| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak podlewać rośliny w ogrodzie? Poradnik

Jak podlewać rośliny w ogrodzie? Poradnik

Podlewanie roślin w ogrodzie to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych roślin, o której nie należy zapominać. Odpowiednia ilość wody zapewnia roślinom lepszy wzrost i bujniejsze kwiatostany. Jaka woda jest najlepsza do podlewania roślin ogrodowych? Jak podlewać rośliny, aby zdrowo rosły?

Podlewanie roślin w ogrodzie ma duże znaczenia dla ich zdrowia i prawidłowego wzrostu. Dzięki wodzie rośliny mogą czerpać składniki odżywcze zawarte w glebie. Rośliny, które nie mają dostępu do niezbędnych składników mineralnych, szybko obumierają.

Kiedy podlewać rośliny ogrodowe?

Pora dnia, w której podlewamy rośliny ma duże znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu. Rośliny ogrodowe powinniśmy podlewać wcześnie rano lub wieczorem, gdy słońce już zachodzi. Podlewanie roślin w pełnym słońcu powoduje, że woda szybko paruje, a dodatkowo może wywołać u roślin szok termiczny.

Zobacz także: Podlewanie ręczne czy nawadnianie?

Jaka woda jest najlepsza do podlewania roślin ogrodowych?

Najlepszą wodą do podlewania roślin ogrodowych jest deszczówka. Niestety, nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością wody deszczowej, poza tym noszenie ciężkich konewek z wodą nie jest zbyt wygodne. Dlatego dobrze jest gromadzić deszczówkę, ustawiając pojemnik na wodę bezpośrednio pod rynną.

Woda z wodociągu również nadaje się do podlewania roślin ogrodowych. Dobrym sposobem jest zamontowanie kranu do podlewania przy rabatach. Dzięki temu nie musimy nosić wody zbyt daleko lub ciągnąć węża przez pół ogrodu.

Zobacz także: Woda w ogrodzie - porady

Jak podlewać rośliny ogrodowe i balkonowe?

Wokół roślin ogrodowych warto stworzyć podwyższony brzeg. Dzięki temu woda nie rozlewa się na boki, a jedynie dobrze nawadnia bryłę korzeniową rośliny. Jeżeli mamy do czynienia z rośliną delikatną na nadmiar wody, możemy wkopać obok niej zwykłą doniczkę. Wypełnienie doniczki wodą pozwoli na powolne wchłanianie wody w podłoże.

Zraszaczy używamy tylko do podlewania trawy. Jeżeli będziemy nimi podlewać rabaty, mogą częściej chorować.

Rośliny balkonowe wymagają częstszego podlewania niż rośliny ogrodowe. Ziemia w doniczkach i pojemnikach znacznie szybciej wysycha, a rośliny cierpią na niedostatek wody. Nieregularne podlewanie może również doprowadzić do osłabienia roślin i ich większej podatności na choroby.

Nie zapominaj o roślinach, kiedy jesteś na urlopie

Rośliny potrzebują regularnego podlewania również w okresie wakacji, gdy wyjeżdżamy na urlop. Jeżeli nie mamy dobrego sąsiada lub bliskich, którzy mogą przejąć nasze obowiązki, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Dzięki nawadnianiu kropelkowemu możemy zadbać o ogród nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. System posiada czujnik regulujący wilgotność podłoża, dzięki czemu utrzymuje je na odpowiednim poziomie. Ten prosty sposób umożliwia zachowanie ogrodu w dobrej kondycji, ponieważ dostarcza tyle wody, ile rośliny potrzebują.

Zobacz także: Czy należy podlewać rośliny zimą?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »