| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak się sprawdza obecność GMO w artykułach spożywczych?

Jak się sprawdza obecność GMO w artykułach spożywczych?

Zawartość GMO w produktach spożywczych w jasny sposób opisana jest na opakowaniach produktów. Zazwyczaj jest to zapis "NON GMO”, „GMO FREE”, „NON GM”, „IP NON GMO". Zobacz jak sprawdza się zawartość GMO w produktach spożywczych.

Pierwszy krok – pobranie próbek

Poddając kontroli produkty spożywcze inspektorzy pobierają 6 próbek materiału, który potencjalnie zawiera GMO.

Wybór materiału do badania

Materiał na podstawie, którego przeprowadza się analizy laboratoryjne zostaje pobrany wyłącznie spośród surowców i półproduktów przeznaczonych do produkcji żywności oraz wyrobów gotowych.

Zobacz także: Znakowanie żywności genetycznie modyfikowanej (GMO)

Do badań laboratoryjnych nie wolno pobierać próbek artykułów spożywczych, które są  w znacznym stopniu przetworzone. Mowa tu o takich produktach jak: olej sojowy, olej kukurydziany, izoglukoza kukurydziana, lecytyna sojowa,  chipsy, ser tofu, a także różnego rodzaju rodzaju marynaty.

Inspektorzy wybierając materiał do badań, wybierają go wg następujących kryteriów:

– sprawdzając pochodzenie materiału. Szczególną uwagę zwraca się na materiały pochodzące z krajów, które są jednymi z większych producentów GMO. Do krajów tych można zaliczyć: USA, Kanadę, Brazylię, Argentynę, Holandię, Belgię, Danię, Izrael, Austrię, Chiny, Węgry, Słowację, Czechy, Francję, Serbię, Czarnogórę i Jugosławię.

– sprawdzają skład artykułu spożywczego i analizują go pod katem zawartości GMO.

– jeśli produkt wykazuje pewne niezgodności w dokumentacji podczas kontroli, jest to podstawa do poddania go dokładniejszym badaniom na obecność GMO.

– wybierają produkty, które są oznakowane jako te, które nie zawierają domieszek GMO lub nie są modyfikowane genetycznie lub też posiadają na opakowaniu zapis: „NON GMO”, „GMO FREE”, „NON GM”, „IP NON GMO”.

Zobacz także: Producenci nabiału, którzy nie stosują GMO – lista

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »