REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady skutecznej impregnacji drewna – Poradnik

Drewno. Fot. Altax
Drewno. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczna impregnacja drewna pozwoli nam oszczędzić czas oraz pieniądze, a także długo cieszyć się pięknym i odnowionym drewnem. Prawidłowa impregnacja drewna jest bardzo ważna, niestety wielu Inwestorów nie wykonuje jej prawidłowo. Andrzej Wójcik - ekspert firmy Altax przedstawia dekalog skutecznej impregnacji drewna.

REKLAMA

Nie przez przypadek impregnacja i dekoracja znalazły się na pierwszych miejscach. Rzecz, wydawałoby się naturalna, dla wielu tak oczywista nie jest. Spotykam się z sytuacjami, w których inwestor nie zabezpieczył drewna niczym tłumaczy Andrzej Wójcik. Nie użył impregnatów ani jakichkolwiek środków ochronno-dekoracyjnych. Takie niedbalstwo to nie tylko marnotrawstwo czasu i pieniędzy, ale i niebezpieczeństwo dla mieszkańców budynku, jeśli mówimy np., o drewnie konstrukcyjnym.

Zobacz także:  Jak odnowić stare drewno – krok po kroku

REKLAMA

Impregnatem technicznym lub gruntującym, malujemy drewno przed nałożeniem produktów dekoracyjnych. Rolą impregnatu jest zabezpieczenie drewna przed grzybami, glonami czy pleśnią, których rozwój przyczynia się do erozji deski. Pamiętajmy również, że grzyby są szkodliwe dla zdrowia.

Z kolei produkty ochronno-dekoracyjne przedłużą żywotność drewna i dadzą ładny efekt wykończeniowy. A to przecież ważne, by elementy drewniane w naszym ogrodzie cieszyły oczy. Wersje kolorystyczne nie będą jednak prezentować się tak samo na każdym drewnie. Próbniki dostępne w sklepach są przeważnie wykonywane na sośnie. Dlatego tak ważna jest trzecia zasada naszego Dekalogu. Co ona oznacza w praktyce?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Malowanie drewna. Fot. Altax

REKLAMA

Każdy gatunek drewna z którego zrobiona jest deska, ma swój indywidualny „skład chemiczny”, w związku z czym różnie będzie reagować z produktami ochronno-dekoracyjnymi. Jeśli więc chcemy sprawdzić, czy kolor jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, zróbmy najpierw próbę w mniej widocznym miejscu – radzi Andrzej Wójcik.

Trzy kolejne zasady związane są z aplikacją. Produkt nakładajmy jak najcieńszymi warstwami. Zbyt gruba warstwa będzie długo schnąć, a potem może się łuszczyć i pękać. Koniecznie też, co jakiś czas go mieszajmy, ponieważ pigmenty lubią się oddzielać i osadzać na dnie. Ponadto, jeśli deska była pokryta wcześniej np. olejem, a nam przyjdzie ochota na odmianę, to nie próbujmy nakładać na nią lakieru. Zasada działa też w drugą stronę – taras potraktowany kiedyś lakierem, nie przyjmie już oleju. W doborze produktów musimy być konsekwentni, inaczej czeka nas szlifowanie całej powierzchni do surowego drewna – mówi Andrzej Wójcik.

Zobacz także: Odnawianie powierzchni drewnianych: lakier czy olej – co wybrać?

Warto poświęcić trochę czasu na oględziny mebli czy drewnianych elementów architektury. Jeśli warstwa miejscami popękała lub złuszczyła się, dobrze będzie ją odnowić. W szczeliny powłoki ochronno-dekoracyjnej mogła dostać się wilgoć, a ta z kolei sprzyja rozwojowi niszczycielskich grzybów i pleśni. Pamiętajmy o siódmej zasadzie naszego Dekalogu! – przestrzega Andrzej Wójcik.

Drewniane meble ogrodowe. Fot. Altax

Nie zabierajmy się za dekorowanie drewna mokrego – nie przyjmie ono żadnego środka! Drewno możemy zostawić do przeschnięcia na wiosennym słońcu, smarując je uprzednio rozpuszczalnikowym impregnatem gruntującym, żeby nie rozwinął się na nim grzyb. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią już zagrzybioną bądźmy ostrożni i pamiętajmy, że nie wolno usuwać grzybów z powierzchni bez wcześniejszego unieszkodliwienia ich środkiem grzybobójczym. Wdychanie zarodników jest niebezpieczne dla zdrowia!

Zobacz także: Renowacja starej, drewnianej podłogi

Prócz wilgoci, na drewno niekorzystnie wpływa też słońce, przez które deska blaknie. Zasada dziewiąta mówi o ochronie przed promieniowaniem UV. W przypadku wersji kolorystycznych produktu, rolę tę pełnią pigmenty. W wersjach bezbarwnych preparatów należy sprawdzić, czy producent deklaruje takie zabezpieczenie – mówi Andrzej Wójcik.

Zobacz także: Ekspert radzi: Jak dbać o taras z drewna egzotycznego?

Jeśli zwracamy dużą uwagę na estetykę otoczenia, pamiętajmy o ostatnim punkcie Dekalogu Majsterkowicza. Przykręcając deski lepiej unikać śrub żelaznych, a postawić na mosiężne lub ze stali nierdzewnej. Śruby żelazne, narażone na działanie wody, mogą zabarwiać drewno.

Źródło: Altax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA