reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ogród

Drzewa i krzewy

Drzewa na działce budowlanej - zabezpieczenie na czas budowy i nawierzchnia brukowana pod drzewami

Czasem można odnieść wrażenie, że szczytem marzeń większości inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego jest płaska działka o dobrych proporcjach, pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych elementów takich jak na przykład duże, stare drzewa. Projektant i inwestor mają wtedy absolutną dowolność, zarówno przy kształtowaniu bryły budynku i jego lokalizacji, jak i przy projektowaniu zagospodarowania działki. Dobór nawierzchni brukowanych ogranicza się wtedy jedynie do odpowiedniego zestawienia kształtu, koloru i faktury kostki i elementów dodatkowych, oraz wymyślenia układu nawierzchni zgodnego z wizją projektanta oraz gustem i możliwościami inwestora. Następnie trzeba tylko przetransponować ideę w rzeczywistość - co przy sprawnej ekipie wykonawczej również nie nastręcza problemów. »

Ciekawostki

Jak porozumiewają się pszczoły?

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców. »

Czy wiesz jak sadzić drzewa i krzewy?

Aktualizacja: 19.10.2010

Drzewa i krzewy, aby rosły bujnie, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Sadząc drzewa i krzewy powinieneś pamiętać o stworzeniu odpowiednich warunków glebowych oraz znać całą techniczną stronę sadzenia. Oto kilka wskazówek jak prawidłowo sadzić drzewa i krzewy ogrodowe. »

Czy wiesz jak prawidłowo sadzić rośliny?

Aktualizacja: 19.10.2010

Niezależnie jakie rośliny zamierzasz posadzić – warzywa, drzewa owocowe, kwiaty czy krzewy, zasady sadzenia są podobne. Sadząc rośliny powinieneś pamiętać o stworzeniu odpowiednich warunków glebowych oraz znać całą techniczną stronę sadzenia. »

Czy wiesz jak uprawiać bakłażany?

Aktualizacja: 18.10.2010

Oberżyny to rośliny tropikalne – mają wysokie wymagania świetlne, cieplne, wodne i glebowe. Najlepsze jest dla nich stanowisko osłonięte, nasłonecznione. Lubią glebę z dużą zawartością próchnicy, nawiezioną kompostem lub obornikiem. »

Czy wiesz jak zaprawić nasiona i wzmocnić korzenie?

Aktualizacja: 18.10.2010

Zdolność kiełkowania nasion oraz odporność siewek na choroby możesz zwiększyć poprzez zanurzenie ich w specjalnych kąpielach. »

Czy wiesz jak stworzyć własny miniwarzywnik?

Aktualizacja: 19.10.2010

Nie ma to jak samodzielnie wyhodowane warzywa - masz pewność co do ich pochodzenia i sposobu uprawy. Jeśli o własnej działce możesz jedynie pomarzyć, proponuję  zrobić miniwarzywnik w swoim przydomowym ogródku. Na jego uprawę wystarczy mały kawałek głęboko przekopanej, próchniczej ziemi. Na tym małym poletku z moją pomocą uda ci się wyhodować wszystkie najważniejsze warzywa i zioła dodawane do potraw. A więc do dzieła! »

Czy wiesz jak walczyć z chwastami?

Aktualizacja: 18.10.2010

Chwasty bardzo energicznie się rozrastają. Są zdolne zagłuszyć słabsze gatunki. Gdy nie podejmiesz z nimi walki mogą szybko zarosnąć cały Twój ogród. »

Czy wiesz jak hodować brokuły?

Aktualizacja: 18.10.2010

To jedne z najwartościowszych warzyw – zawierają wiele witamin (A, C, z grupy B) oraz składników mineralnych (wapń, fosfor, żelazo). Dlatego warto je uprawiać w swoim ogródku. »

Czy wiesz jak rozpoznać i zwalczyć mączniaka prawdziwego?

Aktualizacja: 19.10.2010

To choroba grzybowa. Sprzyja jej ciepła, deszczowa pogoda latem i jesienią oraz duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą. »

Czy wiesz jak zagospodarować cieniste miejsca na działce?

Aktualizacja: 18.10.2010

Nie wiesz co posadzić na zacienionych stanowiskach? Wśród kwiatów, krzewów i drzew jest sporo gatunków, które dobrze czują się właśnie w cieniu. Oto niektóre z nich. »

Czy wiesz jak zwalczyć mech na trawniku?

Aktualizacja: 18.10.2010

Mchy pokrywają całą powierzchnię podłoża – zwłaszcza przy dużej wilgotności i niedoborze światłą. Czasem całkowicie zarastają rośliny, a na trawnikach eliminują stopniowo trawę. »

Czy wiesz jak pozbyć się kreta z ogródka?

Aktualizacja: 25.10.2010

Kret w poszukiwaniu pokarmu drąży korytarze w glebie, przesuszając korzenie. Co pewien czas wyrzuca ziemię na zewnątrz w formie kopczyków – kretowin.Walka z nim jest trudna. Pamiętaj, ze jest on pod ochroną – dlatego po preparaty chemiczne sięgaj w ostateczności. »

Czy wiesz jak uprawiać słonecznik szorstki?

Aktualizacja: 18.10.2010

To bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Należy do rodziny astrowatych. W uprawie występuje kilkanaście jego odmian. »

Czy wiesz jak sadzić zimowity?

Aktualizacja: 18.10.2010

Zimowit jesienny to bylina bulwiasta podobna do krokusa. Osiąga 8–30 cm wysokości. Ma lejkowate kwiaty w kolorach różowo-lila, lila, lub rzadziej białe. »

Czy wiesz jak rozmnożyć piwonię?

Aktualizacja: 18.10.2010

Piwonia (Peonia) to jedna z najpopularniejszych bylin ogrodowych. Na jednym miejscu może rosnąć aż 10 lat. Najczęściej spotyka się odmiany piwonii chińskiej, lekarskiej i krzewiastą. »

Czy wiesz jak pielęgnować begonie?

Aktualizacja: 18.10.2010

Najpopularniejsze gatunki to begonia bulwiasta i stale kwitnąca. Istnieje wiele ich krzyżówek o różnym pokroju, barwie i kształcie kwiatów. »

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama