REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Katarzyna Tryka
Iglaki. Fot. Fotolia
Iglaki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Iglaki to najlepsze rośliny na balkon, które są zielone cały rok. O ile dobrze wybierzemy gatunek iglaka, będziemy cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok. Na balkonie najlepiej sprawdzą się iglaki karłowe i wolno rosnące.

REKLAMA

Jeśli chcielibyście ozdobić swoje balkony zimozielonymi roślinami, polecamy iglaki. Jednak największy kłopot przysparza wybór gatunku i odmiany, bo trudno ocenić, co wyrośnie z małej rośliny kupionej w sklepie. A do donic nadają się tylko iglaki karłowe i wolno rosnące. Na szczęście jest ich sporo.

Zobacz także: Zakup iglaków – krok po kroku

Sekrety sukcesu

Karłowe iglaki mogą rosnąć na balkonie lub tarasie kilka, a niekiedy nawet kilkanaście lat, trzeba tylko dobrać odpowiedni pojemnik i umiejętnie je pielęgnować.

Pojemniki

REKLAMA

Jeśli nasz balkonowy ogród ma przetrwać kilka lat, pojemniki muszą być przede wszystkim trwałe i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Do sadzenia pojedynczych egzemplarzy możemy wybrać donice ceramiczne, z terakoty lub kamionki, a także z siatkobetonu lub plastiku dobrej jakości. Powinny być one obszerne (głębsze niż 40cm) – wtedy nie będziemy musieli roślin zbyt szybko przesadzać. Ten, kto dysponuje sporym balkonem lub tarasem, może urządzić iglakowi ogródek w drewnianej skrzyni zaimpregnowanej odpowiednim preparatem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 W dnie pojemników konieczne są otwory, by z ziemi mógł odpływać nadmiar wody. Niestety podłoga pod pojemnikiem jest często wilgotna i może dojść do jej zniszczenia. Dlatego każdą skrzynię czy donice trzeba ustawić na nogach (np. drewnianych belkach lub podstawkach na kółkach), aby podłoga łatwo przesychała.

Zobacz także:  Iglaki na balkon odporne na mróz

Sadzenie

Iglaki sprzedawane są przez cały sezon. Wybierając rośliny w sklepie, warto obejrzeć ich bryłę korzeniową. Jeśli podłoże łatwo się osypuje i widać wyłącznie świeżo przycięte grube korzenie, a brak młodych, istnieje podejrzenie, że roślina nie była od początku uprawiana w pojemniku, a została niedawno wykopana z gruntu. Nie należy jej kupować, ponieważ ma silnie uszkodzony system korzeniowy i może niebawem zamrzeć. Dzień przed planowanym sadzeniem roślinę obficie podlewamy. Następnie na dno przygotowanego pojemnika wsypujemy warstwę żwiru lub keramzytu (grubości ok.5cm), a następnie podłoże. Powinno mieć ono odczyn lekko kwaśny. Aby ziemia za szybko nie przesychała, warto ją zmieszać z granulkami żelu utrzymującymi wilgoć. Rośliny ostrożnie wyjmujemy z doniczek, a następnie umieszczamy w pojemniku, tak aby górna powierzchnia znalazła się 2-3cm poniżej jego krawędzi. Dosypujemy podłoża i obficie podlewamy. Gdy woda wsiąknie i podłoże osiądzie, dosypujemy kolejna jej warstwę, lekko ją ugniatamy i znowu podlewamy.

Zobacz także: Iglaki – przesadzanie

Pielęgnacja

Podlewanie. Polecane przez nas odmiany iglaków nie potrzebują zbyt wiele wody i jeżeli rosną w dużych pojemnikach nie wymagają zbyt częstego podlewania (oczywiście z wyjątkiem okresu upałów).

Nawożenie. Do nawożenia iglaków najlepiej jest użyć nawozów wolnodziałających. Stosuje się je raz do roku, wiosną. Są tez tradycyjne mieszanki nawozowe przeznaczone specjalnie do iglaków, które stosuje się 2-3-krotnie wiosną i latem (np. marcu, maju i lipcu).

Choroby i szkodniki. Największy kłopot mogą sprawiać przędziorki i mszyce. Zwalczamy je zaraz po zauważeniu, opryskując rośliny.

Zobacz także: Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami?

Nawet pośród miniaturowych iglaków znajdziemy dużą gamę odmian o różnych kolorach igieł i ciekawym pokroju.

Oto tylko kilka wybranych gatunków godnych polecenia, ich uprawa jest łatwa i mają małe wymagania :

  1. Cyprysik groszkowy ‘Filifera nana’ – miniaturowa odmiana, osiąga po 10 latach 0,5m wys. Wymaga wilgotnego podłoża. Lubi miejsca słoneczne jak i zacienione. Odporna na mróz.
  2. Jałowiec chiński ‘Blue apis’ – po 10 latach może osiągnąć 2m wys. Lubi miejsca słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.
  3. Jałowiec chiński ‘Plumosa aurea’ – karłowa, krzaczasta odmiana, po 10 latach może osiągnąć do 1m wys. Lubi słońce, ma niewielkie wymagania wilgotnościowe i nie potrzebuje zbyt żyznej ziemi.
  4. Jałowiec łuskowaty – karłowa wolno rosnąca odmiana, po 10 latach osiąga 30 cm wys. Lubi słoneczne stanowiska i ma małe wymagania co do wilgotności i żyzności podłoża.
  5. Jałowiec płożący – odmiana niska, płożąca się. Po 10 latach osiąga 10-20cm wys. Lubi stanowiska słoneczne, mało wymagająca.
  6. Jałowiec pospolity ‘Anna Maria’ – odmiana zwarta, po 10 latach dorasta do 30cm wys. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Lubi stanowiska słoneczne.
  7. Sosna Bośniacka – Karłowa kulista odmiana osiągająca po 10 latach 30 cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.
  8. Sosna gęstokwiatowa – odmiana karłowa o prawie kulistym pokroju, po 10 latach osiąga 60cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania co do żyzności i wilgotności gleby.
  9. Sosna górska – gęsta, początkowo kulista odmiana, później stożkowata. Po 10 latach osiąga ok. 1m wys. Lubi stanowiska słoneczne, bardzo malo wymagająca.
  10.  Świerk biały ‘Alberta globe’ – karłowy krzew o pokroju kulistym. Po 10 latach osiąga 30 cm średnicy. Może rosnąć w słońcu i półcieniu. Ma przeciętne wymagania.
  11.  Świerk kłujący – odmiana o powolnym wzroście i krzaczastym pokroju. Po 10 latach osiąga 70-80cm wys. Lubi stanowiska słoneczne i jest bardzo mało wymagający.
  12. Świerk pospolity ‘Pusch’ – karłowa odmiana, osiągająca po 10 latach 30cm wys. Lubi słonce, ma przeciętne wymagania.
  13.  Żywotnik wschodni ‘Aurea nana’- odmiana o pokroju jajowatym. Osiąga po 10 latach 70cm wys. Lubi miejsca słoneczne i osłonięte. Ma małe wymagania wilgotnościowe i glebowe

Zobacz także: Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA