REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować truskawki?

Green OK
Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.
Truskawki Fot. Fotolia
Truskawki Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak pielęgnować truskawki w ogrodzie, aby cieszyć się pięknymi i soczystym owocami. Warto zwrócić uwagę na odmiany kupowanych sadzonek, nawożenie roślin i odpowiednią pielęgnację truskawek. Zobacz poradnik.

W zależności od odmiany, w naszych warunkach klimatycznych, truskawki dojrzewają pod koniec maja. Najobficiej plonują w drugim roku owocowania, później owoce mogą być coraz drobniejsze. Im roślina jest starsza, tym jest bardziej narażona na podmarzanie w czasie zimy i mocniej cierpi w przypadku suszy. W przydomowych ogrodach sugerowane jest, aby truskawki były uprawiane maksymalnie do 5 lat w jednym miejscu.

REKLAMA

Zobacz także: Truskawki – uprawa

Sadzenie truskawek – krok po kroku

Aby roślina obficie owocowała, potrzebuje czasu na to, żeby się odpowiednio rozwinąć. Truskawki posadzone na przełomie czerwca i lipca zdążą się silnie rozkrzewić i zawiążą dużo pąków kwiatowych na następny rok. Przy wyborze sadzonek należy decydować się na okazy zdrowe, wolne od chorób. Nie powinno się przesadzać w nowe miejsce truskawek z likwidowanego zagonu. Młode sadzonki wykorzystane do założenia nowego zagonu są bardziej narażone na choroby. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów sadzonek. Sadzonki frigo są kopane w stanie spoczynku zimowego roślin i po oczyszczeniu umieszczane w chłodni. W tej temperaturze można je przechowywać kilka miesięcy i sadzić latem, kiedy nie ma jeszcze świeżych sadzonek. Nie powinno się ich sadzić później niż do końca lipca, w przeciwnym wypadku mogą przemarznąć. Jeśli sadzonki frigo mają grubość powyżej 15 mm, to posadzone w czerwcu powinny zaowocować po upływie 2 miesięcy. Sadzonki świeże, uzyskiwane późnym latem i wiosną nie nadają się do przechowywania, wobec czego sadzi się je jesienią i wiosną. Niestety ten termin sadzenia opóźnia rozwój truskawek. Od sadzenia do pierwszego owocowania mija kilkanaście miesięcy, 13–14 przy sadzeniu w kwietniu i 20 przy sadzeniu na początku października. Sadzonki warto wcześniej namoczyć w specjalnym nawozie, który przyspieszy ukorzenianie. Dolną część sadzonki zanurzamy  w roztworze i pozostawiamy na 2 do 3 godzin lub postępujemy wg instrukcji zamieszczonej na opakowaniu preparatu.

Zobacz także:  Truskawki wiszące

 Którą odmianę truskawek wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele odmian truskawek. Nie wszystkie w równym stopniu nadają się do uprawy w przydomowym ogródku czy na działce. Do wczesnych odmian zaliczamy truskawki takie jak Senga Precosa i Kama. Nieco później dojrzewają: Dukat, Elkat i Polka. Dukat to jedna z najsłodszych odmian truskawek, podobnie Polka, która zaliczana jest do najsmaczniejszych. Ma duże, ciemnoczerwone owoce i świetnie nadaje się do mrożenia. Z odmian późnych warto polecić Pegasusa, który ma bardzo duże, stożkowate owoce. Dodatkowo jest odporny na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego. Bogota także owocuje jako jedna z ostatnich truskawek. Daje duże, jasnoczerwone owoce. Selva jest truskawką powtarzającą owocowanie – najpierw możemy cieszyć się owocami w czerwcu, a następnie w sierpniu. Owoce są duże, o niezbyt regularnym kształcie. Skórka ma kolor karminowy z silnym połyskiem – niekiedy na wierzchołkach owocu jaśniejsza, natomiast miąższ ma wybarwienie od pomarańczowego do ciemnoróżowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Odmiany truskawek

Pielęgnacja truskawek – krok po kroku

Truskawki lubią stanowiska osłonięte, z żyzną i przepuszczalną glebą. Doskonale rosną m.in. po marchwi, fasoli i roślinach kapustnych. W pierwszym okresie po posadzeniu należy je obficie podlewać, a po 4 tygodniach dodatkowo nawozić. W uprawie roślin decydujące znaczenie mają azot, fosfor i potas. Azot odpowiada przede wszystkim za wzrost masy zielonej. Fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, potas z kolei decyduje o kwitnieniu i owocowaniu. Odpowiedni nawóz zapewnia prawidłowy i zdrowy wzrost. Dodatkowo zwiększa odporność rośliny na choroby i niesprzyjające warunki wzrostu. Poza nawożeniem należy także pamiętać o usuwaniu chwastów. W tym celu warto spulchniać glebę motyką wokół roślin, uważając by ich nie uszkodzić. Rozłogi trzeba usuwać przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji – pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi na początku września. Rozłogi stanowią, podobnie jak chwasty, konkurencję o wodę, światło i składniki pokarmowe.

Zobacz także: Chwasty w truskawkach – jak się ich pozbyć?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA