| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Szparagi – uprawa i pielęgnacja

Szparagi – uprawa i pielęgnacja

Szparagi zawierają dużo składników mineralnych, związków organicznych i witamin. Uprawa zielonych szparagów jest znacznie łatwiejsza od szparagów białych i posiadają one więcej składników odżywczych. Jak uprawiać szparagi?

Czym się różnią szparagi białe od zielonych?

Można by pomyśleć, że szparagi białe i zielone to dwie różne odmiany. Nic jednak bardziej mylnego. Jedne od drugich różnią się jedynie tym, że szparagi białe są sztucznie bielone w kopcach.  Zielone szparagi uprawia się nad ziemią. To dzięki słońcu zyskują swój kolor.

Zobacz także: Uprawa warzyw w ogrodzie

Gleba pod uprawę szparagów

Szparagi dobrze jest wysiać na zielonym nawozie – np. na koniczynie lub łubinie, gdyż gromadzą one duże ilości azotu. Szparagi preferują ziemię próchniczą, dobrze napowietrzoną i luźną. Dzięki temu szybko się ukorzenią.

Stanowisko pod uprawę szparagów

Szparagi preferują stanowisko słoneczne.

Zobacz także: Mały ogród warzywny. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Nawożenie szparagów

W okresie letnim dobrze jest nawozić szparagi kompostem lub sztucznymi nawozami. Dzięki temu szparagi szybciej wypuszczą nowe korzenie. Ziemię pod uprawę szparagów dobrze jest nawieść nawozem już jesienią przed sadzeniem. Warto wykorzystać do tego celu obornik, kompost oraz nawozy mineralne.

Plantacja szparagów we własnym ogrodzie

Plantację szparagów możemy z powodzeniem wykonać we własnym ogrodzie. Najlepszym okresem na rozpoczęcie prac jest kwiecień – połowa maja. Szparagi sadzi się w rowkach o szerokości 1m i głębokości około 20 cm. Długość rowka zależy od naszego zapotrzebowania i możliwości wygospodarowania miejsca.

Zobacz także: Jak uprawiać pomidory w szklarni? Poradnik

Zbiory szparagów

Pierwsze pędy szparagów zbiera się po dwóch latach uprawy. Należy przy tym pamiętać, że najkorzystniej jest ścinać pędy 2 – 3 cm nad ziemią. Łodyga w tym miejscu jest delikatna i pozbawiona twardej skóry. Przycinając szparagi w tym miejscu nie musimy już ich obierać i skracać. Długość pędu po ścięciu wynosi około 20 – 30 cm.

Najlepszą porą na zbieranie szparagów jest ranek. Posiadają one wówczas optymalną ilość substancji, które odpowiadają za dobry smak. Należy również pamiętać, że zbierając szparagi i przechowując je w cieple – zachowają świeżość tylko przez jedną dobę.

Zobacz także:  Cykoria w ogrodzie – uprawa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »