reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ogród, który wymaga mało pracy

Ogród, który wymaga mało pracy

Przygotowując projekt ogrodu, powinniśmy zastanowić się ile czasu chcemy poświęcać na jego pielęgnację. Bardzo istotne jest, żeby projektując ogród wziąć pod uwagę nie tylko jego aspekty wizualne, lecz także praktyczne. Zastanówmy się ile czasy chcemy poświęcić na pielęgnację ogrodu, by mógł on być przede wszystkim miejscem do wypoczynku.

Wyraźnie zauważalny jest ostatnio trend, według którego ogród powinien sprzyjać odpoczynkowi, a nie fizycznej pracy. Popularnością cieszą się rośliny, które nie wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Elementy małej architektury wykonywane są z materiałów nie wymagających konserwacji, a co zatem idzie, nie generujących dodatkowych wydatków. Teren znajdujący się przy domu ma być urządzony nie tylko ładnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie.

Zobacz także: Jak efektywnie urządzić ogród?

Funkcjonalny ogród

Jeśli porównamy ogród do wnętrza domu, będzie nam łatwiej przystąpić do jego aranżacji. Tak jak mieszkanie podzielone jest na pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, tak i w ogrodzie możemy wyznaczyć obszary o różnej funkcji m.in. użytkowej, wypoczynkowej czy rozrywkowej. Mając takie wyobrażenie, będziemy mogli zdecydować w której części umieścić grilla, schowek na narzędzia, wyznaczyć miejsce na taras. Ważne jest, by projekt aranżacji ogrodu w pierwszej kolejności zacząć od zaplanowania ścieżek, murków, elementów małej architektury. Później należy zadbać o rośliny – najpierw te wyższe, kolejno krzewy oraz byliny będące wypełnieniem kompozycji. Skończyła się już moda na geometryczne formy oraz krzewy przycięte od linijki. Rośliny mają urzekać naturalnym kształtem i pięknem. By to osiągnąć należy dobrać odpowiednie gatunki do warunków panujących w ogrodzie – rodzaju gleby, czasu nasłonecznienia.  Jeśli nie mamy czasu i ochoty na częste prace w ogrodzie, powinniśmy zasadzić drzewa i krzewy iglaste. Wymagają one rzadszych zabiegów pielęgnacyjnych niż liściaste. Odpowiedni dobór kwiatów także oszczędzi wysiłku fizycznego. Decydując się na kwiaty jednoroczne, pamiętajmy że wymagają one wysiewania, pikowania i rozsadzania. Rośliny cebulowe często muszą być wykopane na zimę – trzeba więc zadbać o odpowiednie miejsce na przechowanie cebul. Nie ma ogrodu, który nie wymaga pielęgnacji. Jednak podejmując odpowiednie decyzje na etapie projektowania, możemy ograniczyć czas poświęcany na pracę w ogrodzie do minimum. 

Zobacz także: Pojemniki na kwiaty – jak wybrać najlepszy?

Ekologia i recycling w ogrodzie

W ogrodach zagościł trend ekologiczny i recyclingowy. Przywracanie do życia starych przedmiotów, jest nie tylko modne, ale i praktyczne. Ze starych skrzynek w łatwy sposób zrobimy regał, w którym umieścimy narzędzia ogrodowe. Będzie on lekki i mobilny, dzięki czemu niezbędne narzędzia przeniesiemy tam, gdzie akurat będą nam potrzebne.  Altanę warto wykonać z materiału, który nie będzie wymagał cyklicznej impregnacji. Domek zrobiony z kompozytu, przy wyglądzie drewna zachowuje właściwości tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest odporny na działanie deszczu, promieni słonecznych. W funkcjonalnie urządzonym ogrodzie taras powinien być wykonany z materiału, który nie będzie wymagał zabiegów pielęgnacyjnych. W zaledwie 10 minut, wykorzystując podesty kompozytowe można ułożyć taras, który będzie utrzymywał świeży i estetyczny wygląd przez lata.

Zobacz także: Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogród Fot. Fotolia
Ogród Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama