| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Basen w ogrodzie – koszty i formalności

Basen w ogrodzie – koszty i formalności

Koszty basenu w ogrodzie zależą w dużej mierze od: rodzaju basenu, ilości dodatkowego wyposażenia oraz stopnia eksploatacji. W niektórych przypadkach trzeba mieć pozwolenie na budowę basenu, w innych wystarczy jedynie zgłosić chęć budowy basenu do pobliskiego urzędu.

W upalne dni kiedy szukamy sposobu na to, żeby się schłodzić, basen może okazać się świetnym rozwiązaniem. W naszym klimacie basen coraz rzadziej jest oznaką luksusu, ponieważ coraz więcej osób buduje je w swoich ogrodach.

Formalności

Chcąc rozpocząć budowę basenu należy uzyskać pozwolenie na budowę. Pozwolenia będziemy potrzebować na każdy zbiornik wodny, którego powierzchnia jest większa niż 30 m2.

Chcąc wybudować basen o powierzchni większej niż 30 m2, będziemy musieli złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w urzędzie –  tak samo, jak np. w przypadku budowy domu. Jeśli planujemy budowę mniejszego zbiornika (o powierzchni mniejszej niż 30 m2) –   wystarczy samo zgłoszenie do urzędu o zamiarze budowy basenu. Zgłoszenie takie musimy złożyć 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Basen odkryty czy kryty

 W zależności od tego czy zamierzamy korzystać z basenu przez cały rok, czy tylko w okresie letnim – możemy rozważyć budowę basenu odkrytego lub krytego.

Budowa każdego basenu krytego wymaga pozwolenia na budowę, niezależnie od tego jakiej jest on wielkości. W przypadku basenu odkrytego do powierzchni 30 m2 – wystarczy samo zgłoszenie.

Biorąc pod uwagę koszty, basen kryty jest droższy w budowie, niż basen bez zadaszenia.

Jeśli zdecydujemy się na budowę basenu odkrytego, możemy rozważać jego dodatkowe przekrycie. Do wyboru mamy: automatycznie zwijaną folię lub nakładane na siebie panele.

Niezależnie od tego, czy mamy basen odkryty czy przekryty, możemy wyposażyć go w dodatkowe urządzenia takie jak ogrzewacz wody, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z basenu nawet w chłodniejsze dni.

Zobacz także: Jak wybudować w ogrodzie staw do kąpieli?

Ile kosztuje budowa basenu?

Budowę basenu można podzielić na trzy  etapy. Pierwszy – budowa niecki wraz z systemem filtrującym. To najdroższy etap budowy basenu, który może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Drugim etapem budowy basenu jest jego osłona. W przypadku basenu krytego wymagana jest budowa stałego zadaszenia, w przypadku basenu odkrytego możemy zdecydować się na specjalny system z ręcznie zwijaną folią. Koszt takiego przekrycia to ok. 2–3 tys. złotych. Warto rozważyć jego zakup, latem folia pozwoli nam dłużej zachować wyższą temperaturę wody. Żeby utrzymać stałą temperaturę wody w basenie warto rozważyć też zakup systemu do podgrzewania wody. Cena ogrzewania elektrycznego  to ok. 5 tys. zł. Jeśli rozważamy zakup zestawu solarnego, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 25–40 tys. zł.

Ile kosztuje eksploatacja basenu?

Koszty związane z użytkowaniem basenu to przede wszystkim koszty związane z zakupem środków chemicznych oraz koszty za ogrzewanie wody. Preparaty chemiczne to ok. 2 tys. zł na sezon. Koszty za prąd zależą od indywidualnych upodobań użytkowników basenu.

Zobacz także:  Czy basen odkryty sprawdzi się w polskich warunkach?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »