reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak polepszyć stan gleby?

Jak polepszyć stan gleby?

Polepszenie stanu gleby sprawia, że rośliny znacznie lepiej rosną. Na jakich glebach lepiej rosną rośliny – martwych czy żywych? Czy do polepszenia stanu gleby lepiej zastosować torf czy kompostownik? Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie poprawić stan gleby.

Polepszanie gleby należy rozpocząć od sprawdzenia z jakim podłożem mamy do czynienia. Od tego zależy jakie działania będziemy musieli podjąć, aby użyźnić glebę.

Rodzaje gleby

Proste przekopanie kawałka ziemi da nam informację czy żyje w niej duża ilość organizmów glebowych. Wystarczy, że jest w niej dużo dżdżownic, aby to stwierdzić. Warto również sprawdzić PH i zawartość składników mineralnych gleby. Możemy to zrobić wykorzystując specjalne testy lub wysyłając próbkę do analizy.

Czym jest żywa gleba?

Żywa gleba to taka, która posiada w swoim składzie duże ilości organizmów glebowych. Wpływają one na żyzność gleby, a tym samym na wzrost roślin, które w niej sadzimy. Żeby organizmy dobrze funkcjonowały i było ich jak najwięcej, należy stworzyć im odpowiednie warunki – dostarczyć wodę, powietrze i materiały organiczne, którymi się żywią. Materiały organiczne zostają przez nie przetworzone w składniki mineralne, z których rośliny czerpią pokarm.

Czym jest martwa gleba?

Martwa gleba to ziemia, w której żyje mało organizmów glebowych. Należą do nich również podłoża gliniaste i piaszczyste. Jednak i taki rodzaj ziemi można ulepszyć: stosując nawozy organiczne, mineralne oraz dostarczając odpowiedniej ilości powietrza.

Polepszanie stanu gleby w ogródku warzywnym

Polepszanie stanu gleby pod ogródek warzywny należy rozpocząć od dokładnego podlewania ziemi. Czynność tę należy powtarzać przez kilka dni. Następnie należy użyć glebogryzarki, która spulchni ziemię. Jeżeli gleba jest zbita i trudno ją rozdrobnić, powinniśmy jeszcze raz spulchnić ziemię glebogryzarką.

Kolejnym krokiem jest rozrzucenie na powierzchnię gleby środków ulepszających, np. wapna i kompostu. Żeby wymieszać ze sobą bogate w środki odżywcze ulepszacze i słabego gatunku ziemię, znów korzystamy z glebogryzarki. Dzięki niej wszystko się dokładnie połączy. Dopiero po tej czynności wyrównujemy powierzchnię grabiami i znów dokładnie podlewamy.

Sadzenie roślin w tak przygotowanym ogródku warzywnym możemy rozpocząć nie wcześniej, niż po 2 tygodniach.

Polepszenie stanu gleby – rabaty

Polepszenie stanu gleby, w której rosną rośliny ozdobne, należy rozpocząć od spulchnienia powierzchni widłami. Następnie wykorzystujemy środek ulepszający i wyrównujemy ziemię przy użyciu grabi i podlewamy.

Naturalne ulepszacze do gleby

Najlepszymi ulepszaczami do gleby są środki naturalne. Jednym z nich jest kompost, który możemy przygotować sami na działce. Wystarczą suche liście, trawa z koszenia i inne składniki, które ulegają rozkładowi. Dzięki temu uzyskamy bogatą w składniki substancję organiczną, która poprawi jakość ziemi.

Możemy również skorzystać z torfu, który ma działanie rozluźniające przy stosowaniu na ziemiach ciężkich oraz zatrzymuje wodę na glebach lekkich.

Obornik kompostowany to inny środek naturalny, który poprawia przepuszczalność ziemi i również zatrzymuje wodę w lekkim podłożu. Obornik zawiera duże ilości azotu.

Wapno to dobre rozwiązanie, aby podnieść PH i poprawić całą strukturę ziemi. Ma postać białego, sypkiego proszku.

Zobacz także:  Jak sprawdzić przepuszczalność gleby?

Zobacz także:  Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama