reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ogród

Drzewa i krzewy

Drzewa na działce budowlanej - zabezpieczenie na czas budowy i nawierzchnia brukowana pod drzewami

Czasem można odnieść wrażenie, że szczytem marzeń większości inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego jest płaska działka o dobrych proporcjach, pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych elementów takich jak na przykład duże, stare drzewa. Projektant i inwestor mają wtedy absolutną dowolność, zarówno przy kształtowaniu bryły budynku i jego lokalizacji, jak i przy projektowaniu zagospodarowania działki. Dobór nawierzchni brukowanych ogranicza się wtedy jedynie do odpowiedniego zestawienia kształtu, koloru i faktury kostki i elementów dodatkowych, oraz wymyślenia układu nawierzchni zgodnego z wizją projektanta oraz gustem i możliwościami inwestora. Następnie trzeba tylko przetransponować ideę w rzeczywistość - co przy sprawnej ekipie wykonawczej również nie nastręcza problemów. »

Ciekawostki

Jak porozumiewają się pszczoły?

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców. »

Czy wiesz jak założyć skalniak?

Aktualizacja: 20.10.2010

Ogród skalny to dekoracyjny element działki. Dlatego rośliny i kamienie muszą być na nim wyeksponowane. Skalniak powinien naśladować naturę - do jego wykonania wybieraj kamienie o podobnym pochodzeniu. »

Czy wiesz jak założyć oczko wodne?

Aktualizacja: 20.10.2010

Do wyboru masz oczko na folii albo kupno gotowej formy. Lepiej zdecyduj się na folię, gdy jego wielkość jest większa niż 4 m2 – będzie taniej. »

Czy wiesz jak odstraszyć szkodniki roślinami?

Aktualizacja: 20.10.2010

Uprawiając na działce niektóre gatunki roślin możesz łatwo pozbyć się szkodników. »

Czy wiesz jak zapobiec skażeniu roślin metalami ciężkimi?

Aktualizacja: 20.10.2010

Dla roślin może być szkodliwych wiele substancji np. metale ciężkie (arsen, kadm, miedź, ołów, rtęć). Stanowią zagrożenie głównie na terenach przemysłowych – zanieczyszczenie powietrza, trujące ścieki przedostające się do gleby powodują skażenie roślin. »

Czy wiesz jak stosować ekologiczne środki ochrony roślin?

Aktualizacja: 20.10.2010

Coraz bardziej popularna jest ekologiczna uprawa. Na pierwszym planie jest zapobiegawcza ochrona roślin. »

Czy wiesz jak fazy Księżyca wpływają na rośliny?

Aktualizacja: 20.10.2010

Księżyc ma ogromny wpływ na kondycję roślin. Ekolodzy, którzy stosują kalendarz biodynamiczny, biorą to pod uwagę przy planowaniu uprawy. Jeśli sadzi się zgodnie z fazami Księżyca to rośliny rosną lepiej i plony są większe. »

Czy wiesz jak przeprowadzić szczepienie jabłoni?

Aktualizacja: 20.10.2010

Jeśli przechowujesz zrazy jabłoni to od lutego możesz je wyjąć ze skrzyni i przeszczepić na podkładce. »

Czy wiesz jak ochronić nowalijki przed mrozem?

Aktualizacja: 20.10.2010

W naszym klimacie we własnym ogródku dość trudno jest wyhodować nowalijki. Często po chwilowym ociepleniu pojawiają się przymrozki uszkadzające siewki i sadzonki. Dlatego wczesne kwiaty i warzywa uprawiaj pod osłonami – chronią przed chłodem oraz przyspieszą wzrost i owocowanie. »

Czy wiesz jak wybrać ładne krzewy na działkę?

Aktualizacja: 20.10.2010

Krzewy nie są szczególnie trudne w uprawie, wiele z nich pięknie kwitnie. Potrzebują co najmniej kilku lat, aby osiągnąć właściwą wielkość. Dlatego urządzanie działki rozpocznij od ich posadzenia. »

Czy wiesz jak uprawiać kwiaty jednoroczne?

Aktualizacja: 20.10.2010

Są łatwe w uprawie, piękne i tworzą barwne kobierce. Ale niestety kwitną bardzo krótko – w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego kiełkują, rosną, kwitną, zawiązują nasiona i zamierają. »

Czy wiesz jak łatwo i szybko rozmnożyć byliny przez podział?

Aktualizacja: 20.10.2010

Dzielenie roślin jest bardzo korzystnym zabiegiem. Pozwala odmłodzić starsze okazy oraz umożliwia wykorzystanie nowych sadzonek. »

Czy wiesz jak pielęgnować pnącza jednoroczne ?

Aktualizacja: 20.10.2010

Posiadają one wiele zalet: można je łatwo i tanio rozmnożyć z nasion, szybko rosną, obficie kwitną. Zaletą niektórych np. groszku jest przyjemny zapach. »

Jak zbudować kaskadę w ogrodzie?

Aktualizacja: 20.10.2010

Jednym z rozwiązań wodnych stosowanych w ogrodach jest kaskada. Jest to rodzaj wodospadu, w którym woda spada z progu lub po stopniach. »

Jak hodować kaktusy w ogrodzie?

Aktualizacja: 15.09.2011

Wśród kaktusów istnieją gatunki, które mogą być uprawiane przez cały rok. Kaktusami można np. obsadzić skalny ogródek, który zamieni się w egzotyczny zakątek. »

Jak dbać o paprocie w ogrodzie?

Aktualizacja: 15.09.2011

Paprocie możemy hodować nie tylko w domu, lecz także w ogrodzie. Radzimy jakie miejsca paprocie lubią najbardziej, jak przygotować im podłoże i które gatunki paproci będą najlepsze do naszego ogrodu. »

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama