reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ogród

Drzewa i krzewy

Drzewa na działce budowlanej - zabezpieczenie na czas budowy i nawierzchnia brukowana pod drzewami

Czasem można odnieść wrażenie, że szczytem marzeń większości inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego jest płaska działka o dobrych proporcjach, pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych elementów takich jak na przykład duże, stare drzewa. Projektant i inwestor mają wtedy absolutną dowolność, zarówno przy kształtowaniu bryły budynku i jego lokalizacji, jak i przy projektowaniu zagospodarowania działki. Dobór nawierzchni brukowanych ogranicza się wtedy jedynie do odpowiedniego zestawienia kształtu, koloru i faktury kostki i elementów dodatkowych, oraz wymyślenia układu nawierzchni zgodnego z wizją projektanta oraz gustem i możliwościami inwestora. Następnie trzeba tylko przetransponować ideę w rzeczywistość - co przy sprawnej ekipie wykonawczej również nie nastręcza problemów. »

Ciekawostki

Jak porozumiewają się pszczoły?

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców. »

Czy wiesz jak stosować obornik w ogrodzie?

Aktualizacja: 24.10.2010

Obornik to przefermentowana mieszanina odchodów zwierzęcych i ściółki. Do nawożenia stosuj tylko obornik dobrze przefermentowany. »

Czy wiesz jak pobierać próbki materiału roślinnego?

Aktualizacja: 24.10.2010

Analiza materiału roślinnego może być wykorzystywana do oceny zawartości składników pokarmowych (stopnia odżywienia) lub określenia problemów żywieniowych roślin. W uprawach amatorskich zabieg ten przeprowadza się w celu zdiagnozowania złego stanu roślin. »

Czy wiesz jak przygotować kompost?

Aktualizacja: 24.10.2010

Organiczne odpadki warto wykorzystać na kompost. W ten sposób zapewnisz sobie naturalny nawóz do Twojego ogrodu. »

Czy wiesz jak przygotować preparaty roślinne?

Aktualizacja: 24.10.2010

Preparaty roślinne przygotuj ze świeżego lub suszonego ziela, które zalej wodą w dokładnie ustalonych proporcjach. Przed nastawieniem preparatu surowiec roślinny rozdrobnij. Kiedy preparat jest gotowy; ciecz przecedź przez podwójną warstwę gazy lub płótno. »

Czy wiesz jak dbać o sprzęt i narzędzia ogrodowe?

Aktualizacja: 24.10.2010

Sprzęt i narzędzia ogrodnicze oraz instalacje wodne wymagają regularnej konserwacji. Gdy odpowiednio o nie zadbasz posłużą Ci przez wiele lat. »

Czy wiesz jak rozmnożyć krzewy?

Aktualizacja: 24.10.2010

Warto, abyś samemu rozmnożył krzewy owocowe i pnącza. To łatwy i tani sposób na odmłodzenie roślin m.in. agrestu, borówki, jeżyny, maliny, porzeczek. »

Czy wiesz jak pielęgnować róże w kwietniu?

Aktualizacja: 23.10.2010

W kwietniu, w miarę postępującego ocieplenia i nabrzmiewania pąków wegetatywnych rozgarnij kopczyki, które chroniły nasady pędów. Zdejmij okrycia z róż pnących i piennych. Po rozgarnięciu kopczyków przytnij krzewy. »

Czy wiesz jak konserwować szklarnię i tunel?

Aktualizacja: 23.10.2010

Po sezonie wegetacyjnym, zebraniu ostatnich plonów przystąp do prac porządkowych. Później, na wiosnę nie będziesz musiał zaprzątać sobie nimi głowy. »

Czy wiesz jak sadzić azalie i różaneczniki?

Aktualizacja: 23.10.2010

Rośliny z bryłą korzeniową możesz sadzić od wiosny do jesieni. Najlepszym terminem jest jednak wiosna – krzewy mają więcej czasu na wypuszczenie nowych korzeni bez ryzyka przemarznięcia. »

Czy wiesz jak chronić drzewa owocowe przed przymrozkami?

Aktualizacja: 23.10.2010

Zazwyczaj drzewa owocowe dobrze znoszą spadki temperatury zimą. Gorzej natomiast reagują na wiosenne przymrozki. Kiedy rozpoczynają wegetację – spada ich odporność na mróz. Dlatego trzeba je wtedy chronić. »

Czy wiesz jak wykorzystać odpady na działce?

Aktualizacja: 23.10.2010

Na działce nic nie powinno się zmarnować. Żadna substancja organiczna nie może opuścić ogrodu jako śmieć. Zobacz, jak możesz sprytnie wykorzystać odpady z ogrodu. »

Czy wiesz jak pędzić warzywa?

Aktualizacja: 23.10.2010

Pędzenie to zmuszanie roślin do wzrostu jesienią i zimą - czyli poza okresem ich normalnej wegetacji. Do tego zabiegu nadają się: cebula, czosnek, pietruszka, seler. Dzięki temu będziesz mieć warzywa z własnego parapetu. »

Czy wiesz jak przygotować trawnik przed nadejściem zimy?

Aktualizacja: 23.10.2010

Trawnik musisz zacząć przygotowywać do zimy z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlatego jesienią wykonaj zabiegi, które skutecznie go zabezpieczą przed mrozami. »

Czy wiesz jak sadzić rośliny w oczku wodnym?

Aktualizacja: 21.10.2010

Rośliny w oczku wodnym zdobią ją oraz budują wodny ekosystem. Ponadto przyczyniają się do oczyszczania wody z glonów i napowietrzają ja. »

Czy wiesz jak uprawiać rośliny wrzosowate?

Aktualizacja: 21.10.2010

Większość z nich to rośliny zimozielone – brukentalia, golteria, kalmia, pieris, różanecznik, wrzos, wrzosiec. Nieliczne (azalia, borówka, enkiant dzwonkowaty) zrzucają na zimę liście. »

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama