REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Katarzyna Tryka
Iglaki. Fot. Fotolia
Iglaki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Iglaki to najlepsze rośliny na balkon, które są zielone cały rok. O ile dobrze wybierzemy gatunek iglaka, będziemy cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok. Na balkonie najlepiej sprawdzą się iglaki karłowe i wolno rosnące.

REKLAMA

Jeśli chcielibyście ozdobić swoje balkony zimozielonymi roślinami, polecamy iglaki. Jednak największy kłopot przysparza wybór gatunku i odmiany, bo trudno ocenić, co wyrośnie z małej rośliny kupionej w sklepie. A do donic nadają się tylko iglaki karłowe i wolno rosnące. Na szczęście jest ich sporo.

Zobacz także: Zakup iglaków – krok po kroku

Sekrety sukcesu

Karłowe iglaki mogą rosnąć na balkonie lub tarasie kilka, a niekiedy nawet kilkanaście lat, trzeba tylko dobrać odpowiedni pojemnik i umiejętnie je pielęgnować.

Pojemniki

REKLAMA

Jeśli nasz balkonowy ogród ma przetrwać kilka lat, pojemniki muszą być przede wszystkim trwałe i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Do sadzenia pojedynczych egzemplarzy możemy wybrać donice ceramiczne, z terakoty lub kamionki, a także z siatkobetonu lub plastiku dobrej jakości. Powinny być one obszerne (głębsze niż 40cm) – wtedy nie będziemy musieli roślin zbyt szybko przesadzać. Ten, kto dysponuje sporym balkonem lub tarasem, może urządzić iglakowi ogródek w drewnianej skrzyni zaimpregnowanej odpowiednim preparatem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 W dnie pojemników konieczne są otwory, by z ziemi mógł odpływać nadmiar wody. Niestety podłoga pod pojemnikiem jest często wilgotna i może dojść do jej zniszczenia. Dlatego każdą skrzynię czy donice trzeba ustawić na nogach (np. drewnianych belkach lub podstawkach na kółkach), aby podłoga łatwo przesychała.

Zobacz także:  Iglaki na balkon odporne na mróz

Sadzenie

Iglaki sprzedawane są przez cały sezon. Wybierając rośliny w sklepie, warto obejrzeć ich bryłę korzeniową. Jeśli podłoże łatwo się osypuje i widać wyłącznie świeżo przycięte grube korzenie, a brak młodych, istnieje podejrzenie, że roślina nie była od początku uprawiana w pojemniku, a została niedawno wykopana z gruntu. Nie należy jej kupować, ponieważ ma silnie uszkodzony system korzeniowy i może niebawem zamrzeć. Dzień przed planowanym sadzeniem roślinę obficie podlewamy. Następnie na dno przygotowanego pojemnika wsypujemy warstwę żwiru lub keramzytu (grubości ok.5cm), a następnie podłoże. Powinno mieć ono odczyn lekko kwaśny. Aby ziemia za szybko nie przesychała, warto ją zmieszać z granulkami żelu utrzymującymi wilgoć. Rośliny ostrożnie wyjmujemy z doniczek, a następnie umieszczamy w pojemniku, tak aby górna powierzchnia znalazła się 2-3cm poniżej jego krawędzi. Dosypujemy podłoża i obficie podlewamy. Gdy woda wsiąknie i podłoże osiądzie, dosypujemy kolejna jej warstwę, lekko ją ugniatamy i znowu podlewamy.

Zobacz także: Iglaki – przesadzanie

Pielęgnacja

Podlewanie. Polecane przez nas odmiany iglaków nie potrzebują zbyt wiele wody i jeżeli rosną w dużych pojemnikach nie wymagają zbyt częstego podlewania (oczywiście z wyjątkiem okresu upałów).

Nawożenie. Do nawożenia iglaków najlepiej jest użyć nawozów wolnodziałających. Stosuje się je raz do roku, wiosną. Są tez tradycyjne mieszanki nawozowe przeznaczone specjalnie do iglaków, które stosuje się 2-3-krotnie wiosną i latem (np. marcu, maju i lipcu).

Choroby i szkodniki. Największy kłopot mogą sprawiać przędziorki i mszyce. Zwalczamy je zaraz po zauważeniu, opryskując rośliny.

Zobacz także: Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami?

Nawet pośród miniaturowych iglaków znajdziemy dużą gamę odmian o różnych kolorach igieł i ciekawym pokroju.

Oto tylko kilka wybranych gatunków godnych polecenia, ich uprawa jest łatwa i mają małe wymagania :

  1. Cyprysik groszkowy ‘Filifera nana’ – miniaturowa odmiana, osiąga po 10 latach 0,5m wys. Wymaga wilgotnego podłoża. Lubi miejsca słoneczne jak i zacienione. Odporna na mróz.
  2. Jałowiec chiński ‘Blue apis’ – po 10 latach może osiągnąć 2m wys. Lubi miejsca słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.
  3. Jałowiec chiński ‘Plumosa aurea’ – karłowa, krzaczasta odmiana, po 10 latach może osiągnąć do 1m wys. Lubi słońce, ma niewielkie wymagania wilgotnościowe i nie potrzebuje zbyt żyznej ziemi.
  4. Jałowiec łuskowaty – karłowa wolno rosnąca odmiana, po 10 latach osiąga 30 cm wys. Lubi słoneczne stanowiska i ma małe wymagania co do wilgotności i żyzności podłoża.
  5. Jałowiec płożący – odmiana niska, płożąca się. Po 10 latach osiąga 10-20cm wys. Lubi stanowiska słoneczne, mało wymagająca.
  6. Jałowiec pospolity ‘Anna Maria’ – odmiana zwarta, po 10 latach dorasta do 30cm wys. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Lubi stanowiska słoneczne.
  7. Sosna Bośniacka – Karłowa kulista odmiana osiągająca po 10 latach 30 cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.
  8. Sosna gęstokwiatowa – odmiana karłowa o prawie kulistym pokroju, po 10 latach osiąga 60cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania co do żyzności i wilgotności gleby.
  9. Sosna górska – gęsta, początkowo kulista odmiana, później stożkowata. Po 10 latach osiąga ok. 1m wys. Lubi stanowiska słoneczne, bardzo malo wymagająca.
  10.  Świerk biały ‘Alberta globe’ – karłowy krzew o pokroju kulistym. Po 10 latach osiąga 30 cm średnicy. Może rosnąć w słońcu i półcieniu. Ma przeciętne wymagania.
  11.  Świerk kłujący – odmiana o powolnym wzroście i krzaczastym pokroju. Po 10 latach osiąga 70-80cm wys. Lubi stanowiska słoneczne i jest bardzo mało wymagający.
  12. Świerk pospolity ‘Pusch’ – karłowa odmiana, osiągająca po 10 latach 30cm wys. Lubi słonce, ma przeciętne wymagania.
  13.  Żywotnik wschodni ‘Aurea nana’- odmiana o pokroju jajowatym. Osiąga po 10 latach 70cm wys. Lubi miejsca słoneczne i osłonięte. Ma małe wymagania wilgotnościowe i glebowe

Zobacz także: Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA