reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Liny należą do ryb łatwych w hodowli. Ich pielęgnacja nie jest zbyt pracochłonna. Należy jednak pamiętać o preferencjach linów, co do warunków, w którym żyją Jak i czym karmić liny? O czym warto pamiętać hodując lina w stawie?

Lin należy do ryb karpiowatych. Posiada zielono, brązowo ubarwienie. Możemy również spotkać liny w złotym, czerwonym, ale również białym odcieniu i to one najczęściej są wybierane jako ozdoba stawów. Osiąga około 30 – 40 cm długości.

Jakie warunki preferuje lin?

Lin preferuje zbiorniki dobrze zarośnięte. Może się wówczas chować pod roślinami. Lin dobrze się czuje w wodach stosunkowo ciepłych – około 20 – 25 stopni Celsjusza oraz stojących. Nie wymaga silnej filtracji, która przyczynia się do powstawania prądów wodnych. Najczęściej pływa przy dnie.

Lin jest rybą dość odporną na wysokie temperatury. Może wytrzymać w zbiorniku, w którym woda osiągnie nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Co więcej, nie wymaga dużej ilości tlenu i specjalnej filtracji wody.

Towarzystwo dla lina w stawie

Lin jest rybą dość łatwą w hodowli. Dobrze się również czuje w towarzystwie innych gatunków – karasi, karpi.

Karmienie lina w stawie

Lin należy do ryb wszystkożernych. W naturalnym środowisku lin żywi się larwami owadów, mięczakami i skorupiakami). Możemy go karmić suchym pokarmem, ale również czerwonymi robakami. Zjada również niektóre części roślin.

Okres tarła lina

Dojrzałość płciową lin osiąga po około 3 – 4 latach.  Rozpoczyna tarło z końcem czerwca. Wówczas samica składa jaja na roślinach wonnych. Po około 3 dniach wylęgają się młode liny, które wciąż przyczepiają się do roślin za pomocą kleistego gruczołu na głowie. Dzięki temu nie opadają na dno. Rośnie stosunkowo wolno.

Pielęgnacja lina w stawie

Bez względu na to, że lin jest rybą stosunkowo odporną, warto zapewnić mu sprzyjające warunki i dbać o staw, w którym zamieszka. Szczególnie latem należy zapobiec rozwojowi glonów. Glony sprawiają, że woda staje się mętna. Żeby się ich pozbyć możemy wpuścić do zbiornika zwierzęta, które się nimi żywią – małże, rozwielitki – lub zbierać glony za pomocą siatki.

Należy również pamiętać, aby karmić ryby raz dziennie odpowiednią ilością pożywienia. Odpowiednią to znaczy taką, którą zdołają zjeść w ciągu kilku minut. Dzięki temu jedzenie nie będzie się rozkładało i brudziło wody w stawie.

Ważne jest również, aby w okresie jesiennym – gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza – zaprzestać karmienia ryb. Jeżeli staw jest odpowiednio głęboki i ryby mogą w nim przezimować, należy pamiętać, aby woda nie zamarzła. Przez przerębel –który łatwo wykonać ustawiając na tafli lody naczynie z gorącą wodą – ryby będą miały stały dostęp powietrza.

Zobacz także: Jak założyć staw hodowlany?

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Ryby proste w hodowli do oczka wodnego

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama