| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Nawłoć ogrodowa (Solidago hybrida)

Nawłoć ogrodowa (Solidago hybrida)

Nawłoć ogrodowa (Solidago hybrida) to roślina ogrodowa o niewielkich zółtych kwiatach. Nawłoć ogrodowa to odporna roślina, której nie musimy zabezpieczać na zimę. Jest również bardzo ekspansywna i potrafi rozrosnąć się w całym ogrodzie. Zobacz jak dbać o Nawłoć ogrodową w ogrodzie.

Nawłoć ogrodowa to roślina bardzo zmienna. Spotkać możemy różne jej odmiany i pokroje różniące się między sobą wysokością oraz wielkością koszyczków kwiatowych. Karłowate odmiany mają ok. 40 cm wysokości, natomiast większe odmiany, nawet 180 cm. Koszyczki kwiatowe mniejszych roślin są na prawdę nie wielkie, mają średnicę ok 5 mm. Niektóre kwiatostany są proste, inne tworzą formy przypominające piramidki.

Najlepsze stanowisko na Nawłoć ogrodową

Nawłoć ogrodowa lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. To długowieczna roślina, która może rosnąć na jednym stanowisku przez wiele lat. Nawłoć ogrodowa to roślina bardzo odporna i wytrzymała, nie trzeba jej np. okrywać na zimę.

Podłoże pod Nawłoć ogrodową

Nawłoć ogrodowa dobrze rośne na wielu podłożach. Można ją sadzić na rumowiskach oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Nawłoć ogrodowa najlepiej rośnie na żyznych glebach, które mają umiarkowaną wilgotność i  są przepuszczalne. W czasie kiedy Nawłoć ogrodowa kwitnie, należy przypilnować, aby miała lekko wilgotne podłoże, dzięki temu długo będzie miała piękne i bujne kwiaty.

Zobacz także: Mieczyki (Gladiola) – najbardziej popularne i lubiane kwiaty w ogrodzie

Nawłoć ogrodowa w ogrodzie

Nawłoć ogrodową można sadzić pojedynczo lub w grupach. Roślina pasuje zarówno do ogrodów w nowoczesnym jak i "wiejskim" stylu. Nawłoć ogrodowa nadaje się też na kwiaty cięte.

Kiedy i jak nawozić Nawłoć ogrodową?

Nawłoć ogrodowa nie wymaga nawożenia. Jeśli chcemy lub jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy nawozić ją uniwersalnymi nawozami do roślin ogrodowych.

Jak rozmnażać Nawłoć ogrodową?

Nawłoć ogrodową najlepiej rozmnażać przez podział silnie rozrośniętych kęp kwiatów. Rozmnażanie rośliny najlepiej jest robić wiosną lub po przekwitnięciu rośliny. Nawłoć ogrodową można także rozmnażać poprzez sadzonki lub wysiew nasion. Decydując się na rozmnażanie rośliny poprzez sadzonki, należy wiosną pobrać niekwitnące sadzonki wierzchołkowe. Siejąc nasiona musimy liczyć się z tym, że rośliny na pewno w początkowym okresie wzrostu będą słabe i raczej mało atrakcyjne.

Zobacz także:  Piwonie – róże bez kolców

Nawłoć ogrodowa to roślina, która jeśli nie będzie pod naszą kontrolą, może rozprzestrzenić się w całym ogrodzie - jest bardzo ekspansywna. Aby tego uniknąć, należy usuwać pędy z przekwitającymi kwiatami, aby nie dopuścić do wysiewu nasion.  

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »