybrać?

Drzewa a zadbany trawnik

Trawnik, który chcemy utrzymać pod gęstą koroną drzew, jest dość trudnym zadaniem, ale możliwym do wykonania. Warto bowiem pamiętać, że trawie szkodzi brak wody, cień i brak składników pokarmowych. Wówczas rośnie znacznie rzadziej, a ziemię pokrywa mech. Jeżeli zwiększymy ilość światła, poprzez wycięcie niektórych gałęzi, będziemy podlewać trawnik i rzadziej kosić tę część ogrodu – również pod rozłożystymi drzewami, nasz trawnik będzie dobrze wyglądał.

Jeżeli mamy do czynienia z dużym drzewem – na przykład z dębem – lepszym rozwiązaniem jest stworzenie pod drzewem cieniolubnej rabaty.

Zobacz też: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Dokuczliwe mogą się okazać również zwisające gałęzie. Mogą skutecznie przeszkadzać podczas koszenia. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest przycięcie zwisających gałęzi znad trawnika. Innym razem możemy poszerzyć rabatę, aby nie musieć za każdym razem schylać się i kosić w tym miejscu trawy.

Kształt trawnika

Kształt trawnika powinien być dopasowany do naszych upodobań, a jednocześnie dobrze, gdy jest łatwy w utrzymaniu. Łatwiej jest kosić i pielęgnować trawnik w kształcie prostokąta lub kwadratu. Ciekawiej jednak wyglądają trawniki o nieregularnych, bardziej zaokrąglonych rysach. Zbyt skomplikowane kształty nie są jednak wskazane.

Nie bójmy się wzniesień, skarp i lekkich spadków w naszym ogrodzie. Dzięki nim trawnik wygląda o wiele bardziej interesująco. Warto jednak zwrócić uwagę na miejsca, gdzie podłoże mało przepuszcza wody. Wówczas lepiej przeznaczyć je na rabatę, niż trawnik.

Zobacz też:  Jak ekspresowo wykonać trawnik?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »