| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Lilak pospolity – roślina do dużego i małego ogrodu

Lilak pospolity – roślina do dużego i małego ogrodu

Lilak pospolity jest krzewem mało wymagającym i odpornym na szkodniki. Co więcej, stanowi nietuzinkową ozdobę każdego – zarówno dużego, jak i małego ogrodu. Na jakim stanowisku lilak rośnie najlepiej? Czy lilak dobrze znosi cięcie? Jakie odmiany lilaka są najpopularniejsze?

Lilak pospolity

Ten przepięknie pachnący krzew o wielkich kiściach pełnych drobnych kwiatów, dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Możemy wybrać egzemplarze w odcieniu białym, żółtym, fioletowym, ciemnofioletowym, a nawet w czerwonym. Lilak pospolity z powodzeniem nadaje się na żywopłoty, ale również jako pojedyncza dekoracja. Możemy za jego pomocą oddzielić strefę wypoczynkową i cieszyć się niebywałym zapachem.

Stanowisko dla lilaka pospolitego

Lilak pospolity preferuje słoneczne stanowiska. W pełnym słońcu wspaniale kwitnie. Dobrze również czuje się w półcieniu.

Gleba pod lilaka pospolitego

Lilak pospolity nie ma szczególnych wymagań glebowych. Należy tylko pamiętać, że źle toleruje ciężkie – gliniaste podłoże i bardzo wilgotną ziemię.

Lilak pospolity

Kwitnienie i odmiany

Lilak pospolity kwitnie najczęściej w drugiej połowie maja. Wnętrze kwiatów jest zazwyczaj jaśniejsze. Dzięki temu roślina ma dwukolorowe kwiatostany. Jednymi z bardziej popularnych odmian lilaka są: „Taras Bulba”, „Montaigne”, „Lila Wonder” oraz „Sensation”.

Małe drzewko pełne kwiatów

Lilak pospolity jest dostępny także w wersjach karłowatych. Dlatego doskonale sprawdza się również w małych ogródkach. Odmiana karłowata „Palibin” oraz „Tinkerbelle” są jednymi z najczęściej wybieranych. Krzew łatwo uformować w kulę, która wczesną wiosną będzie obfitowała w liczne kwiaty.

Wokół lilaka karłowatego możemy zaprojektować rabatę. Wiele roślin będzie się dobrze z nim komponować i tworzyć ciekawą kompozycję.

Cięcie lilaka pospolitego

Krzew ten bardzo dobrze znosi cięcie. Pamiętając o tym zabiegu każdego roku, będziemy mogli cieszyć się bujniejszym kwitnieniem. Najlepszym okresem na przycinanie pędów lilaka jest czas po przekwitnieniu wszystkich kwiatostanów. Dzięki temu zawiązują się mocne pąki.

Pędy należy przycinać pod kwiatami, a następnie roślinę nawozimy i obficie podlewamy.

Zobacz też:Jak odmłodzić bez lilak?

Zobacz też: Lilak Meyera „Palibin” – miniatura do grodu i na taras

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »