REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować system nawadniający do zimy?

Wąż ogrodowy. Fot. Fotolia
Wąż ogrodowy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

System nawadniający należy odpowiednio zabezpieczyć na sezon zimowy. Silne przymrozki w połączeniu z wodą znajdująca się w poszczególnych jego elementach mogą doprowadzić do uszkodzeń całego systemu. Przeczytaj, jak przygotować system nawadniający do zimy.

Konserwacja sprzętu i przygotowanie go na sezon zimowy jest ważnym elementem zabiegów związanych z pielęgnacją ogrodu.  Odpowiednie zabezpieczenie systemu nawadniającego pozwoli nam na korzystanie z niego w przyszłych latach.

REKLAMA

Zobacz także: Deszczówka w ogrodzie – sposoby zbierania i przechowywania

Usunięcie wody

Pierwszą czynnością związaną z przygotowaniem systemu nawadniającego do zimy jest usunięcie wody z jego wszystkich elementów. Odprowadzamy ją ze zraszaczy, lanc zraszających, wężów ogrodowych oraz pistoletów. Jest to ważne, ponieważ zamarzająca woda może zniszczyć poszczególne części, rozsadzając je od środka. Dodatkowo, możemy pomyśleć o zamontowaniu zaworów odwadniających, które umożliwią błyskawiczne usunięcie wody ze wszystkich elementów systemu nawadniającego. Jeżeli nie mamy możliwości montażu tego urządzenia, wodę można odprowadzić za pomocą sprężonego powietrza. Jest to jedna z najczęściej używanych metod.

Zobacz także: Basen w ogrodzie – koszty i formalności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Układ sterowania – sposób zabezpieczenia

Układ sterowania systemem nawadniającym również należy odpowiednio zabezpieczyć na sezon zimowy. Sterowniki, które są montowane do kranów należy odłączyć, żeby nie uległy zniszczeniu przez minusowe temperatury. Natomiast w przypadku zaworów elektromagnetycznych, które mieszczą się w skrzyniach zamontowanych w ziemi, usuwamy z nich wodę sprężonym powietrzem albo na okres zimy całkowicie je demontujemy. Na wiosnę znów je montujemy.

Zobacz także: Rodzaje folii do oczek wodnych – którą wybrać?

Dodatkowe wskazówki

REKLAMA

Przy zabezpieczaniu systemu nawadniającego do zimy warto również pamiętać o demontażu reduktora ciśnienia oraz filtrów. Wszystkie zabezpieczone przez nas elementy należy dokładnie oczyścić i umieścić w suchym miejscu. Dzięki temu, bezpiecznie przetrwają okres silnych przymrozków i opadów śniegu.

Odpowiednie przygotowanie systemu nawadniającego do zimy jest ważnym elementem w dbaniu o nasz ogród. Tak przygotowany sprzęt będziemy mogli z powodzeniem uruchomić w przyszłym sezonie. Dzięki temu zaoszczędzimy na dokupywaniu poszczególnych elementów systemu nawadniającego i na jego dodatkowych naprawach.

Zobacz także: Wąż ogrodowy – który wybrać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA