reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ogród

Drzewa i krzewy

Drzewa na działce budowlanej - zabezpieczenie na czas budowy i nawierzchnia brukowana pod drzewami

Czasem można odnieść wrażenie, że szczytem marzeń większości inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego jest płaska działka o dobrych proporcjach, pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych elementów takich jak na przykład duże, stare drzewa. Projektant i inwestor mają wtedy absolutną dowolność, zarówno przy kształtowaniu bryły budynku i jego lokalizacji, jak i przy projektowaniu zagospodarowania działki. Dobór nawierzchni brukowanych ogranicza się wtedy jedynie do odpowiedniego zestawienia kształtu, koloru i faktury kostki i elementów dodatkowych, oraz wymyślenia układu nawierzchni zgodnego z wizją projektanta oraz gustem i możliwościami inwestora. Następnie trzeba tylko przetransponować ideę w rzeczywistość - co przy sprawnej ekipie wykonawczej również nie nastręcza problemów. »

Ciekawostki

Jak porozumiewają się pszczoły?

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców. »

Czy wiesz jak sadzić dalie?

Aktualizacja: 21.10.2010

Podobnie jak begonie, mieczyki i pacioreczniki, dalia to jedna z bylin niezimujących w gruncie. Wiosną sadzi się ich bulwy i kłącza, a jesienią wykopuje i przechowuje w pomieszczeniach. »

Czy wiesz jak pielęgnować winorośl?

Aktualizacja: 21.10.2010

Uprawa winorośli w naszym klimacie nie zawsze się udaje. Niekorzystne są dla niej krótkie i dość chłodne lata oraz mroźne zimy. »

Czy wiesz jak ścinać rośliny na suche bukiety?

Aktualizacja: 21.10.2010

Na suchy bukiet możesz użyć nie tylko kwiatów. Do tego celu wykorzystaj także kwiatostany, nasienniki, kłosy, wiechy traw i owoce. Stworzysz efektowną dekorację. »

Czy wiesz jak uprawiać warzywa ozime?

Aktualizacja: 21.10.2010

Siew przedzimowy stosuje się w celu przyspieszenia terminu zbioru niektórych warzyw – ok. 2-3 tygodnie wcześniej porównując z wysiewem na wiosnę. »

Czy wiesz jak ochronić róże przed zimą?

Aktualizacja: 21.10.2010

Większość róż w naszym klimacie bez dodatkowej ochrony nie przetrwałaby zimy. Chłody dobrze znoszą jedynie gatunki dzikie i parkowe niepowtarzające kwitnienia. »

Czy wiesz jak pielęgnować krzewy i drzewa po posadzeniu?

Aktualizacja: 21.10.2010

Nowo posadzone krzewy i drzewa ozdobne potrzebują kilku niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby dobrze się rozwijać. »

Czy wiesz jak zabezpieczyć krzewy i drzewa liściowe przed zimą?

Aktualizacja: 21.10.2010

Zimowego okrycia wymagają krzewy i drzewa wrażliwe na mróz, wiatr i suszę. Są to m.in. azalie, hortensje dębolistne, magnolie, klony palmowe, pierisy, różaneczniki, róże i wrzosy. »

Czy wiesz jak osłonić iglaki na zimę?

Aktualizacja: 21.10.2010

Wiele gatunków iglaków dobrze wytrzymuje spadki temperatury do -30˚C. Niektóre rośliny (cyprysik Lawsona, żywotnik wschodni, orientalne gatunki sosen) są mniej odporne i trzeba je dodatkowo osłaniać. »

Czy wiesz jak pobrać zrazy do szczepienia?

Aktualizacja: 21.10.2010

Szczepienie poprzez zrazy pozwoli Ci rozmnażać rzadkie i cenne gatunki krzewów oraz drzew owocowych. Jesienią, kiedy rośliny zgubiły liście i przeszły w stan spoczynku, możesz pobrać pędy. »

Czy wiesz jak prawidłowo przyciąć róże?

Aktualizacja: 20.10.2010

Dzięki odpowiedniemu przycięciu krzaki róż zyskują ładny kształt i mogą się prawidłowo rozwijać. Cięcie róż wykonuj wiosną i latem. Jak je przycinać dowiesz się poniżej. »

Czy wiesz jak przycinać żywopłot?

Aktualizacja: 20.10.2010

Przynajmniej raz w roku (lipiec) powinieneś przyciąć żywopłot – zachowa on ładny kształt. Gatunki szybko rosnące (grab, żywotnik) możesz ciąć drugi raz na wiosnę. »

Czy wiesz jak przeprowadzić cięcie pędów bylin i źdźbeł traw?

Aktualizacja: 20.10.2010

Cięcie bylin nie ogranicza się wyłącznie do usuwania zeschniętych pędów wiosną i jesienią. Zabiegi wykonywane we właściwym czasie wpływają na kwitnienie oraz długość życia roślin. »

Czy wiesz jak prześwietlić krzewy kwitnące wiosna?

Aktualizacja: 30.03.2012

Wiele krzewów kwitnących wiosną cechuje się krótką żywotnością. Ich pędy szybko się starzeją – po 4 -5 latach mogą przestać kwitnąć. Rośliny nieustannie regenerują się i co roku wypuszczają nowe długie pędy. »

Czy wiesz jak przycinać krzewy kwitnące latem?

Aktualizacja: 20.10.2010

Regularnie przycinane rośliny są bardziej dekoracyjne, mają ładniejszy pokrój i kwitną obficiej. »

Czy wiesz jak uformować koronę drzewa w kształcie piramidy?

Aktualizacja: 20.10.2010

Chcesz nadać drzewku ciekawy kształt ? Proponuję przycięcie korony w formie piramidy. Przeczytaj moje porady – to wcale nie takie trudne. »

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama