| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Eko ogród

Eko ogród

Czasy, gdy ozdobą ogrodu były plastikowe krasnale i figurki zwierząt, już minęły. Z mody wychodzą też ogrody w stylu japońskim. W tym roku witamy styl ekologiczny.

Jak w każdej dziedzinie, także w projektowaniu ogrodów widoczne są pewne trendy. Lato 2009 to przede wszystkim inspiracje stylem ekologicznym. Modne są materiały naturalne, surowe, mile widziane także inspiracje recyklingiem. Efekt oparty jest na kontraście; pozorna niedbałość i swoboda w rozmieszczeniu roślin równoważy starannie wytyczone alejki i harmonijnie rozmieszczone elementy dekoracyjne. Choć efekt ten wymaga pewnego wysiłku, ogród w stylu ekologicznym jest stosunkowo prosty w pielęgnacji. Zawdzięcza to przede wszystkim doborowi roślin.

Z mody wychodzą popularne do niedawna egzotyczne krzewy i kwiaty – coraz częściej uważane są za pretensjonalne. Podobnie jak w modzie i kulinariach najmodniejsza jest lokalność. Obecnie projektanci stawiają na rośliny, które naturalnie występują w danej strefie klimatycznej. Do łask wracają też ogródki warzywne. Rozmieszczenie roślin powinno być dopasowane do warunków, jakie panują w danym miejscu – rośliny lubiące światło, sadzi się w miejscu, gdzie jest go pod dostatkiem.

Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny

Również łącząc rośliny kierujemy się mądrością przyrody; razem sadzi się to, co w naturze rośnie we wspólnej przestrzeni. Tak zaaranżowany ogród nie wymaga stosowania dużej liczby sztucznych preparatów i nawozów. Wszystko to jest zgodne z hasłem przewodnim tego trendu: życie w zgodzie z naturą. W tak zaprojektowanym ogrodzie znajdzie się też miejsce dla roślin, uważanych zwykle za chwasty i starannie usuwanych. Nie tępimy też zwierząt, które zamieszkają w gąszczu roślin. Ważnym elementem ekologicznych ogrodów jest woda – symbol życia. Również ten element powinien być utrzymany w stylu swobodnym i naturalnym i stanowić mały ekosystem, którego nie zakłócamy naszą ingerencją. Odchodzi się obecnie od oczek wodnych wzbogaconych sztucznymi dodatkami i egzotycznymi roślinami.

Elementy dekoracyjne w ekologicznym ogrodzie także inspirowane są naturą. Popularne staje się wykorzystanie materiałów nietypowych, np. starych mebli czy naczyń. Jest to jednak propozycja awangardowa. Osoby bardziej konserwatywne mogą zdecydować się na bardziej klasyczne rozwiązanie. Modne są kamienie i elementy drewniane. Warto wybrać meble z wikliny i rattanu, rezygnując z akcesoriów z tworzyw sztucznych. W ekologicznym podejściu do ogrodnictwa nie musimy ograniczać się do stylistyki. Projektanci coraz częściej proponują liczne rozwiązania przyjazne naturze. W modnym ogrodzie znajdzie się miejsce na kompostownik czy zbiornik na deszczówkę. Warto też pozostawić niewielki fragment w stanie zupełnie „dzikim”, gdzie gromadzą się liście i niekoszona trawa. To właśnie tam chętnie zamieszkają zwierzęta, które pomogą nam w zwalczaniu szkodników i zachowywaniu równowagi w naszym ogrodzie. 

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Anna Błaszczyńska
www.PocztaKwiatowa.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »