reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak odszukać i usunąć gniazdo szerszeni?

Jak odszukać i usunąć gniazdo szerszeni?

Szerszenie należą do grupy osowatych. Ich wielkość może jednak przerażać. Czy szerszeń może śmiertelnie ukąsić człowieka? Jak odszukać i usunąć gniazdo szerszeni?

Szerszeń to owad z rodziny osowatych. Zakłada gniazda w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Żywi się owadami, owocami, ale również sokami niektórych drzew. Szerszenie mogą narobić wielu szkód. Zjadają bowiem pszczoły, żywią się dojrzałymi owocami, ale potrafią również uszkodzić młode drzewka.

Ukąszenie szerszenia

Użądlenie szerszenia jest dość bolesne. Powoduje zaczerwienienie i obrzęk. Jedno użądlenie może być groźne dla życia – jeżeli jesteśmy uczuleni na jad tego owada. W innym przypadku, gdy nie wystąpi reakcja alergiczna – użądlenie jest po prostu bolesne.

Jad szerszenia może być groźny zarówno dla dzieci, jak i osób starszych.

Jak odszukać gniazdo szerszeni?

Szerszenie mogą przylatywać na naszą działkę tylko w poszukiwaniu pożywienia. Należy zatem pamiętać, aby nie pozostawiać resztek jedzenia na zewnątrz, zbierać dojrzałe owoce z drzew i sprzątać te, które opadły.

Gniazdo szerszeni stosunkowo łatwo rozpoznać. Przypomina papierową bryłę o nieokreślonym kształcie. Szerszenie mogą wybudować gniazdo na gałęzi drzewa, ale również zamieszkać w dziupli lub pod ziemią. Na budowę gniazda mogą także wybrać poddasze naszego domu, szopę lub szczelinę w murze. Wokół gniazda najczęściej latają owady, więc lepiej zachować bezpieczną odległość.

W celu odnalezienia gniazda można obserwować pojedynczego osobnika, który nas do niego doprowadzi.

Jak usunąć gniazdo szerszeni?

Jeżeli szerszenie upodobały sobie nasze poddasze, inny budynek gospodarczy lub znajdują się stosunkowo blisko naszego domu, do usunięcia gniazda są zobowiązani strażacy. Możemy jednak zostać poproszeni o zakup środka owadobójczego. Warto pamiętać, że na szerszenie, jak i inne owady osowate, nie należy stosować wody, kwasu solnego czy innych specyfików. Mogą one jedynie rozwścieczyć owady, a nie je przepędzić.

Przed przystąpieniem do akcji niszczenia gniazda, należy nałożyć na siebie kilka warstw ubrania i zaopatrzyć się w grube rękawice. Wszystko po to, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym użądleniem.

Oprysk środkiem owadobójczym powinien trwać kilka sekund, po czym powinniśmy się schować. W pierwszej fazie zginą owady poza gniazdem, a dopiero później te, które pozostały w gnieździe. Czynność tę będzie trzeba powtórzyć. Dopiero po osłabieniu owadów można przystąpić do usuwania całego gniazda. Należy pamiętać, aby nic się z niego nie wydostało.

Jeżeli nie czujemy się na siłach  i obawiamy się zmasowanego ataku owadów – warto zadzwonić po straż pożarną lub firmę, która specjalizuje się w usuwaniu owadzich gniazd. Z pomocy należy również skorzystać, gdy gniazdo jest dużych rozmiarów lub znajduje się w trudno dostępnych miejscach. Wówczas nie należy ryzykować zdrowiem własnym i bliskich.

Koszt usunięcia gniazda przez profesjonalną firmę to około 100–350 zł.

Zobacz także:  Rośliny odstraszające komary

Zobacz także:  Czym karmić wiewiórki?

Zobacz także:  Jak chronić dzieci przed komarami?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

osa, owad, zwierzęta
osa, owad, zwierzęta

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama