REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kwiaty.
Kwiaty.

REKLAMA

REKLAMA

Czasy, gdy ozdobą ogrodu były plastikowe krasnale i figurki zwierząt, już minęły. Z mody wychodzą też ogrody w stylu japońskim. W tym roku witamy styl ekologiczny.

REKLAMA

Jak w każdej dziedzinie, także w projektowaniu ogrodów widoczne są pewne trendy. Lato 2009 to przede wszystkim inspiracje stylem ekologicznym. Modne są materiały naturalne, surowe, mile widziane także inspiracje recyklingiem. Efekt oparty jest na kontraście; pozorna niedbałość i swoboda w rozmieszczeniu roślin równoważy starannie wytyczone alejki i harmonijnie rozmieszczone elementy dekoracyjne. Choć efekt ten wymaga pewnego wysiłku, ogród w stylu ekologicznym jest stosunkowo prosty w pielęgnacji. Zawdzięcza to przede wszystkim doborowi roślin.

REKLAMA

Z mody wychodzą popularne do niedawna egzotyczne krzewy i kwiaty – coraz częściej uważane są za pretensjonalne. Podobnie jak w modzie i kulinariach najmodniejsza jest lokalność. Obecnie projektanci stawiają na rośliny, które naturalnie występują w danej strefie klimatycznej. Do łask wracają też ogródki warzywne. Rozmieszczenie roślin powinno być dopasowane do warunków, jakie panują w danym miejscu – rośliny lubiące światło, sadzi się w miejscu, gdzie jest go pod dostatkiem.

Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny

REKLAMA

Również łącząc rośliny kierujemy się mądrością przyrody; razem sadzi się to, co w naturze rośnie we wspólnej przestrzeni. Tak zaaranżowany ogród nie wymaga stosowania dużej liczby sztucznych preparatów i nawozów. Wszystko to jest zgodne z hasłem przewodnim tego trendu: życie w zgodzie z naturą. W tak zaprojektowanym ogrodzie znajdzie się też miejsce dla roślin, uważanych zwykle za chwasty i starannie usuwanych. Nie tępimy też zwierząt, które zamieszkają w gąszczu roślin. Ważnym elementem ekologicznych ogrodów jest woda – symbol życia. Również ten element powinien być utrzymany w stylu swobodnym i naturalnym i stanowić mały ekosystem, którego nie zakłócamy naszą ingerencją. Odchodzi się obecnie od oczek wodnych wzbogaconych sztucznymi dodatkami i egzotycznymi roślinami.

Elementy dekoracyjne w ekologicznym ogrodzie także inspirowane są naturą. Popularne staje się wykorzystanie materiałów nietypowych, np. starych mebli czy naczyń. Jest to jednak propozycja awangardowa. Osoby bardziej konserwatywne mogą zdecydować się na bardziej klasyczne rozwiązanie. Modne są kamienie i elementy drewniane. Warto wybrać meble z wikliny i rattanu, rezygnując z akcesoriów z tworzyw sztucznych. W ekologicznym podejściu do ogrodnictwa nie musimy ograniczać się do stylistyki. Projektanci coraz częściej proponują liczne rozwiązania przyjazne naturze. W modnym ogrodzie znajdzie się miejsce na kompostownik czy zbiornik na deszczówkę. Warto też pozostawić niewielki fragment w stanie zupełnie „dzikim”, gdzie gromadzą się liście i niekoszona trawa. To właśnie tam chętnie zamieszkają zwierzęta, które pomogą nam w zwalczaniu szkodników i zachowywaniu równowagi w naszym ogrodzie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Anna Błaszczyńska
www.PocztaKwiatowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA