| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Aksamitki (Tagetes)

Aksamitki (Tagetes)

Aksamitki to jednej z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Niewielkie kwiaty o pomarańczowej lub żółtej barwie są proste w uprawie i mają wiele zalet np. odstraszają mszyce.

Aksamitki to popularne kwiaty ogrodowe o intensywnym zapachu. Najczęściej spotykane kolory kwiatów to żółte i pomarańczowe a także brązoworude. Z pośród odmian Aksamitek, najbardziej popularne są trzy: wyniosła, rozpierzchła i wąskolistna.

Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta) ­- Aksamitka wyniosła ma okazałe kwiaty osiągające kilkanaście centymetrów średnicy.
Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) - Aksamitka rozpierzchła ma liczne koszyczki kwiatowe o średnicy kilku centymetrów.
Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) - Aksamitka wąskolistna ma dużo drobnych pojedynczych kwiatów, które dość silnie się rozrastają.

Zobacz także:  Niecierpek – sadzenie i pielęgnacja

Gdzie posadzić Aksamitki w ogrodzie?

Aksamitki najlepiej czują się na stanowisku słonecznym. Roślina może też rosnąć w półcieniu, będzie mieć wtedy jednak mniej kwiatów.

Najlepsze miejsce dla Aksamitki w ogrodzie

Aksamitka to typowa roślina rabatowa. Świetnie sprawdzi się na obwódkach rabat kwiatowych. Aksamitki można również sadzić w donicach i skrzynkach, nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie.

Podłoże pod Aksamitki

Aksamitki dobrze rosną na każdej glebie również piaszczystej i suchej - jednak w tym przypadku roślin nie są tak okazałe. W gorące dni, Aksamitki należy regularnie i obficie polewać.

Zobacz także: Najlepsze rośliny na skalniak – byliny, rośliny cebulowe i krzewy

Jak nawozić Aksamitki?

Aksamitki w zasadzie nie wymagają nawożenia. Nawożenie roślin nawozem azotowym może w efekcie hamować kwitnienie roślin.

Jak rozmnażać Aksamitki?

Aksamitki najlepiej rozmnażać z nasion. Kiedy przekwitnięte kwiaty Aksamitek uschną - należy je zebrać. Nasiona należy posiać na początki kwietnia, kiedy temperatura będzie wynosić ok. 20 st. Celsjusza. Po ok. 4 tygodniach powinny pojawić się pierwsze zalążki roślin.

Zapach Aksamitek odstrasza mszyce. Z tego powodu warto sadzić w pobliżu upraw warzywnych np. przy pomidorach (Aksamitki odstraszą mszyce od pomidorów).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »