reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ogród

Drzewa i krzewy

Drzewa na działce budowlanej - zabezpieczenie na czas budowy i nawierzchnia brukowana pod drzewami

Czasem można odnieść wrażenie, że szczytem marzeń większości inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego jest płaska działka o dobrych proporcjach, pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych elementów takich jak na przykład duże, stare drzewa. Projektant i inwestor mają wtedy absolutną dowolność, zarówno przy kształtowaniu bryły budynku i jego lokalizacji, jak i przy projektowaniu zagospodarowania działki. Dobór nawierzchni brukowanych ogranicza się wtedy jedynie do odpowiedniego zestawienia kształtu, koloru i faktury kostki i elementów dodatkowych, oraz wymyślenia układu nawierzchni zgodnego z wizją projektanta oraz gustem i możliwościami inwestora. Następnie trzeba tylko przetransponować ideę w rzeczywistość - co przy sprawnej ekipie wykonawczej również nie nastręcza problemów. »

Ciekawostki

Jak porozumiewają się pszczoły?

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców. »

Czy wiesz jak odmłodzić kilkuletnie krzaki truskawek?

Aktualizacja: 16.10.2010

Przez pierwsze 3-4 lata plantacja truskawek dobrze owocuje. Co kilka lat dobrze jest ją jednak odmłodzić. »

Czy wiesz jakie rośliny sadzić na różnych typach gleby?

Aktualizacja: 16.10.2010

Dzięki odpowiednim zabiegom można dopasować każdy rodzaj podłoża do wymagań rozwojowych roślin. Ale najlepiej stosować tradycyjne rozwiązanie – dopasować wymagania roślin do panujących warunków glebowych. »

Czy wiesz jak zrobić trejaż dla roślin pnących?

Aktualizacja: 13.10.2010

Trejaż czyli podpora dla roślin pnących może być przymocowana do ściany budynku lub na ogrodzeniu. Mogą także służyć do ekspozycji roślin doniczkowych. Trejaże mają nieskomplikowaną budowę, dlatego można zrobić je samemu. »

Jak chronić rośliny przed mszycami?

Aktualizacja: 28.05.2013

Mszyce sieja spustoszenie na działkach wśród roślin uprawnych i ozdobnych. Oblepiają masowo łodygi i liście roślin, wysysając z nich sok lub zainfekować zdrowe rośliny, przenosząc na nie sok z chorej rośliny. Na mojej działce zadziałała mieszkanka z tytoniu, którą wszystkim polecam. »

Czy wiesz jak usuwać chwasty z ogrodu?

Aktualizacja: 12.10.2010

Chwasty zabierają roślinom uprawnym dostęp do światła, wody i składników odżywczych, poza tym są siedliskiem szkodników, dlatego należy je regularnie usuwać z ogrodu. Aby skutecznie pozbyć się chwastów z ogrodu trzeba wiedzieć, w jaki sposób należy usuwać konkretny ich gatunek. Oto kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się chwastów. »

Które rośliny okrywowe wybrać do ogrodu?

Aktualizacja: 14.03.2012

Rośliny okrywowe – które wybrać do naszego ogrodu? Pamiętajmy żeby wziąć pod uwagę w jakich miejscach będą rosły nasze rośliny okrywowe. Radzimy jakie rośliny okrywowe posadzić na stanowiskach słonecznych a jakie na stanowiskach zacienionych. »

Co warto wiedzieć o roślinach okrywowych?

Aktualizacja: 15.09.2011

Rośliny okrywowe – czy mogą zastąpić tradycyjny trawnik? Dlaczego rośliny okrywowe sadzi się w miejscach trudnych do koszenia? Czy rośliny okrywowe nadają się również do ogrodów skalnych? »

Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?

Aktualizacja: 03.07.2012

Chcesz zająć się ogrodem, ale nie wiesz, jakich narzędzi będziesz potrzebować? Wiele zależy od wielkości terenu wokół domu i prac, jakie będziesz wykonywać, ale jest kilka podstawowych narzędzi, których nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. »

Czy wiesz jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Aktualizacja: 06.10.2010

Krety potrafią zamienić nasz trawnik w prawdziwe pobojowisko. Rozsiane po całym trawniku kopce szpecą ogród i co najgorsze, pojawiają się często tuż po ich usunięciu. Jeżeli masz już dość ciągłego usuwania kretowin z trawnika, proponuję przystąpić do walki z tym sympatycznym szkodnikiem za pomocą tych sprawdzonych metod. »

Czy wiesz jak zrobić kompost z odpadów ogrodowych i kuchennych?

Aktualizacja: 06.10.2010

Odpadki z kuchni i ogrodu możesz spożytkować tworząc z nich kompost, który możesz użyć później do użyźniania gleby. »

Czy wiesz jak nawozić trawnik?

Aktualizacja: 06.10.2010

Aby trawnik był soczyście zielony, oprócz odpowiedniego sposobu koszenia niezbędne jest właściwe nawożenie. Oto co musisz wiedzieć o właściwym nawożeniu trawnika. »

Czy wiesz jak sprawić, aby trawnik był soczyście zielony?

Aktualizacja: 06.10.2010

Piękna, soczysta zieleń trawnika to wynik intensywnej pielęgnacji. Jeżeli twój trawnik jest bladozielony, bez życia lub z prześwitami, potrzebne będą odpowiednie zabiegi, aby przywrócić mu soczystą zieleń. Oto co musisz koniecznie zrobić, chcąc użyźnić trawnik. »

Czy wiesz jak pozbyć się wełnowców ze szklarni?

Aktualizacja: 05.10.2010

Wełnowce to szkodniki żerujące na roślinach szklarniowych. Tworzą one u nasady liści kolonie, które wyglądają jak plamki z waty. Szkodniki wysysają z rośliny soki, przez co rośnie słabiej i marnieje. Jak pozbyć się szkodliwych wełnowców ze szklarni? »

Czy wiesz jak sadzić lilie?

Aktualizacja: 26.09.2010

Lilie mogą rosnąć na tym samym miejscu nie dłużej niż 3-4 lata. Po tym czasie cebule należy przesadzić. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady pielęgnacji lilii. »

Czy wiesz jak pielęgnować powojniki?

Aktualizacja: 26.09.2010

Powojniki (Clematis) są jednymi z najpopularniejszych pnączy ogrodowych. Istnieje wiele gatunków – ich kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne w różnych odcieniach. Niezależnie od gatunku jaki posiadasz w ogrodzie, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami pielęgnacji clematisów. »

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama