Kategorie

Ekspert radzi: Jak założyć trawnik?

Trawnik. fot. Fotolia
Fotolia
Jak stworzyć piękny trawnik wokół domu? Aby trawa była gęsta i zielona, zanim założymy trawnik musimy w odpowiedni sposób przygotować podłoże w ogrodzie, a także regularnie podlewać i nawozić założony już trawnik. W późniejszym okresie nie należy zapomnieć również o bieżącej pielęgnacji trawnika oraz o jego koszeniu. Zobacz poradnik.

Odpowiednie przygotowanie podłoża podstawą pięknego trawnika

Właściwe przygotowanie ziemi jest bardzo ważne podczas planowania trawnika i jego wysiewania, ale ma również duże znaczenie na późniejszym etapie rozwoju murawy.  Na dobry początek czeka nas wyprofilowanie powierzchni. Przede wszystkim trzeba usunąć stare konary i korzenie, pozasypywać doły i zniwelować wszelkie nierówności. Zagłębień najlepiej pozbyć się wypełniając je ziemią i udeptując, na koniec zalewając wodą. 

Konieczne jest także przekopanie całej powierzchni na głębokości 20–30 cm. Robimy to przede wszystkim po to, by stworzyć w glebie miejsce dla wody i powietrza, tak aby mogła „oddychać”. 

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Zobacz także: Trawnik: ozdobny czy rekreacyjny – co wybrać?

Sposoby napowietrzania gleby

Reklama

Najprostszą, a zarazem najbardziej pracochłonną, metodą napowietrzania jest kopanie szpadlem na sztych, czyli na głębokość łopaty. Przy większej powierzchni trawnika, nie obejdzie się bez skorzystania z glebogryzarki, która idealnie sprawdza się przy spulchnianiu, pieleniu i wyrównywaniu gliniastej bądź mocno ubitej ziemi. Przy średnich powierzchniach uprawnych dobrze jest wybrać glebogryzarkę z silnikiem o dużej mocy.

Przy mniejszych powierzchniach uprawnych nie ma sensu inwestować w tak duże urządzenie. Spokojnie wystarczy maszyna o mocy silnika 2.9 kW oraz szerokości roboczej 30-35 cm.  Dodatkowo glebogryzarka świetnie radzi sobie z czyszczeniem powierzchni z kamieni bądź zanieczyszczeń po zimie.

Porządkowanie miejsca pod trawnik

Pod żadnym pozorem nie można zostawiać takich pozostałości po pracach budowlanych, jak na przykład cegły, wapno czy gruz, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na odczyn gleby i jej wartości odżywcze.  Na  tym etapie prac czeka nas jeszcze odchwaszczanie.  Pojedyncze okazy można usunąć ręcznie, ale jeśli mamy do czynienia ze znaczną ilością łopianu, tasznika, mniszka lekarskiego, pokrzywy, czy innych nieproszonych na naszym trawniku gości, to konieczny będzie oprysk herbicydami.

Sprawdzamy odczyn gleby

Reklama

Zanim rozpoczniemy dalsze prace musimy sprawdzić odczyn gleby. Dla rozwoju roślin kluczowa jest jej odpowiednia kwasowość, którą można zbadać przy pomocy kwasomierza chemicznego lub papierków lamusowych. Bibułki nasycone roztworem lakmusu, położone na ziemi odbarwią się pokazując właściwy wynik.

Dla większości roślin najlepszym środowiskiem jest odczyn obojętny, ale w przypadku trawy optymalne będzie pH w przedziale 5,5–6,5.  Jeśli jest ono niższe, trzeba będzie zastosować rozdrobniony nawóz wapniowo-węglanowy lub wapniowo-magnezowo-węglanowy. Dobra wiadomość jest taka, że przemieszczanie się wapna w glebie to proces trwający dość długo, dzięki czemu wapnowanie trawników może odbywać się co 3, a nawet 4 lata.

W przypadku wyniku pH 7,0–8,0, konieczne okażą się nawozy zakwaszające. Co ważne – dopiero po około 2 tygodniach od zastosowania nawozów, podłoże będzie gotowe do wysiewu. Jeśli zależy nam na wsparciu ekspertów można zgłosić do najbliższej stacji chemiczno-rolniczej, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin czy też prywatnego laboratorium, gdzie do wyników analizy kwasowości gleby dołączane są rekomendacje dotyczące zalecanego nawozu. 

Zobacz także: Jak zbadać skład gleby? Poradnik

Zobacz także: Wyniki badań gleby – jak poprawić jej skład

Podlewanie trawnika – który sposób wybrać?

Jeśli chcesz by Twój trawnik cieszył oczy soczystą zielenią musisz przemyśleć kwestię nawadniania.  Sposób podlewania jest oczywiście ściśle powiązany z wielkością trawnika i zasobnością Twojego portfela. Znaczenie ma również struktura podłoża, odmiana traw czy częstotliwość koszenia. Najpopularniejsze metody nawadniania to podlewanie wężem lub konewką, zraszacze, system węży z otworami na powierzchni oraz sieć węży, osadzonych  delikatnie pod powierzchnią

Najczęściej wybieranym sposobem podlewania są zraszacze, które nie wymagają dużego zaangażowania od właściciela ogrodu, a jednocześnie skutecznie realizują swoją funkcję.

Wybór zraszacza jest uzależniony od rodzaju powierzchni i jej wielkości. Na przykład na działkach prostokątnych  sprawdzi się urządzenie wahadłowe lub wężowe.

Na małych powierzchniach optymalne będą zraszacze statyczne lub obrotowe,  ponieważ równomierne rozprowadzą wodę po całym terenie.  Podstawową zaletą nawadniania poprzez zraszacze jest fakt, że ich instalacja nie wymaga ingerencji w powierzchnię. Wyjątkiem są oczywiście zraszacze automatyczne, które przydają się na dużych powierzchniach. W tym przypadku przed założeniem trawnika trzeba zakopać węże, które będą doprowadzały wodę i zamontować przy nich, samoczynnie wysuwające się pod wpływem ciśnienia, zraszacze. Po takiej ingerencji w profil powierzchni należy ją wyrównać, a przed wysiewem odczekać 3, do 4 tygodni, by gleba „osiadła”.

Sianie trawy – jaką trawę wybrać?

Jesteś już o jeden krok od siania trawy – ten krok to nawożenie przedsiewne.  Na przegrabioną glebę należy rozsypać nawóz bogaty w fosfor, potas bądź azot i dokładnie wymieszać go z ziemią, powtórnie grabiąc powierzchnię.  Należy pamiętać, że nawozy azotowe powinny być aplikowane chwilę przed wysiewem.  Po przedsiewnym nawożeniu nareszcie można zabrać się za  sianie trawy.

Punkt pierwszy na naszej liście zadań to wybór mieszanki traw. W ogródku domowym najlepiej sprawdzą się kompozycje: uniwersalne, sportowe bądź rekreacyjne.Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim każda mieszanka, dopuszczona do sprzedaży, musi być opatrzona Świadectwem Kwalifikacji, które zawiera skład mieszanki, jej zdolność kiełkowania z uwzględnieniem podziału na odmiany oraz datę ważności.  

Kiedy najlepiej wysiewać trawnik?

Trawnik wysiewamy w dwóch terminach: wiosną (od końca kwietnia do połowy maja) przy temperaturach na poziomie 6°- 8°C lub późnym latem (od końca sierpnia do początku września). Idealne warunki do wysiewu to wilgotna, pozbawiona grudek i spulchniona gleba, przy czym optymalna  głębokość osadzenia nasion to 0.5- 1.5 cm. Na małych powierzchniach można wysiewać ręcznie, przy większym obszarze najlepiej posłużyć się siewnikiem.  Bardzo ważne jest by rozsiewać metodą „na krzyż”.

Sienie na krzyż – co to oznacza?

Nasiona wysiewamy w dwóch prostopadłych kierunkach, czyli wzdłuż i wszerz naszego przyszłego trawnika, co w przyszłości zapewni równomierne obsadzenie murawy.  Całość grabimy i tym samym przykrywamy nasiona cienką warstwą ziemi. Na koniec wałujemy glebę - wzdłuż, wszerz i po przekątnej - nie tylko by ją zagęścić, ale też by docisnąć nasiona do ziemi.  Do wykonania tej czynności niezbędny jest walec ogrodowy o masie co najmniej 75 kg. Jego szerokość robocza to pół metra, natomiast ciężar po wypełnieniu piaskiem może sięgnąć nawet 120 kg.  Po zakończeniu wałowania koniecznie pamiętaj o  podlewaniu trawnika zraszaczem drobno-kropelkowym, tak by nie wypłukać nasion, a jednocześnie zapewnić im optymalną wilgotność.

Zobacz także: Jak wysiać trawę?

Pielęgnacja trawnika

Jeśli Twój trawnik już się zazielenił nie spoczywaj na laurach. By murawa była naprawdę zadbana konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Najlepsze efekty daje regularne nawożenie, to jest trzy, do czterech razy w sezonie, zwykle zaraz po koszeniu.  Przede wszystkim powinno się stosować nawozy wieloskładnikowe z azotem, fosforem, magnezem,  wapniem i potasem, choć dobre efekty przyniesie także obornik, torf lub gnojówka. Ważnym elementem dbania o zielone źdźbła jest przede wszystkim koszenie. Pierwsze powinno zostać wykonane, gdy trawa urośnie na wysokość około 10 cm. Regularne przycinanie murawy wzmacnia jej odporność na różnego rodzaju choroby i ataki szkodników. Pamiętaj by noże kosiarki były dobrze naostrzone – im ostrzejsze cięcie, tym mniejsze obciążenie dla trawnika. Na wiosnę, by pobudzić krzewienie można zafundować trawnikowi zabiegi aeracji i wertykulacji. 

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Zobacz także: Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Źródło: AL-KO

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?

  Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

  Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

  Wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

  O 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co powoduje tak wysoki wzrost zainteresowania kredytami?

  Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem

  Mieszkania na wynajem. Inwestorzy instytucjonalni będą najbardziej zainteresowani rynkiem nieruchomości w miastach, które są w Polsce największymi ośrodkami akademickimi.

  Znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem

  Ceny nieruchomości. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem - powiedziała doradczyni gospodarcza Katarzyna Michalska. Ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosły co najmniej o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

  Czy REIT-y okażą się wsparciem dla rynku mieszkaniowego?

  Fundusze REIT. Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?

  Frankowicz pozwał bank - domaga się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

  Kredyty we frankach. Złożyłem pozew przeciwko bankowi o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału z rat zapłaconych przez okres spłaty kredytu - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.

  Kuba Karliński: Szał na nieruchomości weekendowe trwa [PODCAST]

  Jak szukać odpowiedniej działki pod wymarzony dom. A może lepiej domu nie budować, tylko od razu taką działkę sprzedać? Zawiłości inwestycji na nieruchomościach wyjaśnia Kuba Karliński, który jest gościem podcastu.

  Ustawa "odorowa" od 2022 roku

  Ustawa "odorowa". Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt tzw. ustawy odorowej. Nowe przepisy określają na 500 m minimalną odległość, w jakiej może być zbudowana duża ferma zwierząt, aby zapachy nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

  Ustawa odległościowa - uelastycznienie zasady 10H

  Projekt tzw. ustawy odległościowej mającej na celu uelastycznienie zasady 10H (zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej) powinien trafić do parlamentu we wrześniu lub październiku 2021 r. - oceniła wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. W projekcie przyjęta zostanie bezwzględna minimalna odległość (500 m) nowej elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych.

  Kontrola nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa

  Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa. Rząd chce wzmocnić kontrolę nad prawidłowym gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa, a także uprościć procedury z tym związane - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

  Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej - pragnienie większości Polaków

  Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%[1]. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%[2] Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem.

  Jak współpracować z podwykonawcami na budowie?

  Współpraca z podwykonawcami na budowie. Inwestycje budowlane to nierzadko wieloetapowe i długotrwałe projekty, które wymagają koordynacji różnych obszarów. Takie budowy opierają się więc na współpracy generalnego wykonawcy z podwykonawcami i uzupełnianiu się różnych, wyspecjalizowanych w swoich dziedzinach dostawców. Koordynacja licznych podwykonawców stanowi wyzwanie i może zabierać dużo czasu. Warto zatem kierować się kilkoma zasadami, które ułatwiają ten proces i pomagają uniknąć kosztownych błędów.