REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprojektować ogródek warzywny?

Katarzyna Adamik
Ogród warzywny – sposób na ekologiczną uprawę warzyw w naszym domu.
Ogród warzywny – sposób na ekologiczną uprawę warzyw w naszym domu.

REKLAMA

REKLAMA

Ogród warzywny – sposób na ekologiczną uprawę warzyw w naszym domu. Wystarczy trochę nasion i miejsce odpowiednie dla ogródka warzywnego aby uprawiać zdrowe i smaczne warzywa. Radzimy jak stworzyć ogródek warzywny we własnym domu.

Dobór roślin do ogródka warzywnego

Popularnymi roślinami, które warto sadzić są: marchew, cebula, por, buraki, seler kapusta, sałata i dynia. Dobrze znoszą warunki klimatyczne panujące w naszym kraju i dają dorodne plony. Różnorodność odmian dostępnych w sklepach, daje nam duże pole do popisu w uprawie warzyw. Często są nie tylko wartościowym i smacznym dodatkiem do potraw, ale też ozdobą ogrodu.

REKLAMA

Istnieje wiele gatunków i odmian o ciekawej fakturze, kształcie, kolorze liści pędów i owoców. Należą do nich między innymi: sałata o trzech odcieniach czerwieni (Lactusa sativa ‘Sanguine’), seler naciowy o żółtawym zabarwieniu liści (Apium graveolens ‘Golden Spartan’), pomidor produkujący dużą ilość małych czerwonych owoców (Lycopersicon esculentum ‘Koralik’) oraz przeróżne odmiany dyń dające piękne kwiaty i ciekawie wyglądające owoce.

Przygotowanie gleby pod ogródek warzywny

Zanim przystąpimy do wysiania roślin, należy przygotować odpowiednio glebę. Powinna być ona żyzna, gdyż warzywa mają wysokie wymagania pokarmowe. Najlepiej, gdy ziemię przekopiemy z kompostem. Można też użyć obornika. Gdy nie posiadamy odpowiedniej ilości naturalnego nawozu, glebę zasilamy nawozami mineralnym.

Zobacz także: Jak stosować zioła i przyprawy?

Siew roślin

REKLAMA

Dla łatwiejszej pielęgnacji i porządku na naszym warzywniku, najlepiej siać nasiona w rzędach, co ok. 30 cm, do rowków o głębokości 1 cm. Pamiętajmy by rośliny o podobnych wymaganiach, znajdowały się na tym samym zagonie. I tak: por, seler pomidor, sałata, ogórek dynie i kapusty mają największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Druga grupę stanowi: marchew, buraki, cebule, rzodkiew oraz rośliny przyprawowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najmniej wymagające są warzywa z grupy roślin motylkowych (groch, soczewica). W uprawie warzywnika ważne jest stosowanie płodozmianu. Metoda ta polega ona na corocznym, planowym zmianowaniem gatunków roślin na określonej powierzchni uprawy, tak by z gleby co sezon pobierane były inne składniki pokarmowe, potrzebne dla określonej grupy roślin. Kolejną ważną zasadą jest tzw. uprawa współrzędna. Polega na uprawie obok siebie roślin wpływających na siebie korzystnie. Marchew i cebula chronią się wzajemnie przed szkodnikami. Doskonale w sąsiedztwie cebuli czują się także buraki, pomidory i truskawki. Dla kapusty dobrym towarzystwem są buraki sałata i seler. Dynie warto sadzić z kukurydzą i fasolą.

Pielęgnacja ogródka warzywnego

Pielęgnacja polega głównie na zapewnieniu roślinom odpowiedniej przestrzeni do wzrostu. Dlatego też często należy wykonywać zabiegi polegające na pieleniu chwastów i przerywaniu zasiewów, aby zapewnić im dobry dostęp do światła i powietrza. W gorętsze dni nie zapominajmy o podlewaniu warzyw, gdyż jak wszystkie rośliny potrzebują do życia wody. 

Zobacz także: Jak dbać o domowy ziołowy ogródek?

Czas zbioru poszczególnych warzyw

Z popularnych gatunków, których jadalnymi korzeniami możemy cieszyć się najwcześniej jest rzodkiewka (zbiór od wiosny). W czerwcu odpowiednia będzie rzepa i kalarepa. Od lata do jesieni zbierać można buraki, ziemniaki i marchew. Pietruszka i seler będą dojrzałe jesienią. Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na etykietach poszczególnych gatunków i odmian warzyw.

Ochrona warzyw

Istnieje wiele sposobów ochrony roślin, mniej lub bardziej ekologicznych. Jednak najlepszym naturalnym sposobem walki ze szkodnikami jest stosowanie płodozmianu, coroczna uprawa warzywnika w różnych miejscach w ogrodzie, oraz zestawianie warzyw w grupy oddziałujące pozytywnie na siebie, odstraszając niepożądanych intruzów..

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA