| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Przycinanie drzew owocowych – poradnik

Przycinanie drzew owocowych – poradnik

Przycinanie drzew owocowych nie jest trudnym zadaniem. Dzięki niemu możemy nadać koronie drzewa owocowego odpowiedni kształt. Dodatkowo, zwiększymy jego owocowanie. Przeczytaj, jak przycinać drzewa owocowe.

Przycinanie leszczyny

Leszczyna nie wymaga dużego cięcia. Należy usuwać odrosty korzeniowe oraz pędy pojawiające się na pniu. Ponadto, co dwa lata powinniśmy wykonywać przycinanie korony.

Przycinanie czereśni

Czereśnie, zaraz po posadzeniu przycinamy na wysokość około 100 cm nad ziemią. Dodatkowo usuwamy pędy boczne wyrastające z niższych części pnia oraz skracamy przewodnik. Należy również pamiętać o regularnych przycinaniu uschniętych oraz uszkodzonych gałęzi. Dzięki temu drzewo będzie regularnie i obficie owocować.

Zobacz także: Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Przycinanie grusz

Pędy grusz są zazwyczaj długie i rosną pionowo. Dlatego, żeby je uformować należy wykonywać zdecydowane i regularne cięcia. Skracamy je o około 5–10 cm.

Przycinanie śliw

Korony śliw należy formować po roku od posadzenia. Przycinamy boczne pędy o około 5 cm co dwa lata. Należy również pamiętać o regularnym usuwaniu zniszczonych oraz uschniętych gałęzi. Zapewni to zdrowy
i regularny przyrost drzewa owocowego.

Przycinanie wiśni

Drzewa owocowe, które zaraz po posadzeniu wymagają przycięcia to wiśnie. Wykonujemy cięcie pędów bocznych o około 15 cm co 3–4 lata. Dodatkowo, w maju i czerwcu usuwamy szczytowe pędy, które zaczynają rosnąć pionowo. Dzięki temu kwiaty wiśni będą mogły zdrowo się rozwinąć. Dodatkowo, systematyczne przycinanie wiśni wzmocni gałęzie drzewa.

Przycinanie drzew owocowych jest ważnym elementem pielęgnacji naszych sadów. Regularne i odpowiednie cięcie zapewni ich zdrowy wzrost oraz obfite owocowanie.

Zobacz także: Niskie drzewa ogrodowe – Dereń kousa, Klon ginnala, Głóg dwuszyjkowy i inne

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »