REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podlewać rośliny w ogrodzie? Poradnik

Iwona Szadkowska
podlewanie, ogród Fot. Fotolia
podlewanie, ogród Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podlewanie roślin w ogrodzie to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych roślin, o której nie należy zapominać. Odpowiednia ilość wody zapewnia roślinom lepszy wzrost i bujniejsze kwiatostany. Jaka woda jest najlepsza do podlewania roślin ogrodowych? Jak podlewać rośliny, aby zdrowo rosły?

REKLAMA

Podlewanie roślin w ogrodzie ma duże znaczenia dla ich zdrowia i prawidłowego wzrostu. Dzięki wodzie rośliny mogą czerpać składniki odżywcze zawarte w glebie. Rośliny, które nie mają dostępu do niezbędnych składników mineralnych, szybko obumierają.

Kiedy podlewać rośliny ogrodowe?

Pora dnia, w której podlewamy rośliny ma duże znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu. Rośliny ogrodowe powinniśmy podlewać wcześnie rano lub wieczorem, gdy słońce już zachodzi. Podlewanie roślin w pełnym słońcu powoduje, że woda szybko paruje, a dodatkowo może wywołać u roślin szok termiczny.

Zobacz także: Podlewanie ręczne czy nawadnianie?

Jaka woda jest najlepsza do podlewania roślin ogrodowych?

REKLAMA

Najlepszą wodą do podlewania roślin ogrodowych jest deszczówka. Niestety, nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością wody deszczowej, poza tym noszenie ciężkich konewek z wodą nie jest zbyt wygodne. Dlatego dobrze jest gromadzić deszczówkę, ustawiając pojemnik na wodę bezpośrednio pod rynną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Woda z wodociągu również nadaje się do podlewania roślin ogrodowych. Dobrym sposobem jest zamontowanie kranu do podlewania przy rabatach. Dzięki temu nie musimy nosić wody zbyt daleko lub ciągnąć węża przez pół ogrodu.

Zobacz także: Woda w ogrodzie - porady

Jak podlewać rośliny ogrodowe i balkonowe?

Wokół roślin ogrodowych warto stworzyć podwyższony brzeg. Dzięki temu woda nie rozlewa się na boki, a jedynie dobrze nawadnia bryłę korzeniową rośliny. Jeżeli mamy do czynienia z rośliną delikatną na nadmiar wody, możemy wkopać obok niej zwykłą doniczkę. Wypełnienie doniczki wodą pozwoli na powolne wchłanianie wody w podłoże.

Zraszaczy używamy tylko do podlewania trawy. Jeżeli będziemy nimi podlewać rabaty, mogą częściej chorować.

Rośliny balkonowe wymagają częstszego podlewania niż rośliny ogrodowe. Ziemia w doniczkach i pojemnikach znacznie szybciej wysycha, a rośliny cierpią na niedostatek wody. Nieregularne podlewanie może również doprowadzić do osłabienia roślin i ich większej podatności na choroby.

Nie zapominaj o roślinach, kiedy jesteś na urlopie

Rośliny potrzebują regularnego podlewania również w okresie wakacji, gdy wyjeżdżamy na urlop. Jeżeli nie mamy dobrego sąsiada lub bliskich, którzy mogą przejąć nasze obowiązki, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Dzięki nawadnianiu kropelkowemu możemy zadbać o ogród nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. System posiada czujnik regulujący wilgotność podłoża, dzięki czemu utrzymuje je na odpowiednim poziomie. Ten prosty sposób umożliwia zachowanie ogrodu w dobrej kondycji, ponieważ dostarcza tyle wody, ile rośliny potrzebują.

Zobacz także: Czy należy podlewać rośliny zimą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA