reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny pnące – na czym je opierać. Poradnik

Rośliny pnące – na czym je opierać. Poradnik

Jak wspierać pnące rośliny? Czym je podeprzeć, aby pięły się we właściwym kierunku. Pnącza mogą piąć się na różne sposoby: za pomocą płytek czepnych, korzeni czepnych, wąsów czepnych lub łodyg. Zobacz, czym podeprzeć każde z nich.

Glicynia chińska. Fot. Fotolia

Gdzie sadzić pnącza?

Pnącza mogą rosnąć w każdym miejscu, o ile dobrze je wcześniej przygotujemy. Dzięki temu, że pnącza są dość elastyczne, można je dowolnie kształtować odpowiednio przycinając lub upinając.

Decydując się na usztywnienie pnączy na podporach i rusztowaniach, usztywnienia należy rozmieścić, jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia roślin. Jeśli chcemy, aby pnącze pięło się do góry, np. po ścianie budynku lub innej pionowej powierzchni – do tego celu najlepiej jest użyć specjalnej kraty lub szpalera. Dzięki nim cyrkulacja powietrza pomiędzy przegrodą pionową, a rośliną będzie odpowiednia.

Zobacz także: Milin amerykański – efektowne pnącze kwitnące latem

Sposoby pięcia się roślin

Rośliny pnące mogą piąć się na cztery sposoby:
– za pomocą płytek czepnych
– za pomocą korzeni czepnych
– za pomocą wąsów czepnych
– za pomocą łodyg.

Sposób w jaki pnie się roślina można w odpowiedni sposób dobrać do powierzchni, przy której będzie rosnąć, lub wybrać taką roślinę, która da radę piąć się  wyjątkowo wysoko.

Rośliny, które mają płytki czepne świetnie pną się po gładkich ścianach. Płytki czepne dobrze przylegają do gładkiej powierzchni, pną się wysoko nie potrzebują dodatkowego podparcia. Tak samo jest w przypadku korzeni czepnych – również mogą piąć się wysoko, bez konieczności stosowania dodatkowych podpór. Wąsy czepne w delikatny sposób „obwiązują się” wokół napotkanych na swojej drodze „przeszkód” pnąc się coraz wyżej. Niektórym z pnący muszą wystarczyć same łodygi, jednak nie stanowi to dla nich problemu w wspinaniu. Długie i elastyczne łodygi bardzo sprawnie owijają się wokół kolejnych napotkanych podpór.

Zobacz także:  Miesięcznik dahurski – pnącze mało znane

Wybieramy odpowiednią roślinę

Rośliny pnące możemy zasadzić w różnych miejscach: przy elewacjach, ogrodzeniach, pergolach. Taka roślina jak dzikie winogrono, która posiada płytki czepne – świetnie nadaje się do sadzenia przy gładkich ścianach budynku, po których pnie się bez żadnego problemu i nie wymaga dodatkowego mocowania. Tak samo wygląda sytuacja z grupą roślin, które posiadają korzenie czepne.

Rośliny, które posiadają wąsy czepne będą potrzebować naszej pomocy w postaci podpór, szpalerów lub pergoli. To, jak stabilna powinna być podpora zależy przede wszystkim od masywności rośliny, w związku z czym powinniśmy dobierać ją indywidualnie do każdej rośliny.

Jeśli marzą nam się delikatne rośliny – te najlepiej rosną na ażurowych rusztowaniach, np. wykonanych z drutu.

Rośliny pnące które posiadają ciężkie i grube łodygi najlepiej oprzeć na stabilnych podporach, które utrzymają ciężar rośliny.

Zobacz także:  Jakie pnącza szybko zasłonią ogrodzenie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Glicynia chińska, słodlin chiński, wisteria
Glicynia chińska, słodlin chiński, wisteria

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama